TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сојуз на Стопански комори: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

24 Вести - 08.04.2021

Владата не планира брзи мерки за граѓаните кои два месеци останаа без плата поради заглавената државна помош во Собранието. Од декември нема никаква помош, а веќе сме април-остро реагираат од секторите туризам и угостителството.

Наместо помош од петиот пакет, Владата со новите рестрикции ги дотепа угостителите

Курир

Постои опасност туризмот и угостителството да бидат неповратно оштетени, предупреди Сојузот на стопански комори

Глас на Америка

ССКМ: Неповратна финансиска помош за спас на туризмот и угостителството

Канал5

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот сектор

Слободен Печат

Неповратна финансиска помош за спас на туризмот и угостителството

Независен

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Либертас

+инфо Вечер Прес Скопје инфо Фактор Денар MTM Точка Опсервер

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките за справување со Ковид-19

Телма - 08.04.2021

На првиот ден од двонеделното затворање сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за сместување, со цел превенција и заштита на граѓаните од Ковид-19, од Владата ...

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките за справување со Ковид-19

Нова ТВ

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките

Канал5

Владата најави помош на угостителските објекти

Сител

Владата најави помош за сопствениците на угостителски објекти

24 Вести

Владата ветува директна помош за угостителите

МКД

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките за справување со Ковид-19

Либертас

iPortal Lider Опсервер Акцент 24Инфо Бизнис Вести Frontline MakPress

Заев: Помош за фирмите кои се затворени 2 недели – Угостителската комора се жали дека од декември не добиле ни денар

ТВ21 - 08.04.2021

Фирмите и сите други компании кои поради третиот бран од Ковид кризата ќе бидат затворени две недели ќе бидат опфатени со новиот, петти пакет мерки. Ова го изјави премиерот Зоран Заев кој истакна дека за помош на угостителите кои се најпогодени од ...

Дополнителна финансиска помош за сите бизниси кои ќе бидат затворени две недели

Вечер Прес

ВИДЕО | Јосифовски: Угостителите се претворени во камелеони, прилагодувајќи се на новите мерки

Слободен Печат

Бектеши: Со грантови ќе ги поддржиме угостителите

+инфо

Претседателот на Угостителската комора: Приморани сме да се прилагодиме со задржувањето на вработените

Република

Бектеши: Угостителите ќе добијат неповратна помош поради рестриктивните мерки

Скопје инфо

Ќе има директна финансиска поддршка во вид на грантови за угостителите кои не примаат гости, најави Бектеши

Вечер Прес

Независен ТВ21 Фокус Нова ТВ Сител Либертас Сител ММС

Битиќи: Економските оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки

365 - 08.04.2021

Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени, ќе бидат опфатени со нови мерки, соопшти на Фејсбук вицепремиерот за економски прашања – Фатмир Битиќи. Како што информира тој, во моментов владата разгледува неколку модели кои ќе се ...

Битиќи: Ќе има помош за затворените угостителки објекти

Тера

Битиќи за Алсат: Државата ќе покрие дел од загубите на угостителите за овие две недели

Слободен Печат

Битиќи за Алсат: Во државата има доволно пари за реализација на сите мерки

Centar

Битиќи за Алсат: Државата ќе им покрие дел од загубите на угостителските објекти за затворањето во овие две недели

Centar

Битиќи најави мерки за поддршка на угостителите

360 степени

Битиќи најави мерки за затворените угостителски објекти

Р.С.Европа

Канал5 Независен 24 Вести Слободен Печат ТВ21 Фактор Нова ТВ Вечер Прес