TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во САД издаден првиот пасош со родово неутрален знак

Мета - 28.10.2021

САД го издаде првиот пасош кој има знак „Х“ наместо регуларните знакови за машко или женско, што имплицира на тоа дека личноста не се дефинира ниту како машко ниту како женско, соопшти американскиот Стејт департмент, пренесе Асошиејтед прес.

САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија

Алсат-М

САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија

МКД

САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија

Р.С.Европа

САД го издадоа првиот пасош со посебна категорија, за секој што не сака да се изјасни дали е маж или жена

Фокус

САД го издадоа првиот пасош со посебна категорија, за секој што не сака да се изјасни дали е маж или жена

Либертас

САД го издадоа првиот пасош со родово неутрална категорија

Zoom

360 степени Фокус Сакам да кажам Нова ТВ