TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

Кумановски м. - 04.05.2021

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со ...

ИЈЗ: Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

Сител

ИЈЗ: Намален бројот на позитивни случаи на ковид-19 и на процентот од тестираните

МКД

Смртноста од ковид-19 е за 20,9 отсто намалена во однос на минатата недела, соопшти Институтот за јавно здравје

Република

ИЈЗ: Речиси 40% намалување на бројките на заразени, највисока инциденца во Виница

Скопје инфо

ИЈЗ од 26 април до 2 мај: Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

Канал5

ИЈЗ: Намалена смртност од ковид-19, најранливи на болеста се возрасните на 60 години

Слободен Печат

Фактор ТВ21 Телма iPortal OhridNews Lider Нетпрес Независен

167 ПОЧИНАТИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА: Според извештајот на ИЈЗ за седум дена биле заразени и 2.076 лица

Курир - 04.05.2021

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со ...

ИЈЗ: Речиси 40 отсто помалку новозаразени во споредба со претходната недела

Факултети

СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 НАМАЛЕНА ЗА 20,9 ОТСТО ОД ПРЕТХОДНАТА НЕДЕЛА, НАМАЛЕНА И СТАПКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ

Сакам да кажам

Извештај на ИЈЗ за минатата недела: Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

24 Вести

ИЈЗ: Опаѓа бројот на заразени и хоспитализирани со ковид 19

Вечер Прес

Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати, споредено со претходната недела – опаѓа процентот на позитивни од тестирани

Бизнис Вести

ИЈЗ: Речиси 40 отсто помалку заразени со Ковид-19 за една недела

Фокус

Локално Либертас Локално ММС MakPress

Извештај на ИЈЗ – Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

Алсат-М - 04.05.2021

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со ...

Намалување од 39,7%: За една недела 2.076 нови случаи на Ковид-19

еМагазин

Извештај на ИЈЗ: Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати

Акцент

За 40 проценти помал број на новозаразени од вирусот, а на починати за 21 процент

Скопско Ехо - 04.05.2021

Значително намалување на бројот на новоинфицирани лица од корона вирусот од 39,67 проценти е забележано во Македонија во периодот од 26 април до 2 мај годинава, соопшти денеска Институт за јавно здравје.

ИЈЗ: Минатата седмица за 40 отсто помалку нови случаи со ковид-19 и за 21 отсто помалку починати

Мета

Намалување од 40 отсто на нови случаи од Ковид-19 и 21 отсто помалку починати, споредено со претходната недела

Frontline

Стивнува ли пандемијата: 39,7 отсто помалку нови случаи на ковид-19 за една недела

+инфо - 04.05.2021

Според Институтот за јавно здравје, опаѓа и борјот на починати за 20,9 отсто. Намалување на бројот на нови случаи на ковид-19 за 39,7 отсто и на починати за 20,9 отсто, регистрира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во последната недела.