TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

14 март: Избори, корупција, ново министерство, притвор…

CivilMedia - 14.03.2019

Во најновиот извештај за човекови права на американскиот Стејт департмент се наведува дека во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и во судството, но дека сепак останува да се решат уште важни проблеми како корупцијата.

Студио 1: Скопското обвинителство осомничи шестмина за несреќата кај с. Ласкарци

1tv - 14.03.2019

Денешното Отворено Студио 1 го започнавме со најави за денешните содржни, најновите случувања околу трагичната несреќа кај село Ласкарци, а потоа следеа видео делови од вчерашните гостувања.

„Дурмо Турс“ ја прикривале реалната брзина – кочниците неисправни, а автобусот секојдневно бил на автопат

1tv - 14.03.2019

Од полицијата ја криеле реалната брзината на автобусот, а пред еден месец загинаа 15 патници. Во автобусот на „Дурмо Турс“ било инсталирано апарат кој ја прикривал брзината на возењето, па наместо прописно 80, шоферот возел со брзина од 99 километри ...

Што соопштија од „Дурмо Турс“ по автобуската несреќа кај Ласкарци

Бизнис Вести - 14.03.2019

Наредниот ден откако се случи несреќата од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

ОЈО: Брзото возење е една од причините за сообраќајката кај Ласкарци, приведени 6 лица, меѓу кои и возачот

МКД - 14.03.2019

Возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката кај Ласкарци во која загинаа 15 лица, а 39 беа повредени.

Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од седум приведени за автобуската несреќа кај Ласкарци

Телма - 14.03.2019

Седум лица се приведени за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, во која загинаа 15 луѓе. Обвинителството бара да се отвори истрага за шест од нив, а за седмото лице бара мерка на претпазливост.

Со колкава брзина возел автобусот на Дурмо Турс кај селото Ласкарци пред несреќата?!

Бизнис Вести - 14.03.2019

Оваа година на 13 февруари автобус на компанијата Дурмо Турс со патници се преврте, и животот го загубија 15 лица, а десетици беа повредени. Поточно, автобусот на компанијата „Дурмо турс“ сообраќаше на релација Скопје-Гостивар, со 51 патник од ...

ОЈО приведе повеќе лица меѓу кои и возачот на автобусот и газдата на „Дурмо Турс“

Канал5 - 14.03.2019

Скопскиот обвинител Сашо Рајчев денеска со првични информиции за досегашниот тек на истрагата за автобуската несреќа што се случи кај селото Ласкарци. На 13 февруари автобус на компанијата Дурмо Турс, полн со патници се преврте при што животот го ...

Приведени сопственикот на „Дурмо турс" и возачот на автобусот

Канал5 - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс" и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Седум лица приведени за автобуската несреќа кај Ласкарци

Радио МОФ - 14.03.2019

Сопственикот и раководителот на „Дурмо Турс“, возачот и уште четири лица одговорни за техничкото одржување на автобусот се приведени поради автобуската несреќа кај селото Ласкарци во која, пред еден месец, животот го загубија 15 лица.

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, дознава Телма

Телма - 14.03.2019

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, дознава Телма. Меѓу нив е возачот на автобусот и сопстевникот на автобуската компанија Дурмо Турс. Во секој момент треба да започне прес конференцијата во ...

Приведен сопственикот на Дурмо Турс

Алсат-М - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа од 13 февруари, во близина на с. Ласкарци, во која загинаа 15 лица, а десетина беа повредени, полицијата приведе шест лица, меѓу кои и возачот на автобусот и сопственикот на агенцијата Дурмо ...

Приведени неколкумина за несреќата кај Ласкарци

Макфакс - 14.03.2019

Обвинителството утрово издало наредба за приведување на лица кои се дел од истрагата за трагинчната несреќа кај селото Ласкарци која се случи минатиот месец, потврдуваат извори од Обвинителството за „Макфакс“.

Несреќа кај Ласкарци: Приведени шоферот на автобусот и сопственикот на Дурмо Турс

Алфа - 14.03.2019

Еден месец по автобуската несреќа од 13 февруари кај Ласкарци полицијата приведе шест лица, меѓу кои и сопственикот на компанијата и шоферот на автобусот кој доживеа страшна несреќа, пренесува Алсат-М.

Приведени 6 лица за несреќата кај Ласкарци, меѓу кои и сопственикот на “Дурмо Турс” и возачот

Магазин - 14.03.2019

Полицијата утринава приведе 6 лица во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово во близина на селото Ласкарци. Алсат неофицијално објави дека дека меѓу приведените лица се и возачот на автобусот како и ...

Уапсени се седум лица за автобуската несреќа кај Ласкарци – брзо возење и неисправност на сопирачките главна причина

Gostivarpress.mk - 14.03.2019

Седум лица се приведени во врска со кобната автобуската несреќа која се случи на 13 февруари, на автопатот Скопје-Тетово, близу селото Ласкарци, информираше јавното обвинителство на денешната прес конференција.

