TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Прислушкувани сите по ред, освен Груевски и Мијалков

Р.С.Европа - 09.02.2015

Најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години, изјави Заев. СДСМ поднесе кривични пријави против директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на Петатта управа на МВР, Горан Груевски и непознати лица во безбедносните служби.

Заев: Прислушувани се Синодот, ИВЗ, Латас, Протуѓер и МАНУ

Нова ТВ - 09.02.2015

Лидерот на опозицијата најави материјални докази за прислушкување на судството, Синодот, невладини организации, новинари, како и разговор помеѓу Латас и Протуѓер. На денешната прес-конференција Зоран Заев рече дека масовно биле прислушкувани над 20 ...

Прислушувани се и Јанкуловска и Ставревски

Нова ТВ - 09.02.2015

Зоран Заев на прес конфереција обелодени дека располага со матерјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. Во моменотв на нвинарите им се презатира запис од прислушуван разговор меѓу Јанкуловска и Ставревски.

СДСМ: Прислушувани и разговорите меѓу Ставрески и Јанкуловска, на Тачи и Ахмети, Љубчо Георгиевски и пријателите...

МКД - 09.02.2015

Единствено не добивме аудиозаписи од разговори на Никола Груевски и Сашо Мијалков. Сè друго е прислушувано. И министрите Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Али Ахмети, Мендух Тачи, Љубчо Георгиевски...

ЗАЕВ ПОЧНА ДА ЈА ОБЈАВУВА БОМБАТА: Во Македонија се прислушувани над 20.000 луѓе

Телеграф - 09.02.2015

За прислушувањето, како што рече Заев, тие поднеле кривична пријава против премиерот Груевски и Сашо Мијалков како и против Горан Груевски, раководител во петтата управа Во Македонија се прислушувани над 20.000 луѓе по наредба на премиерот Никола ...

Заев: По налог на Груевски и Мијалков прислушувани граѓани и политичари

Алсат-М - 09.02.2015

Меѓу прислушуваните се и неколку министри и лидерите на ДУИ и ДПА. На прес конференцијата која е во тек лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека располага со материјали според кои изминатите неколку години, по налог на Никола Груевски и директорот на ...

Заев објави снимки од досието „Вистината за Македонија“

Телма - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги објави првите сензитивни снимки од досието „Вистината за Македонија“. Како што тој истакна ова е во интерес на државата и должен сум да ги споделам јавно со граѓаните.

Прислушкувани и Латас, Синодот на МПЦ, ИВЗ и МАНУ

+инфо - 09.02.2015

По наредби на директорот на УБК, Сашо Мијалков, и Груевски, покрај другите , прислушкуван е и разговор на Драган Павловиќ - Латас со Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на Груевски, како и Синодот на МПЦ, ИВЗ, МАНУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Заев: Груевски и Мијалков ги следеле своите луѓе и коалициони партнери

Нова ТВ - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата која е во тек објавува аудио материјали за кои тврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков ги прислушувале министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска, вицепремиерот Зоран Ставревски, коалициониот ...

СДСМ: Прислушкувани над 20 илјади луѓе

Р.С.Европа - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години. Тој обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконско, а го споведувале неколку луѓе од безбедносните служби по директна наредба на ...

Заев: Прислушувани и албанските лидери и министрите во владата

А1 On - 09.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ беа презентирани и прислушувани разговори на лидерите на ДУИ Али Ахмети, на ДПА Мендух Тачи, на НДП Руфи Османи, разговор воден меѓу министерот Зоран Ставрески и министерката Гордана Јанкуловска, кои договараат ...

Заев открива: Масовно се прислушкувале над 20.000 лица

Фактор - 09.02.2015

Како што најави лидерот на опозицијата дека од денеска ќе почне да објавува докази така и се случи. Во моментов е прес конференција која се случува на Бихаќка каде што се присутни членови, симпатизери, пратеници на СДСМ и голем број новинарски екипи.

Груевски ги следел и Јанкуловска и Ставрески, СДСМ презентираше аудио снимки од нивни разговори!

Бриф - 23.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ се обзнани фактот дека 26 000 граѓани се следени и прислушувани. Лидери на партии, новинари, бизнисмени. Четири години бил следен и прислушуван Зоран Заев. Освен опозицијата, по налог на Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Заев: 20.000 граѓани се прислушувани, а јас и другите партиски лидери сме следени 48 месеци (ФОТО)

МКД - 09.02.2015

Поднесовме кривична пријава против Сашо Мијалков, директорот на УБК во МВР, против Горан Груевски, началник на 5-та управа и против непознат сторител. Се работи за масовно прислушување, изјави Зоран Заев, претседател на СДСМ на конференцијата за ...

