TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законите за основно и средно образование за уредување на работењето во услови на вонредни околности утре на собраниска ...

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да заврши во различно време за што треба да одлучи Владата, предвидуваат измените и дополнувањата на законите за основно и за средно образование, по ...

По две недели од почетокот на учебната година во Србија со корона вирус се заразиле 52 ученика

Независен - 16.09.2020

Српскиот министерот за образование, Младен Шарчевиќ, ги откри податоците за тоа колку инфицирани ученици има во основните и средните училишта. „Во првите две недели од наставата во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се ...

Септемвриска родителска сага: Има ли секој дома услов за онлајн настава?

Скопје инфо - 16.09.2020

Како во многу земји, така и кај нас борбата против КОВИД-19, минатата училишна година ги затвори училиштата и учењето се одвиваше онлајн. Онлајн ќе започне и оваа учебна година. Обемот на материјалот, онлајн оценувањето и немањето на соодветни ...

Царовска: Децата уште од прво одделение треба да се оспособат да препознаваат лажни вести

Frontline - 16.09.2020

Министерката за образование, Мила Царовска, во интервју за Мета.мк, ја посочува потребата од воведување на медиумската писменост во државниот образовен систем, пренесува КриТинк . На прашањето дали во контекст на потребите за соочување со напливот ...

Родители споделуваат смешни фотографии – Како се справуваат децата со учењето на дистанца?

Црнобело - 16.09.2020

Изгледа дека на децата веќе им е „преку глава“ од пандемијата, а овие фотографии го прикажуваат токму тоа - како ли ќе изгледа кога кај нас ќе почне школската година? Пандемијата промени многу работи, дури и начинот на кој децата ја следат наставата.

Наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп

Независен - 16.09.2020

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис го објави извештајот од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“. Истражувањето е спроведено во рамки на проектот „Отворени образовни ...

Во две седмици настава во Србија – заразени 52 ученика и 20 вработени

Курир - 16.09.2020

Во првите две недели од настава во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразени со коронавирус, изјави српскиот министер за образование, Младен Шарчевиќ. Тој во изјава за ТВ Пинк прецизира дека 25 ученици биле заразени ...

Во Молдавија заразени 187 ученици за две недели, 10 училишта во карантин поради Ковид-19

А1 On - 16.09.2020

Во Молдавија, од 1 до 14 септември, коронавирусот бил дијагностициран кај 187 ученици и две деца од предучилишна возраст. Ова го соопшти министерот за образование Игор Шаров на брифинг. Според него, во моментов 10 училишта во Молдавија се затворени ...

Речиси половини од наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп, а 85 отсто приватен мејл

Kumanovo News - 16.09.2020

Резултатите од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“, покажале дека речиси половина од учесниците (44,5%) пријавија дека во училиштето, за службени потреби, користат сопствен лаптоп.

Фотографија на денот: Црвени кругови во училишниот двор

Deutsche Welle - 16.09.2020

Училиштата во Пакистан се затворени од март. Со оглед на намалениот број на инфекции од коронавирусот, на милиони ученици сега им е дозволено повторно да учат во училиште- секако со неопходната физичка дистанца.

Закажана седница за законските измени во основното и средното образование

Фактор - 16.09.2020

За утре во 11.00 часот закажана е пленарна седница во Собранието, а на дневен ред се законските измени со кои треба да стартува новата учебна година кои ќе се носат по итна постапка. Под втора точка е предлог- на закон за изменување и дополнување на ...

Доколку наставата се изведува онлајн ќе изгубиме една до две генерации

Хаштаг - 16.09.2020

Предупредување ... Здружението на родителите „Наши деца 2014“ во понеделникот во Мостар одржа протестен марш, наречен „Социјализација, а не екранизација“ на кој се собраа околу 300 граѓани на Мостал, кои се противат на поединечни мерки на Кризниот ...

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

Деца - 16.09.2020

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да одиме во самоизолација ако се зарази само едно дете во цел колектив? Што ...

На час со Бил Гејтс: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците глобално учење преку онлајн ...

Женски магазин - 16.09.2020

Септември - познат како месецот на враќање на учениците во училишните клупи, се пролонгира за октомври, но, се уште не знаеме што ни носи октомври. Коронакризата ги извади на површина недостатоците на образованието, а од друга страна, ни покажа дека ...

Дали најавениот комбиниран модел на настава е однапред осуден на неуспех?

24 Вести - 16.09.2020

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе ...

Во мал број училишта ќе има настава со физичко присуство

Алсат-М - 15.09.2020

До петок, просветниот инспекторат ќе изврши увид во сите училишта што доставиле барање за настава со физичко присуство. На почетокот на следната недела комисијата ќе одлучи кои училишта се всушност подготвени за настава со физичко присуство.

