TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ ја враќа заканата од визи на Западниот Балкан

Deutsche Welle - 09.01.2014

Од денеска *9.01) е повторно во сила механизмот за можно итно враќање на визите за земјите од Западен Балкан. Од земјите членки на ЕУ засега нема посебно барање тоа да се направи, велат во Европската ...

Брисел: На сила стапува механизмот за визи

Алфа - 09.01.2014

Механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти, денеска стапува на сила. Тој механизам беше усвоен во декември заради зголемиот број на „лажни ...

Седум сообраќајќи во Скопје, ниту една со посериозни последици

Алфа - 09.01.2014

Во изминатите 24 часа на подрачјето на Градот Скопје и неговата околина не се случи ниту една сообраќајна незгода со посериозни последици. Како што информира МВР, извршен е увид на вкупно седум ...

Стапи во сила механизмот за враќање на визите во ЕУ

Р.С.Европа - 09.01.2014

Механизмот на Европската унија за можно итно враќање на визниот режим, на шест месеци за земјите на Западен Балкан денеска стапи во сила. Досега, како што информираат во Брисел, ниту една членка на ...

На сила стапува механизмот за визи

Идивиди - 09.01.2014

Брисел, 9 јануари 2014 (МИА) – Механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти, денеска стапува на сила.

Механизмот за враќање на визниот режим стапува на сила од денеска

Sky - 09.01.2014

На сила од денеска стапува механизмот со кој е предвидено можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти. Привременото укинување на безвизниот режим може да ...

Европска комисија: Нема барања за враќање на визите

Нетпрес - 09.01.2014

Европската комисија соопшти дека од земјите членки на Европската унија засега немаaт посебни барања за враќање на визниот режим за земјите од западен Балкан.

„Не“ за уште едно гето на Западен Балкан!

OhridNews - 09.01.2014

Младите Европски Федералисти од земјите на Западен Балкан (ЏЕФ Македонија, ЏЕФ Србија, ЏЕФ Албанија и ЏЕФ Црна Гора) жестоко се противат на воведувањето на механизмот преку кој ЕУ членките ќе бидат ...

Стапува во сила механизмот на ЕУ за враќање на визите

Либертас - 09.01.2014

Механизмот на Европската унија за можно итно враќање на визниот режим, на шест месеци за земјите на Западен Балкан, денеска стапи во сила. Досега, како што информираат во Брисел, ниту една членка на ...

Брисел: На сила стапува механизмот за визи

Нова ТВ - 08.01.2014

Од денеска и официјално стапува на сила механизмот со кој ЕУ може да го воведе привремено визниот режим за балканските земји. Сепак, засега враќањето на визите не е на дневен ред бидејќи нема земја ...

Брисел: На сила стапува механизмот за визи

24 Вести - 09.01.2014

Механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти, денеска стапува на сила. Тој механизам беше усвоен во декември заради зголемиот број „лажни ...

ЕУ ја активира заштитната клаузула за безвизен режим

Вест - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Македонија и другите земји од Западен Балкан за ЕУ нема да се случи така лесно и во случај една или неколку ЕУ-земји да поднесат барање за ...

Европска комисија: Нема барања за враќање на визите

Точка - 09.01.2014

Европската комисија соопшти дека од земјите членки на Европската унија засега немаaт посебни барања за враќање на визниот режим за земјите од западен Балкан.

Нема барање за враќање на визите за Балканот

Р.С.Европа - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, изјави Микеле Черконе, портпарол на еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малмстром.

Европска комисија (ЕК): Нема барања за враќање на визите

eReporter - 08.01.2014

Европската комисија соопшти дека од земјите членки на ЕУ за сега нема пристигнати посебни барања за враќање на визниот режим за земјите од западен Балкан.

Од утре на сила „заштитната клаузула“ на ЕУ за безвизниот режим

+инфо - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, механизам ...

„Заштитната клаузула“ од утре и официјално стапува на сила

Н.Македонија - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

ЕК: Никој не побарал враќање на визите за Балканот

Бриф - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија. - Нема нови моменти во последните три недели, истакна ...

Младите европски федералисти од Западен Балкан против механизмот на ЕУ

Макфакс - 09.01.2014

Младите Европски Федералисти од земјите на Западен Балкан (ЏЕФ Македонија, ЏЕФ Србија, ЏЕФ Албанија и ЏЕФ Црна Гора) жестоко се противат на воведувањето на механизмот преку кој ЕУ членките ќе бидат ...