Заев објави аудио снимки од прислушкувањето

Канал5 - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конфереција, што е во тек објави дека располага со материјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. На почетокот на конференцијата биле пуштани наводно автентични видео записи на Заев со Шеќеринска, со други ...

Заев ќе бара вештачење на снимките

+инфо - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии , но и министрите ...

Заев: И Ахмети и Тачи и Османи и Георгиевски биле следени од Мијалков

+инфо - 09.02.2015

Во нелегалното прислушкување со кое биле опфатени околу 26.000 луѓе во изминативе четири години, УБК го прислушкувала и Али Ахмети, лидерот на ДУИ, еден од коалициските партнери во владата, но и Мендух Тачи, лидерот на опозициската ДПА, како и Руфи ...

Власта прислушува сè живо и диво, рече Заев и пушти снимки од разговорите

МКД - 09.02.2015

Власта прислушува сè живо и диво, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата што се одвива во моментов. „Мене ме прислушувале 4 години во континуитет“, рече лидерот на СДСМ.

Заев: Мијалков ги прислушкувал и Јанкулоска и Ставрески

+инфо - 09.02.2015

Директорот на УБК во незаконските прислушкувања не ги штедел ни високите функционери на ВМРО-ДПМНЕ и министри во владата, Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, па дал налог да се прислушкуваат и тие, рече на прес-конференцијата Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев почна да ги објавува „бомбите“: Над 20 илјади граѓани прислушувани во последниве 4 години

А1 On - 09.02.2015

СДСМ почна да објавува дел од документите во кои 20 илјади луѓе, новинари, пратеници, лидери на опозиција биле следени и прислушувани од УБК. Според Лидерот на СДСМ Зоран Заев оваа бројка од 20 илјади граѓани се однесува на последните 4 години.

ФОТО Заев: Власта прислушувала над 20.000 граѓани

+инфо - 09.02.2015

Над 20.000 луѓе биле прислушкувани од безбедносните служби во земјава, изјави Зоран Заев, лидерот на опозицијата на прес-конференцијата која почна пред малку во седиштето на СДСМ. СДСМ за незаконско следење ќе поднесе кривични пријави против ...

Заев: Прислушкувани повеќе од 20.000 граѓани

Sky - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека повеќе од 20 илјади луѓе биле прислушкувани изминативе години. Заев на денешната прес-конференција обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконско, а го споведувале неколку луѓе од безбедносните ...

Заев: По наредба на Мијалков и Груевски, прислушкувани 20.000 граѓани!

Бриф - 09.02.2015

Започна прес конференцијата на СДСМ. На Бихаќка се присутни членови, симпатизери, пратеници на СДСМ и голем број новинарски екипи Лидерот на партијата Зоран Заев обзнани дека по наредба на Сашо Мијалков и Никола Груевски во Македонија се ...

Прислушувани двојно повеќе Белгијци

Република - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

Лидерот на ГРОМ: Ако Заев сега прислушува што би правел кога би бил на власт

Курир - 08.02.2015

Единствен спас СДСМ сега гледаат евентуално за било каков пресврт во Република Македонија со помош на странски разузнавачки служби. Овде се праќаат две клучни поради. Првата е дека Заев уште не дошол на власт, а тој веќе спроведува опсежни пратења, ...

(ВИДЕО)Заев: Прислушкувани се 20 000 луѓе, освен Груевски и Мијалков

Локално - 09.02.2015

Зоран Заев на прес конфереција обелодени дека располага со матерјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. СДСМ поднесе кривични пријави директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на Петатта управа на МВР, Горан Груевски и непознати лица во ...

Прислушкувани над 20 илјади луѓе

Тера - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години. Тој обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконски. СДСМ поднесе кривични пријави директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на ...

ЗАЕВ: Прислушувани се и министрите за внатрешни, за финансии, но и лидерите на албанските партии

Фактор - 09.02.2015

На прес конференцијата Лидерот на опозицијата обелодени и видео во кое е прислушувана Министерката Гордана Јануловска и министерот Ставрески, а истакна дека единствените што не се прислушувани се премиерот Груевски и Мијалков.

Заев: Власта прислушувала 26.000 граѓани – прислушувани и Ставревски и Јанкуловска

МК News - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии, но и министрите ...

(ВИДЕО) Заев: Над 20.000 луѓе прислушувани, кривична пријава против Сашо Мијалков!

