TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците развиваат модел на вештачка интелигенција што ќе открие што значи лаењето на кучињата

Слободен Печат - 11.06.2024

Сопственици на домашни миленици сигурно многупати посакале да знаат што им кажува нивното куче преку лаењето. Научниците од Универзитетот во Мичиген моментално се во процес на истражување на сите можности што ги нуди вештачката интелигенција во ...

Стар Ајфон е само за во фиока

Оff.net - 11.06.2024

Технолошки експерти предупредуваат дека доколку поседувате Ајфон постар од седум години станувате отворена книга за секој што би сакал да упадне во вашиот телефон бидејќи Епл престана да ги поддржува овие модели.

Во фирми на Маск нема да може да се влезе со Ајфон

Оff.net - 11.06.2024

Епл влегува во партнерство со ОпенАИ кое треба да го внесе ЧетГПТ во уредите на Епл. На оваа вест, Илон Маск се закани дека ако така бидне, во неговите компании (Тесла, Икс, Боринг компани...

„ЗАПРЕТЕ ГО ТОЈ ШПИОНСКИ СОФТВЕР“: Маск се закани со забрана на ајфоните во неговите компании откако Apple и ChatGPT ...

Пари - 11.06.2024

Илон Маск се заканува дека ќе ги забрани iPhone-ите од сите негови компании поради новонајавените OpenAI интеграции што Apple ги објави на WWDC 2024 во понеделникот. Во серија објави на X, извршниот директор на Tesla, SpaceX и xAI напиша дека „ако ...

Откриени сите функции што ќе ги има новата Сири

Факултети - 11.06.2024

Се очекува „Епл“ да објави значителни подобрувања на својот дигитален асистент Сири на годинашната Светска конференција за девелопери. Извори блиски до иницијативата за вештачка интелигенција на „Епл“ откриле речиси сè што Сири ќе може да направи во ...

Маск најави забрана за Епл уредите доколку го интегрира ОпенАИ

МКД - 11.06.2024

Ако компанијата Епл го интегрира ОпенАИ на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Епл ќе бидат забранети во моите компании, најави Илон Маск. Фото: ЕПА „Ако Епл го интегрира ОпенАИ на ниво на оперативен систем, тогаш Епл уредите ќе бидат ...

Маск се закани дека ќе ја забрани употребата на уредите на Apple во неговите компании

Иновативност - 11.06.2024

По синоќешното претставување на новите производи на Apple, Елон Маск реагираше на својот профил на X платформата. На отворањето на синоќешната конференција посветена на програмерите, Apple претстави бројни новитети, најголеми во однос на софтверот и ...

Бидете „најдобар стрелец“ за време на спортското лето со 8K на Samsung

Фактор - 11.06.2024

Имерсивното искуство на гледање во 8K резолуција на Samsung засилено со вештачка интелигенција значи дека обожавателите ширум светот можат да го искористат максимумот од овогодинешното спортско лето во своите домови...

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

Порта - 11.06.2024

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за вештачка интелигенција во iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia ја подобруваат продуктивноста, овозможувајќи поприродни гласовни ...

Маск се закани дека ќе ги забрани уредите на Apple во неговите компании

Локално - 11.06.2024

Милијардерот Илон Маск најави дека ќе ги забрани уредите на Apple од неговите компании доколку производителот на iPhone интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем. „Тоа е неприфатливо нарушување на безбедноста“, рече Маск во објава на платформата ...

Епл не сака да заостане во трката за ВИ: Четџипити ќе ги зајакне ајфоните

Слободен Печат - 11.06.2024

Епл реши да го зајакне својот гласовен асистент Сири и оперативните системи со Четџипити на ОпенАИ додека се обидува да се израмни во трката за вештачката интелигенција. Производителот на ајфони го објави ажурирањето на Сири заедно со голем број ...

Маск: Ќе ги забранам уредите на Apple во моите компании доколку го направат тоа

Денар - 11.06.2024

Милијардерот Илон Маск се закани дека ќе ги забрани уредите на Apple во неговите компании доколку Apple го интегрира ChatGPT на OpenAI во своите оперативни системи iPhone, iPad и Mac. „Ако Apple интегрира OpenAI на ниво на OS, тогаш уредите на Apple ...