Алсат: За несреќа кај Ласкарци, полицијата приведе 6 лица

Курир - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Шестмина приведени за несреќата кај Ласкарци

365 - 14.03.2019

Како што објави „ Алсат “, полицијата привела шест лица во случајот со автобуската несреќа од 13-ти февруари, во која откако се преврте автобус на „Дурмо Турс“ кај Ласкарци, животот го загубија 15 лица, а многумина завршија со повреди.

Приведувања по трагедијата кај Ласкарци

Centar - 14.03.2019

Утрово се приведени неколку лица, меѓу кои и сопственикот на компанијата “Дурмо Турс”, чиј автобус имаше тешка сообраќајка на 13-ти февруари годинава, при што загинаа 15 лица, а десетици беа повредени.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо Турс“

Мета - 14.03.2019

Приведени се возачот на автобусот кој на 13 февруари се преврте на автопатот Скопје – Тетово, кај селото Ласкарци, при што животите ги загубија 15 лица, а 31 беа повредени, како и сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, јави „Порталб “.

Уапсени шестмина за несреќата во Ласкарци

Фактор - 14.03.2019

Уапсени се шест души за автобуската несреќа во Ласкарци на 13 февруари која предизвика смрт на 15 патници, дознава Алсат. Меѓу приведените се и возачот и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“, чиј автибус се преврте на патот Скопје - Тетово под ...

Студио 1: Скопското обвинителство осомничи шестмина за несреќата кај с. Ласкарци

Либертас - 14.03.2019

Денешното Отворено Студио 1 го започнавме со најави за денешните содржни, најновите случувања околу трагичната несреќа кај село Ласкарци, а потоа следеа видео делови од вчерашните гостувања.

Откриена причината за трагедијата: ОЈО со детали за сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Курир - 14.03.2019

Возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката кај Ласкарци во која загинаа 15 лица, а 39 беа повредени.

Сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени за несреќата кај Ласкарци

Локално - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, дознава Телма

Бриф - 14.03.2019

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, дознава Телма. Меѓу нив е возачот на автобусот и сопстевникот на автобуската компанија Дурмо Турс. Во секој момент треба да започне прес конференцијата во ...

„Аласт-М“: Приведен сопственикот на „Дурмо турс“

еМагазин - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа од 13 февруари, во близина на с. Ласкарци, во која загинаа 15 лица, а десетина беа повредени, полицијата приведе шест лица, меѓу кои и возачот на автобусот и сопственикот на агенцијата „Дурмо Турс“, јавува ...

Приведени шест лица за несреќата кај Ласкарци

Точка - 14.03.2019

Обвинителството утрово издало наредба за приведување на лица кои се дел од истрагата за трагичната несреќа кај селото Ласкарци која се случи минатиот месец, потврдуваат извори од Обвинителството за „Макфакс“.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Фокус - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс” и возачот на автобусот

Скопје24 - 14.03.2019

Возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката кај Ласкарци. Ова го утврдила едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за сообраќајката.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Бриф - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс” и возачот на автобусот

Република - 14.03.2019

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, што се случи пред еден месец, на 13 февруари, на автопатот Скопје-Тетово во близина на селото Лескарци.

Приведени шест лица за несреќата кај Ласкарци

Тера - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа од 13 февруари, во близина на с. Ласкарци, во која загинаа 15 лица, а десетина беа повредени, полицијата приведе шест лица, меѓу кои и возачот на автобусот и сопственикот на агенцијата „Дурмо Турс“, објави Алсат М.

Приведени 6 лица за несреќата кај Ласкарци

Press24 - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Нетпрес - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени сопственикот и возачот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

1tv - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа од 13 февруари, во близина на с. Ласкарци, во која загинаа 15 лица, а десетина беа повредени, полицијата приведе шест лица, а според неофицијални информации е и возачот на автобусот и сопственикот на агенцијата „Дурмо ...

Шестмина приведени за несреќата кај Ласкарци

+инфо - 14.03.2019

Полицијата приведе шест лица во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, јави Аласат.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Сител - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Сопственикот на Дурмо турс и возачот меѓу приведените за автобуската несреќа

ММС - 14.03.2019

По автобуската несреќа во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица, објави телевизијата Алсат М. Телевизијата неофицијално дознава дека меѓу приведените лица се и ...

Приведени сопственикот на „Дурмо турс” и возачот на автобусот

24Инфо - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс” и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

За несреќа кај Ласкарци, полицијата приведе 6 лица

Република - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот за сообраќајката кај Ласкарци

24 Вести - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Либертас - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Приведени се сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

+инфо - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Независен - 14.03.2019

По автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе шест лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Н.Македонија - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

iPortal - 14.03.2019

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

MTM - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени 6 лица за несреќата кај Ласкарци

Скопје1 - 14.03.2019

Полицијата приведе шест лица во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, објави Алсат.

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Опсервер - 14.03.2019

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица.

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Скопје инфо - 14.03.2019

По автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе шест лица.