TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пита со праз и потпечен сусам (посно)

Мои рецепти - 18.01.2021

Вкусна пита со праз, брза за подготовка, погодна за разни посни денови (што не е задолжително). 1. Празот се чисти и мие, се сечка и му се ставаат маслото и солта. Додаваме и малку црн бибер. Се меша и се остава половина час да омекне.

Готов за 2 минути: Најбрзиот рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки

Кафе пауза - 18.01.2021

Единствениот начин да се подготви и испече колач за две минути е во микробранова печка, па затоа ви носиме брз рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки. 1. Ставете ги сите состојки во сад и добро измешајте. 2.

Брза пита-пица со богат фил – како порано не се сетив на ова? 4 рецепти за најубава пица

НМД - 18.01.2021

Фотографии и рецепт на Марика Минич – Пица-пита. Рецептот за оваа многу вкусна и интересна пица-пита го објави нашата драга членка Марика Минич во групата НМД рецепти. Се замесува меко тесто, а потоа се развлекува кора и се филува на многу интересен ...

Пита готова додека да трепнеш – брза пита со сирење и компир за вечера или појадок, хит рецепт

НМД - 17.01.2021

Рецепт и видео презентација на Тања од My Kitchen Tanja – Пита со сирење готова додека да трепнеш. Питата без кори, со сирење и компир е одлична идеја за брза вечера или појадок со малку калории и многу здрава, а едноставна и лесна за приготвување.

Десерт од 4 едноставни состојки: За 20 минути направете неодолива чоко торта

Gotvi.mk - 17.01.2021

Кремаста торта која не се пече. Состојки: 250 гр мелени бисквити 100 гр путер 400 гр еурокрем или нутела 500 гр крем сирење Начин на подготовка: Соединете путер со една лажица еурокрем и растопете на пареа.

Брза пита од спанаќ и сирење

Gotvi.mk - 17.01.2021

Пита која се подготвува за миг. Може со спанаќ и сирење, но може и со фил по желба (динстано месо и кромид, динстан компир, кромид, морков, сувомеснато, пица фил…) Состојки: 4 јајца 100 мл масло 400 мл јогурт 2 лажички сол 7 лажици пченкарно брашно ...

Колач со рогач

Мои рецепти - 17.01.2021

За љубителите на рогач, еден брз и лесен колач без додаток на шеќер. 1. Јајцата ги матиме со миксер. Ги додаваме ренданите јаболка, рогачот, какаото, пецивото, кокосовото масло, медот, оревите и гризот. Мешаме со лажица. 2.

Брза пита со спанаќ: Сочна и хранлива пита за совршена вечера! (РЕЦЕПТ)

Попара - 17.01.2021

Ќе уживате во секој вкусен залак Состојки : 400 гр спанаќ 4 јајца 1 чаша пченкарно брашно 2 чаши пченично брашно 100 мл масло 1 кесичка прашок за пециво 1 до 2 лажички сол 1 чаша кисело млеко 300 гр сирење.

(РЕЦЕПТ) Топли мафини со кисела зелка за студените денови

iPortal - 17.01.2021

Направете мафини со зелка, идеални за зимата и ладното време. СОСТОЈКИ: 300 гр. кисела зелка сечена ситно 2 лажички сол ½ лажички бибер 2 лажици масло 200 гр. пченично брашно 100 гр. пченкарно брашно 2 јајца 2 дл. јогурт 150 гр.

Брза пита со спанаќ: Сочна и хранлива пита за совршена вечера!

Пулс24 - 17.01.2021

Ќе уживате во секој вкусен залак Состојки: 400 гр спанаќ 4 јајца 1 чаша пченкарно брашно 2 чаши пченично брашно 100 мл масло 1 кесичка прашок за пециво 1 до 2 лажички сол 1 чаша кисело млеко 300 гр сирење.

Брза пита со спанаќ

Репортер - 17.01.2021

Состојки: 400 гр спанаќ 4 јајца 1 чаша пченкарно брашно 2 чаши пченично брашно 100 мл масло 1 кесичка прашок за пециво 1 до 2 лажички сол 1 чаша кисело млеко 300 гр сирење. Подготовка: Спанаќот измијте го и исецкајте го или искинете го, па прелијте ...