Платформата за онлајн настава непознаница на само 2 недели пред почетокот на наставата

Сител - 15.09.2020

На две недели пред старт на учебната година, МОН сеуште ја нема презентирано нацуионалата платформа за онлајн настава. Неофицијално готова е пилот верзија, но деталите не ги откриваат. Дали и колку ќе треба да се обучуваат наставниците и учениците ...

Царовска: Понудениот модел за настава е најбезбеден со оглед на епидемиолошката состојба

Слободен Печат - 15.09.2020

Побезбедно и подобро е учебната година да почне со физичко присуство на учениците до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментот со оглед на актуелната епидемиолошка состојба, изјави вечерва ...

Царовска за тв 24: Најдобро е настава со физичко присуство, но што ако ги затвориме училиштата после две недели?

24 Вести - 15.09.2020

Министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено зборуваше за почетокот на учебната година и како би се одвивала наставата Таа објасни дека пандемијата на некој начин не донесе во позиции дека да се изнајде решение ...

Царовска: Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Побезбедно и подобро е учебната година да ја започнеме со физичко присуство до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментов со оваа епидемиолошка состојба, изјави ...

Започна учебната година во Бугарија, маските не се задолжителни за време на наставата

А1 On - 15.09.2020

Бугарските училишта денес ги отворија вратите за околу 717.000 ученици, а првото училишно ѕвонче го слушнаа и 59.000 првачиња, Министерството за образование и наука на Бугарија соопшти дека училиштата низ земјата биле отворени со засилени мерки ...

Царовска: Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство

Локално - 15.09.2020

Учениците ќе имаат и физичко образование и ликовно, изјави министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено. -Се изработуваат програми од страна на Бирото за развој, учениците кои ќе бидат со физичко присуство ...

ГАЛЕРИЈА: Како ке изгледа „нормалната настава“ во училиштата!?

Во Центар - 15.09.2020

Физичко присуство или он-лајн настава? Тоа е дилемата која до денес ги мачеше дел од родителите. Дали да се остане дома за сметка на своето здравје или да се појде во училиште и да се ризикува здравјето за сметка на новото „нормално“ кое мораме да ...

Третина од наставниците велат дека интернет во македонските училишта имаат само на мобилен, покажува истражување

Радио МОФ - 15.09.2020

Недостаток на компјутери, интернет, обука и насоки за наставата се само дел од проблемите со кои се соочиле наставниците во македонските основни училишта при онлајн наставата изминатата учебна година, покажува истражувањето на Фондацијата ...

Царовска: Постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи

Локално - 15.09.2020

Од прво до трето одделени учениците ќе одат со физичко присуство, оваа одлука е донесена заедно со Комисијата за заразени болести доколку се отоври можност, ние постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи, изјави министерката за ...

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ

Магазин - 15.09.2020

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ! Град Скопје ги потсетува граѓаните дела е во тек јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје за ...

Панова: Владата нема решение за згрижување на деца од 6 до 10 годишна возраст

24 Вести - 15.09.2020

Некоординираноста на владата создава небулозни состојби кои на родителите на децата од предучилишна и возраст од 6 до 10 години, наместо да им излезе во пресрет, предизвикува хаос... Во истата влада се носат одлуки кои се контрадикторни со одлуките ...

Во Велес и велешко сите училишта доставиле различни барања за изведување на наставата во новатаучебна година

Опсервер - 15.09.2020

Велес, 15 септември 2020 () – Сите основни и средни општински училишта испратиле барања за одобрување на реализација на наставата со физичко присуство до Министерството за образование и наука односно до Комисијата за разгледување на поднесените ...

Во Албанија за една деценија 126.000 основци помалку

Опсервер - 15.09.2020

Тирана,15 септември 2020 () – Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование. Институтот за статистика, ИНСТАТ, објави дека бројот на ученици во основното образовение во ...

Онлајн наставата дополнително ги зголемува трошоците на родителите

Курир - 15.09.2020

Владата на СДСМ заедно со министерството за образование и наука предводено од Мила Царовска сè уште немаат точно определен датум и ставови за тоа кога ќе стартува и како ќе се реализира учебната годината.

Кои кумановски училишта побараа физичка, а кои онлајн настава?

Кумановски м. - 15.09.2020

Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко присуство, покажаа податоците на ...

Кумановските училишта побарале онлјан, комбинирана и настава со физичко присуство

Опсервер - 15.09.2020

Куманово, 15 септември 2020 () – Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко ...

