TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да се преживее месецот, синдикалната кошничка порасна на 60,325 денари

Алфа - 20.06.2024

Како да се преживее месецот е нешто што ги остава без сон граѓаните на Македонија откако минималната синдикална кошнича за месец јуни порасна за уште 235 денари во однос на минатиот месец.

Синдикална кошница: Минимум илјада евра за преживување на месецот

24 Вести

Едно четиричлено семејство не го крпат 1000 евра за покривање на основните трошоци

Канал5 - 20.06.2024

Минималната синдикална кошничка трет месец во низа ја надминува психолошката граница од 60.000 денари. Трошоците за живот во месец јуни пораснале за 235 денари, со што синдикалната коншничка сега изнесува 60.235 денари.

Трошоците растат, јуни може да се „врзе“ со 60.325 денари

Пари

Илјада евра само за основни трошоци на едно семејство - за друго ако остане

Deutsche Welle - 20.06.2024

Само од јануари до сега, вредноста на минималната синдикална кошница е зголемена за 50 евра. Најмалку пари остануваат за лична хигиена и за здравје На едно семејство во Северна Македонија му се потребни за да се подмират основните трошоци.

На четиричлено семејство му требаат речиси илјада евра за покривање на основните трошоци

Алсат-М

ССМ: Минималната синдикална кошница за јуни изнесува повеќе од 60 илјади денари

Радио МОФ - 20.06.2024

Вредноста на минималната сидникална кошница за јуни изнесува 60.325 денари, соопшти денеска Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Пресметката е под претпоставка за семејство од двајца родители и две деца, кои живеат во сопствен стан од околу 60 ...

ССМ: Минималната синдикална кошница за јуни изнесува повеќе од 60 илјади денари

Иновативност

Македонија, минималната кошничка за месец јуни достигнува над 60 илјади денари

Во Центар - 20.06.2024

Вредноста на минималната синдикална кошничка за месец јуни е 60.325 денари (980 евра) и е за 235 денари (3,8 евра) повисока во однос на мај кога изнесуваше 60.090 денари (976 евра). Заедно со киријата од 60 квадрати за месец јуни изнесува 75.700 ...

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари споредено со мај

Frontline

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари споредено со мај

А1 On

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

Фактор

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари споредено со мај

Н.Македонија

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари споредено со мај

Локално

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари споредено со мај

Канал5

Слободен Печат 24Инфо Press24 Сител МКД Бриф Република Денешен

На четиричлено семејство му се потребни речиси илјада евра за покривање на основните трошоци

360 степени - 20.06.2024

Според пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), во јуни едно четиричлено семејство за храна и пијалаци треба да одвои 21 952 денари или 36,4 отсто од вкупниот износ на минималната кошничка Минималната синдикална кошница за јуни ...

Едно семејство не го крпат ниту илјада евра за покривање на основните трошоци

Вечер Прес

Минимум илјада евра му се потребни на четиричлено семејство за основни трошоци месечно

еМагазин

ОД КАДЕ 1.000 ЕВРА ЗА ДА ПРЕЖИВЕЕ ЧЕТИРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО? Синдикалната кошничка порасна, оние кои живеат под кирија им требаат плус 250 евра

+инфо

Синдикалната кошничка за јуни е 60.325 денари

Нетпрес

На четиричлено семејство му требаат речиси илјада евра за покривање на основните трошоци

Пулс24