Брза пита со сирење и компир за вечера или појадок

Пулс24 - 18.01.2021

Питата без кори, со сирење и компир е одлична идеја за брза вечера или појадок со малку калории и многу здрава, а едноставна и лесна за приготвување. За да ја приготвите оваа брза, едноставна а многу вкусна пита, ќе ви бидат потребни следните ...

Посна крем супа од печурки

Рингераја - 17.01.2021

Ситно сецканиот лук и ренданиот морков се пржат во тенџере, се додаваат сецканите печурки и се пржат додека не добијат боја. Се додаваат 3-4 лажици брашно и се пржи додека брашното не добие боја.

Бидете креативни во кујна: Направете чоколадна торта од палачинки

Црнобело - 17.01.2021

Обичните палачинки намачкани со еурокрем и банана, претворете ги во чоколадна торта со „експлозија“ од вкусови - идеална за тие што не сакаат комплицирана подготовка на тесто и фил. Покажете креативност во кујната и направете торта без печење, ...

За сладок почеток на денот: Торта од ванила

Убавина и Здравје - 17.01.2021

Заборавете на калориите и едноставно препуштете му се на уживањето! Потребно е : За кора: 2 јајца, 75 г шеќер, 75 г брашно За крем: 0,5 л млеко, 3 жолчки, 150 г шеќер, 1 стапче ванила, 300 г слатка павлака, 20 г желатин Приготвување: прво, направете ...

Превртена гибаница: Само правите мајстори можат да го направат ова

Пулс24 - 17.01.2021

И додека размислувате што да подготвите за вечера, ви носиме одличен рецепт, наменет само за најголемите ‘мајстори’ во кујна. Состојки: – 80гр. брашно – 1 рамна лажичка прашак за пециво – 1 лажица сол – 100 мл. масло – 350 гр.

Побрзо и поевтино не може – економична пченкарна пита со јогурт и готови кори

НМД - 17.01.2021

Рецепт и видео презентација на Драгана Михајловиќ од “Направи Сама – Идеи за креативци” – Пченкарна пита со готови кори, брза и економична. Питата е многу добра, вкусна и обилна. Се приготвува многу брзо и едноставно, па така секој може да ја ...

Роденденска торта со многу филови

Мои рецепти - 16.01.2021

Пандишпан 1. Со миксер пенасто се матат јајцата заедно со водата. Потоа се додава шеќерот и ванилата и се миксира 3 мин. 2. Се мешаат настрана брашното со нишестето и пецивото. На два пати се додава брашното кај изматените јајца и се мати на најмала ...

Торта со бисквити и јаболка

Gotvi.mk - 16.01.2021

Неодолива торта со бисквити и јаболка. Состојки: 1/2 кг бисквити 1 кг јаболка 1 л вода 250 гр шеќер 2 кесички пудинг од ванила 1 кесичка посен шлаг или малку чоколадна глазура по желба Начин на подготовка: Згответе вода, шеќер и јаболка (исчистени и ...

Без шеќер: Банана колачиња

Gotvi.mk - 16.01.2021

Брзи и вкусни колачиња без шеќер… Состојки: 4 зрели банани (изгмечени со вилушка) 170 мл грчки јогурт малку екстракт од ванила 125 гр брашно 120 гр брашно од цело зрно пченица 1 јајце + 1 белка 4 лажици испасирано суво грозје 1 лажичка сода ...

НАЈБАРАНИОТ РЕЦЕПТ НА ИНТЕРНЕТ: Класична и софистицирана сензација – Брилијантна торта!

Попара - 16.01.2021

Еден од најубавите десерти, кој го заслужува ова име. Состојки: За кора: 3 х 5 белки 3 х 10 лажици шеќер во прав 3 х 5 лажици мелени ореви 3 х 2 лажици брашно За крем: 1 л мелко 15 жолчки 10 лажици шеќер 9 лажици брашно 250гр шеќер во прав 250гр ...