TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва трансплантација на срце во земјава

360 степени - 23.05.2020

Тим хирурзи составен од Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, Жан Митрев од приватната Клиника „Жан Митрев“ и Александар Николиќ од Клиниката „Систина“ и анестезиологот од КАРИЛ Маја Мојсова прават подготовка за првата трансплантација на срце во ...

Најнова вест: Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце

Centar - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Проф. Д-р Николиќ и д-р Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Фактор - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ ќе бидат дел од тимот доктори ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

ТВ21 - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил посочи дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Филипче на ТВ 24: Вечерва за прв пат на Кардиохирургија правиме трансплантација на срце

Frontline - 22.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче зборуваше за корона кризата и мерките за нејзино надминување, но ја искористи можноста да открие дека во Северна Македонија за прв пат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација ...

Влошена состојбата на првиот пациент со вградени пумпи во срцето-потребна е трансплантација

Нова ТВ - 22.05.2020

Влошена е здравствената состојба на 31 Христијан Неделковски кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

„Храбро срце“: Срцето на Христијан сѐ побрзо бие за трансплантација

Нетпрес - 22.05.2020

Пациентот Христијан Неделковски, кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба и бараме Фондот за здравство да дозволи трансплантација на срце во странство на овој 32-годишник.

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

Курир - 21.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

24Инфо - 22.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Влошена состојбата на првиот пациент, со вградени пумпи во срцето, во Македонија: Потребна е трансплантација

Екран - 22.05.2020

Влошена е здравствената состојба на Христијан Неделковски (31) кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

Женски магазин - 22.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

Слободен Печат - 22.05.2020

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја

Република - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче. -Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

Филипче:Во Македонија за првпат ќе се изведе трансплатација на срце

Вечер - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот ФБ профил напиша дека се поготвува тим во Државната кардиохирургија кој што ќе ја направи ...

Филипче: Прва трансплантација на срце во Македонија, се прават последните подготовки

Независен - 22.05.2020

Фото: Б. Грданоски „Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја“, најави предмалку министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбиук профил.

Филипче: Во Македонија за првпат ќе се изведе трансплатација на срце

+инфо - 22.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека се поготвува тим во джавната Кардиохирургија кој ќе ја ...

Се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја

Кајгана - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја, извести министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

Кардиохирурзи вечерва треба да ја извршат првата трансплантација на срце од починат донор во земјава, објави Филипче

Сакам да кажам - 22.05.2020

Мешан тим кардиохирузи на Клиниката за кардиохирургија се подготвува за правење на првата трансплатација на срце во земјава, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Филипче: Прва трансплантација на срце во Македонија

Локално - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за ТВ 24 изјави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, а ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

24Инфо - 22.05.2020

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Во моментов се прави подготовка за прва трансплатација на срце во нашата земја!

Магазин - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор, објави министерот за здравство ...

Филипче: Вечерва за прв пат на Кардиохирургија правиме трансплантација на срце

Нова ТВ - 22.05.2020

Вечерва за првпат ќе се изведе трансплантација на срце, откри при гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче, каде што беше повикан да зборува за состојбата со корона кризата и мерките за нејзино надминување.

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

Канал5 - 22.05.2020

Филипче на Фејсбук објави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја.Имаме, за жал, почината пациентка ...

Вечерва се подготвува првата трансплатација на срце во Македонија

Фокус - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека доколку клиничката сосстојба на пациентот дозволи, вечерва ќе биде изведена првата трасплатација на срце во Македонија. -Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во ...

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

еМагазин - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

iPortal - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

За првпат се извршува трансплатација на срце во Македонија

Скопје1 - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор.

Ова е тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава

Република - 22.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава. Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за ...

Во тек е најголемиот предизвик за македонските лекари, учествуваат и експерти од Аџибадем – Систина

Expres - 22.05.2020

Во скопскиот клинички центар во тек е еден од најголемите предизвици за македонската медицина, трансплантација на срце. Во тимот кој вечерва ја изведува една од најсложените интервенции во медицината се и професор д-р Александар Николиќ кардиохирург ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Press24 - 22.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

ТИМОТ ПОДГОТВЕН- ВИ ЧУВАМЕ СРЕЌА ДОКТОРИ: Започна првата трансплантација на срце во Македонија!

Магазин - 22.05.2020

Во моментов започнува првата трансплантација на срце во Република Македонија. Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Славески од „Аџибадем Систина“, дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Нетпрес - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ, кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“, ќе бидат дел од тимот доктори ...

Само Филипче можеше да состави дрим тим од кардиохирурзи за првата трансплантација на срце од починат донор

+инфо - 22.05.2020

Професор д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, д-р Жан Митрев од „Жан Митрев Клиник“. професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по ...

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа

24Инфо - 22.05.2020

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) се ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце ...

Магазин - 23.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Либертас - 23.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Тим кардиохирурзи предводен од д-р Сашко Јовев ја изведува првата трансплантација на срце од починат донор

AKO - 23.05.2020

Во текот на ноќта на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата, соопшти Министерство за здравство.

Во тек првата трансплантација на срце во државава, им држиме среќа

ММС - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил напиша дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Прва трансплатација на срце од починат донор се изведува на државната кардиохирургија

MakPress - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...