Вештачката интелигенција го забрзува развојот на лекови, а со тоа ќе се намалат и цените

Факултети - 11.06.2024

Резултатите од најновото истражување на „Бостон консалтинг груп“ покажуваат дека употребата на вештачката интелигенција во истражувањата и развојот на лекови може да има револуционерни ефекти.

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Вечер Прес - 10.06.2024

Доколку Епл го интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании, најави Илон Маск. „Ако Епл интегрира ВИ на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите ...

Почнува светската конференција на Епл за програмери- главна тема е вештачката интелигенција

Канал5 - 10.06.2024

Американскиот технолошки гигант Apple денеска ќе ја започне годишната Светска конференција за програмери (WWDC), која ќе трае до 14 јуни. Како што е наведено, конференцијата на Apple започнува во 19 часот, а технолошките ентузијасти можат да ја ...

Дали вештачката интелегенција може да помогне да се направи подобра музика?

Република - 10.06.2024

Примената на вештачката интелигенција и новите технологии во музиката се присутни меѓу македонските музичари и артисти одамна. Некои од нив ги применуваат делумно, а некои повеќе. Согласни се дека тие можат да бидат од корист во повеќе сегменти во ...

Вештачката интелигенција и дигиталната трансформација клучни за континуиран раст на бизнисот

IT.mk - 10.06.2024

На првиот ден од Solveo’s InnovateX Festival 2024, лидерите во индустријата ја истакнаа клучната улога на дигиталната трансформација и стратешките иновации кои се клучни за поттикнување на растот на бизнисот.

Овие работни места ќе се отворат поради вештачката интелигенција: Само една група стандардни работни места ќе преживее

Денар - 10.06.2024

Иако вештачката интелигенција има потенцијал да автоматизира одредени задачи и работни места, таа исто така создава нови можности и полиња кои бараат човечка експертиза и соработка. Во потрага по одговори, прашавме вештачка интелигенција во форма на ...

Хибридна вештачка интелигенција ориентирана кон човекот отвора нови можности

Опсервер - 10.06.2024

Од Вон-џун Чои (Won-joon Choi), EVP и раководител на канцеларијата за истражување и развој, Mobile Experience Business во Samsung Electronics – Ние сме на почетокот на највозбудливиот и веројатно еден од најголемите историски моменти во ...

Кои се ризиците ако напредните модели на вештачка интелигенција се најдат во погрешни раце?

Вечер Прес - 09.06.2024

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, е подготвена да отвори ново бојно поле во нејзините напори да ја заштити американската вештачка интелигенција од Кина и Русија со прелиминарни планови за поставување заштитни мерки околу ...

„Apple“ ги промени правилата

Денар - 10.06.2024

Овој месец, „Apple“ направи значителна промена во политиката за поправка и стандардната гаранција за „iPhone“ и „Apple Watch“. Според повеќе извори, „Apple“ повеќе не покрива „постоење на една пукнатина“ според стандардната гаранција за „iPhone“ и ...

Ќе можеме да го контролираме iPhone со помош на глас

Порта - 10.06.2024

Претстојниот iOS 18 ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи гласовна контрола на поединечни апликации. Во тоа ќе ви помогне Siri, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите ...

Ќе можеме да го контролираме „iPhone“ користејќи глас

Денар - 11.06.2024

Претстојниот „iOS 18“ ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи контрола на поединечни апликации преку глас. Во тоа ќе ви помогне „Siri“, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите ...

Бидете „најдобар стрелец“ за време на спортското лето со 8K на Samsung

Хаштаг - 11.06.2024

Имерсивното искуство на гледање во 8K резолуција на Samsung засилено со вештачка интелигенција значи дека обожавателите ширум светот можат да го искористат максимумот од овогодинешното спортско лето во своите домови...

APPLE ПОДГОТВУВА ПОМОЌЕН СИРИ! Ќе ја контролираме камерата со нашиот глас, ќе испраќаме е-пошта – ова се сите функции ...

4NEWS - 11.06.2024

На WWDC 2024, Apple ги открива подобрувањата на Siri, вклучувајќи подобра интерпретација на гласовните команди и нови функции за апликации како камера, пошта, фотографии, прелистувач Safari и гласовни белешки.

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

USB - 11.06.2024

Елон Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција. „Доколку Епл го интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во моите компании“, најави Илон Маск.