Европската Унија со можност да ја активира „заштитната клаузула“ за визите

Sky - 08.01.2014

Укинувањето на визната либерализација за македонските граѓани кое беше најавено, нема да се случи, дури и во случај доколку една или неколку ЕУ-земји да поднесат барање за активирање на механизмот ...

ОД УТРЕ АКТИВНА „ЗАШТИТНАТА КЛАУЗУЛА“: Македонија засега безбедна

Телеграф - 08.01.2014

Според Микеле Черконе, портпарол на еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малстром, досега нема нови жалби од некои од земјите-членки на ЕУ во однос на лажни баратели на азил од некоја од ...

Македонците ќе продолжат да патуваат низ ЕУ без визи

Сител - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

ЕУ од денеска под строг режим го стави безвизниот режим за Балканот

Локално - 09.01.2014

Денеска официјално стапува на сила механизмот со кој ЕУ може да го воведе привремено визниот режим за балканските земји. Сепак, засега враќањето на визите не е на дневен ред бидејќи нема земја членка ...

Денеска стапува на сила механизмот за враќање на визниот режим

Press24 - 09.01.2014

Денеска стапува на сила механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти. Овој механизам беше усвоен во декември поради зголемиот број на „лажни ...

Тања Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

24 Вести - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

ЕК: Никој не побарал враќање на визите за Балканот

Н.Македонија - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија, пренесува МИА - Нема нови моменти во последните три ...

ЕУ ја активира „заштитната клаузула“ за визите

Утрински - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

Македонија безбедна, визите за ЕУ нема да се вратат така лесно!

Lider - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

Нема барање за враќање на визите за Балканот

Канал5 - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, изјави Микеле Черконе, портпарол на еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малмстром.

Брисел: На сила стапува механизмот за визи

Бриф - 09.01.2014

Механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти, денеска стапува на сила. Тој механизам беше усвоен во декември заради зголемиот број на „лажни ...

Тања Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Курир - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

EK: Ниту една земја членка на ЕУ не побарала враќање на визите

Република - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија, пренесува МИА.

ЕУ ја активира „заштитната клаузула“, Македонија засега безбедна

Канал5 - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

БРИСЕЛ: Механизмот за визи стапува на сила

Телеграф - 09.01.2014

Привременото укинување на безвизниот режим може да биде применето како последна мерка и во случај на нагло зголемување на бројот на „лажни азилнати“, нерегулирани влегувања во држави од ЕУ или ...

Тања Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Бриф - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

ЕК: Никој не побарал враќање на визите за Балканот

Lider - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија. Нема нови моменти во последните три недели, истакна Микеле ...

ЕУ ја активира заштитната клаузула, Македонија засега безбедна

Економски - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

На сила стапува механизмот за визи

Економски - 09.01.2014

Механизмот за можно враќање на визниот режим на шест месеци, за државите од кои доаѓаат лажни азиланти, денеска стапува на сила. Тој механизам беше усвоен во декември заради зголемиот број на „лажни ...

Тања Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Сител - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

ЕК: Никој не побарал враќање на визите за Балканот

24 Вести - 08.01.2014

Ниту една членка на ЕУ досега не побарала укинување на визното олеснување за земјите од Западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија. - Нема нови моменти во последните три недели, истакна ...

Нема укинување на визната либерализација за Македонија

Курир - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите- членки на Европската унија, нема да ...

Нема враќање на визите за Црна Гора

Lider - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

Македонците да не се плашат, никој не бара визи за нив

Република - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

Тања Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Алфа - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

Македонија засега безбедна - нема да вадиме визи за да патуваме низ Европа

Press24 - 08.01.2014

Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон земјите-членки на Европската унија, нема да ...

Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Press24 - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува земјите членки на ЕУ да побараат суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.

Македонија засега безбедна од „заштитната клаузула“ на ЕУ

Inpress - 08.01.2014

Брисел, 8. јануари 2014 (ИНПРЕС) Можното укинување на визната либерализација за граѓаните на Република Македонија и другите земји од Западен Балкан што уживаат во безвизното патување кон ...

Фајон: Нема враќање на визите за Црна Гора

Локално - 08.01.2014

Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон вели дека не се очекува ниту една членка на Унијата да побара суспензија на безвизниот режим спрема Црна Гора.