Бриф - 09.02.2015

СДСМ почна да објавува дел од документите во кои 20 илјади луѓе, новинари, пратеници, лидери на опозиција биле следени и прислушувани од УБК. Според лидерот на СДСМ Зоран Заев оваа бројка од 20 илјади граѓани се однесува на последните 4 години.

Двојно зголемен бројот на прислушкувани разговори во Белгија

Нетпрес - 09.02.2015

Бројот на прислушкувани разговори во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавуваат локалните медиуми. Станува збор за разговори кои биле прислушкувани со судска дозвола.

Георгиевски: Или премиерот самиот ги поставил уредите за прислушување, или тоа го сторила државна безбедност

Либертас - 08.02.2015

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на ВМРО-НП и екс-премиер Љубчо Георгиевски за Слободен печат: Господине Георгиевски, медиумите објавија, а јавниот обвинител ја забрани за емитување тајната снимка од разговорот помеѓу премиерот ...

„Фокус“: Пет полициски агенти му откажаа верност на Груевски

А1 On - 08.02.2015

Неделникот „Фокус“ објави како е подготвувана „бомбата“ на Зоран Заев. „Фокус“ пишува дека материјалите со прислушкувани и снимени комуникации на власта, во кои, како што тврди Заев, има докази за криминал, корупција и местени избори, не се од ...

И за поттикнувачите на Заев да објави детали од прислушувањето можни се казни

Дневник - 06.02.2015

Дали неколку професори по право блиски на СДСМ, но и политички аналитичари и медиуми блиски со партијата не го поттикнуваат лидерот на СДСМ Зоран Заев да стори новo кривично дело, кога е познато дека секој објавен податок од неовластено снимање е ...

Шутраци

Дневник - 06.02.2015

Има куп буцкачи кои вршат притисок Зоран Заев да ги објави прислушуваните материјали. Ајде што со тоа и самите поттикнуваат друг да изврши кривично дело, ама најсмешни во тоа се оние што велат дека станувало збор за слобода на говор.

Бомбата на Заев има материјали кои упатуваат на систематско и незаконско прислушување на илјадници граѓани, целосна ...

Фокус - 06.02.2015

Систематско и незаконско прислушување на илјадници граѓани, целосна контрола и злоупотреба на државните институции и правосудни инстанци во партиски и изборни цели,… Систематско и незаконско прислушување на илјадници граѓани, целосна контрола и ...

„Фокус“: Петмина агенти му откажаа верност на Груевски

Алсат-М - 06.02.2015

Евентуалните скандали на Владата на Груевски ги снимале пет полициски агенти кои откако ги забележале доказите во нив, ги надминале границите коишто ги предвидува законот. Поради тоа се повлекле од известувањата за прислушувањата.

Јакимовски: Ако Заев сега прислушува што би правел кога би бил на власт

Пулс24 - 08.02.2015

Единствен спас СДСМ сега гледаат евентуално за било каков пресврт во Република Македонија со помош на странски разузнавачки служби. Овде се праќаат две клучни поради. Првата е дека Заев уште не дошол на власт, а тој веќе спроведува опсежни пратења, ...

ОБНОВЕНО Заев ќе бара вештачење на снимките

+инфо - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии , но и министрите ...

Заев: Во последните 4 години прислушкувани над 20 илјади граѓани

еМагазин - 09.02.2015

СДСМ почна со објавувањето на компримитирачките документите од проектот „Вистината за Македонија“, во кои 20 илјади лица, министри, новинари, пратеници, лидери на политички партии биле следени и прислушувани од УБК.

Се повеќе се зголемува бројот на прислушувани разговори во Белгија

Денешен - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

Георгиевски: Или премиерот самиот ги поставил уредите за прислушување, или тоа го сторила државна безбедност

Локално - 08.02.2015

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на ВМРО-НП и екс-премиер Љубчо Георгиевски за Слободен печат: Господине Георгиевски, медиумите објавија, а јавниот обвинител ја забрани за емитување тајната снимка од разговорот помеѓу премиерот ...

Шутраци

Курир - 07.02.2015

Има куп буцкачи кои вршат притисок Зоран Заев да ги објави прислушуваните материјали. Ајде што со тоа и самите поттикнуваат друг да изврши кривично дело, ама најсмешни во тоа се оние што велат дека станувало збор за слобода на говор.

Ако Заев сега прислушува што би правел кога би бил на власт

Вечер Прес - 08.02.2015

Најпрво СДСМ не сакаа да одат на локални избори, па потоа не сакаа да ги признаат парламентраните избори, па не сакаа да се вратат во Парламентот, а сега гледаат спас во странски служби. Единствен спас СДСМ сега гледаат евентуално за било каков ...