Панова: Владата без решение за згрижување на децата од 6 до 10 годишна возраст

Канал5 - 15.09.2020

Владата отсутна од реалноста: турка "нормалност" без решение за згрижување на децата од 6 до 10 годишна возраст Насилството на власта врз граѓаните е безмилосно. Некоординираноста создава небулозни состојби кои што на родителите на децата од ...

Делчевските училишта со барање за настава со физичко присуство и онлајн настава

Опсервер - 15.09.2020

Делчево, 15 септември 2020 () – Настава со физичко присуство на ученици, но и онлајн настава бараат сите делчевски училишта. Ова денеска го истакнаа директорите на трите образовни институции на состанокот одржан со делчевскиот градоначалник Горан ...

Родители на деца до трето одделение реагираат: Наставниците бараат децата да следат физичка настава, иако имаме избор

Слободен Печат - 15.09.2020

Родителите на учениците до трето одделение имаат можност за избор – дали нивното дете да следи настава со физичко присуство или онлајн. Меѓутоа, многу родители бурно реагираат на однесувањето на дел од одделенските наставници, за кои тврдат дека ...

Кавадаречките училишта бараат настава со физичко присуство

ММС - 15.09.2020

Сите основни и средни училишта во општина Кавадарци бараат наставата да се одвива со физичко присуство на учениците. Од локалната самоуправа денеска рекоа дека училиштата имале услови, а се прават подготовки и за далечинско учење , доколку биде ...

Огромна помош за наставниците: Бесплатни дигитални алатки кои го олеснуваат учењето од далечина

Опсервер - 15.09.2020

Успешното спроведување на учењето од далечина е еден од најголемите предизвици пред кој се исправени училиштата во целиот свет во актуелната пандемија, вклучувајќи ги и училиштата во земјава.

Сите училишта од општина Кавадарци побарале настава со физичко присуство

Опсервер - 15.09.2020

Кавадарци, 15 септември 2020 () – Симулација на училишен ден се реализираше денеска во Основното општинско училиште „Тоде Хаџи-Тефов” во Кавадарци, во која учествуваа вработени, претставници на општината и други лица од воспитно образовниот процес, ...

(ВИДЕО) Нема пари за инклузивно основно образование

360 степени - 15.09.2020

Двојно повеќе деца отколку што може да прими сакаат да учат во новото основно училиште „Киро Глигоров“ во скопски Капиштец. Освен што сè мириса на ново, се внимавало и објектот да биде пристапен за сите ученици.

Град Скопје: Во тек е јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Градските власти ги потсетува скопјани дека е во тек реализацијата на проектот „Стипендирање на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје“, чија цел е подигање на квалитетот на ...

Град Скопје стипендира 25 средношколци со попречености

Независен - 15.09.2020

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек реализацијата на проект „Стипендирање на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје“, со цел подигање на квалитетот на образованието на оваа категорија на ученици.

Во основните училишта во ЕУ има 13,6 ученици на еден наставник, кај нас 15

Независен - 15.09.2020

Во основните училишта во Европската унија во просек има 13,6 ученици на еден наставник, додека кај нас 15. Најмногу ученици на наставник има Романија – 19,5, а најмалку Луксембург – девет.

Измени на законите за основно и средно образование во собраниска процедура за прилагодување на пандемијата

Радио МОФ - 15.09.2020

Во собраниска процедура, по скратена постапка, се ставени измените на законите за основното и за средното образование преку кои треба да се извршат прилагодувања на образовниот процес поради пандемијата со Ковид-19.

Царовска: Пандемијата на Ковид-19 е шанса за побрзо осовременување на образованието

Press24 - 14.09.2020

Пандемијата на Ковид-19, освен што предизвика проблеми, го забрза осовременувањето на образовните процеси, истакна министерката за образование и наука, Мила Царовска, во интервју за МЕТА. – Ова е одлична шанса да согледаме зошто ни треба цврст ...

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Факултети - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Пулс24 - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Варосуваат, чекаат појак интернет… Како се подготвуваат училиштата за новата учебна година

Деца - 15.09.2020

Училиштата во Македонија се подготвуваат за новата учебна година, која треба да почне за 15 дена во услови додека сѐ уште трае пандемијата на Ковид-19. При крај е подготовката на националната платформа за онлајн-настава.

Комисијата пред тешка задача: Над 100 училишта бараат физичка настава

Либертас - 15.09.2020

Околу 20 проценти од сите основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Околу 20% од училиштата испратиле барање за физичка настава, последниот збор е на Комисијата

Frontline - 15.09.2020

Околу 20 проценти од вкупниот број основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

24Инфо - 15.09.2020

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не ...