TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арсовски: Очигледни се пораките од Вашингтон, можно е санкционирање на корумпираните

Глас на Америка - 06.12.2022

Не е тајна дека американската администрација ја смета корупцијата за еден системски и ендемски проблем на целиот Западен Балкан и еден од најглавните кочници на целиот регион. Можни се конкретни чекори од нивна страна Можни се конкретни чекори за ...

Тим од Вашингтон ќе „лови“ корумпирани политичари во Македонија

Сител

Кој функционер прв ќе настрада од американски тим дојден во Скопје за да „врши агресивен увид“ врз корумпираните

Телма

Агелер: Пристигна тим од Вашингтон поагресивно да истражува корупција и кај сегашни функционери

Канал5

Тим од Вашингтон ќе „лови“ корумпирани функционери во Македонија

24 Вести

Американската амбасадорка најави тим за санкции од САД што ќе ја сузбива корупцијата во македонското општество

Глас на Америка

Алијанса очекува на црната листа на САД да се најдат и политичари од случајот „Маѓар Телеком“

Слободен Печат

Алфа Deutsche Welle МКД Р.С.Европа 360 степени Lider Слободен Печат Пулс24

Американски тим за санкции пристигна во Скопје – ќе истражуваат корупција кај сегашни и поранешни функционери

ТВ21 - 06.12.2022

Американската амбасадорка во Северна Македонија, Анџела Агелер, преку „Твитер“ информираше дека во земјава пристигнал американски тим за санкции со цел да утврди како се одвиваат работите во однос на гонењето на корумпираните лица.

Првични реакции: Се создава клима за борба против тешкиот криминал

МКД

Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија, амбасадорката на САД: Треба повеќе гонење за да се покаже дека никој не е над законот

А1 On

Агелер: Правосудството да покаже дека никој не е над законот, тим за санкции од Вашингтон пристигна во Скопје

Бизнис Вести

ИЛИЕВСКИ ДО АГЕЛЕР: Екселенцијо, живееме криминален живот со СДСМ и ДУИ и „премиерите“ Ковачевски и Ахмети

Денешен

Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е тука – на правосудниот сектор му требаат повеќе истраги

Сител

Агелер: Правосудството да покаже дека никој не е над законот, тим за санкции од Вашингтон пристигна во Скопје

Телма

MakPress Канал5 Frontline Опсервер Кајгана Денешен Н.Македонија ММС

Ахмети - Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка

Канал5 - 06.12.2022

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска беше домаќин на амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер, на која и посака успех во новата улога.

Американска бура во македонскиот коруптивен океан

Република

Ахмети на средба со Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка

Локално

Ахмети – Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка

Zoom

Ахмети оствари средба со амбасадорката Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка

ТВ21

Ахмети на средба со Агелер – порача дека ДУИ се целосно достапни за прогресивната проевропска агенда, владеењето на правото, реформите и борбата против криминалот и корупцијата

4NEWS

Средба Ахмети – Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка

Макфакс

МКД 24Инфо Опсервер 360 степени Точка Press24 Денешен Слободен Печат

АА: Очекуваме актуелни политичари да се најдат на „црната листа“ на САД

360 степени - 06.12.2022

Од опозициската партија го поздравија тоа што САД ја интензивира борбата против корупцијата во регионот и Северна Македонија и велат дека пристигнувањето на тимот за санкции ја покажува решеноста на американската администрација да ја отстрани оваа ...

АА: Го поздравуваме настојувањето на САД за поинтензивна борба против корупцијата

Сител

АА: Го поздравуваме настојувањето на САД за поинтензивна борба против корупцијата

24Инфо

АА: Очекуваме актуелни политичари да се најдат на „црната листа“ на САД

Курир

АА: Очекуваме актуелни политичари да се најдат на „црната листа“ на САД

Lider

АА: Го поздравуваме настојувањето на САД за поинтензивна борба против корупцијата

Република

Алијанса очекува на списокот на Агелер да се најдат инволвираните од аферата „Маџар Телеком

Либертас

Press24 Канал5 Локално MakPress

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни ...

Бриф - 06.12.2022

Од Советот на амбасадори денеска соопштија дека со големо задоволство ја примиле веста објавена на твитер од страна на амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер, дека тимот за санкции од Вашингтон веќе е во РСМ и по агресивно ќе ги разгледува ...

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари во Македонија

Курир

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари во РСМ

Zoom

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари во РСМ

Опсервер

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари

Lider

Советот на амбасадорите задоволен од најавата на Агелер за поагресивно разгледување на досиејата на корумпирани политичари

Макфакс

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари во РСМ

ТВ21

4NEWS Точка

Средба Груби-Агелер за уставните измени, реформите и ветингот

Р.С.Европа - 05.12.2022

Денеска се одржа средба меѓу вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Ангела Агелер, на која се разговорало за потребата од уставните измени, ЕУ-интеграцијата, реформите и процесот ...

Груби и Агелер зборувале за уставните измени, ЕУ интеграцијата, реформите и ветингот: „Македонија нема време за губење“

Локално

Успесите на нашата земја се заеднички со САД: Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер

МКД

Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со САД

ТВ21

Груби – Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

Макфакс

Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

Опсервер

Груби – Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

24Инфо

Канал5 Фокус Бриф 4NEWS Zoom Слободен Печат Курир Н.Македонија