TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џамбаски: Во Бугарија немало, нема и не може да има македонско малцинство

Expres - 17.09.2020

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски реагира за обраќањето од Комитетот на Европскиот парламент за граѓански слободи, правосудство и внатрешни прашања до Владата на Бугарија со прашање кое се однесува на разни малцинства во земјата, меѓу кои и ...

Бугарија бара поддршка од ЕУ да не се признава македонскиот јазик

Сакам да кажам - 16.09.2020

Бугарија испратила објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во кој тврди дека Македонците се проект на Тито, а македонскиот јазик не постоел до 2 август 1944 година, јави дописничката државната агенција МИА од Брисел.

Софија ја убедува ЕУ дека 20.000 Бугари биле убиени во Македонија од 1944 до 1946 година

Независен - 16.09.2020

Официјална Софија пишува до ЕУ дека нема да дозволи „влезот на Северна Македонија во ЕУ да биде користен како платформа за македонизам базиран на антибугарска идеологија“ Во меморандумот испратен до ЕУ, чии делови објави РСЕ, уште се тврди дека ...

Смилевски: По скандалозните меморандуми со Бугарија до земјите на ЕУ

Курир - 16.09.2020

ПОТСЕТУВАЊЕ: ЗОШТО НЕ Е ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ ДПМ И СОЈУЗОТ НА БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ – МАКЕДОНСКИТЕ ПИСАТЕЛИ СО ИНДИГНАЦИЈА ГО ОДБИЈА ОБИДОТ НА БУГАРСКАТА СТРАНА ЗА НЕГИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК – НИЕДНА ПЕРСПЕКТИВА НА ЗЕМЈАТА НЕ МОЖЕ ...

Анализа: Дали Бугарија се заканува со вето, или ги јакне своите позиции во Брисел?

Сител - 16.09.2020

Меморандумот на Бугарија испратен до државите на ЕУ, а кој се однесува на преговорите со Македонија е продолжение на политиките на официјална Софија кон македонското прашање, но и обид за придобивање на што повеќе членки на своја страна, во ...

Кацарска: Бугарија во обид да ја зголеми подршката

Сител - 16.09.2020

Меморандумот на Бугарија испратен до државите на ЕУ, а кој се однесува на преговорите со Македонија е продолжение на политиките на официјална Софија кон македонското прашање, но и обид за придобивање на што повеќе членки на своја страна, во ...

Скандалозно:За Бугарија, Македонците биле проект на Тито!

Канал5 - 16.09.2020

Скандалозно. „Добрососедството“ на Софија спакувано во документ до членките на Унијата испорачува серија обвинувања до македонската влада пред официјалниот почеток на преговорите.. Преку документ наречен објаснувачки меморандум кој Бугарија го ...

Бугарија со меморандум до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

24 Вести - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Нова средба на Македонско-бугарската комисија за историски прашања најдоцна до октомври

Глас на Америка - 16.09.2020

Комисијата ќе продолжи со работа по едногодишна пауза ОХРИД — Северна Македонија и Бугарија не треба да разговараат по принципот на уцени, коментираат историчари за Глас на Америка, во пресрет на новата средба на Македонско-бугарската комисија за ...

Бугарија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е бугарски

Алсат-М - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција кон напредокот на ...

Бугарија ќе ја блокира С. Македонија?! – МНР нема коментар, македонскиот јазик и историјата услови

ТВ21 - 16.09.2020

Министерството за надворешни работи вели дека до нив нема стигнато никаков документ со услови за кои во јавноста се тврди дека официјална Софија го пратила до Европската унија. Од кабинетот на шефот на дипломатијата Бујар Османи велат дека тие нема ...

Бугарија до земјите од ЕУ: Македонците се проект на Тито, јазикот е дијалект на бугарскиот

Сител - 16.09.2020

Бугарија испратила објаснувачки меморандум со услови до земјите членки на ЕУ за евроинтегративниот пат на Македонија. Официјална Софија бара поддршка од нив за својата позиција во однос на македонскиот идентитет и јазик.

„Добрососедството“ од Софија како услов за преговорите со ЕУ!

Канал5 - 16.09.2020

Бугарија смета дека македонските историчари се винови што мешовитата комисија нема напредок во работата. Преку документ наречен објаснувачки меморандум кој Бугарија го испратила до земјите членки на Европската Унија бара нивните ставови за ...

Реакција на МД „Илинден“-Тирана на изјавата на Каракачанов

Опсервер - 16.09.2020

Тирана, 16 септември 2020 () – Македонското друштво „Илинден“-Тирана најостро ја осудува изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбpaна Красимир Каракачанов од 9 септември, во која вели дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина ...

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Р.С.Европа - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска ...

Бугарија продолжува со укинување на македонските организации

Алфа - 16.09.2020

Членови на македонските здруженија во Бугарија, повикани на распит во полиција во Софија, потврдуваат за Алфа дел од луѓето до кои стигнала покана за разговор. Велат причина зошто се повикани било тоа што наводно немале доволно потписи за да ...

За Софија Македонците настанале по српскиот абортиран обид за “Јужносрбијанци”

Expres - 16.09.2020

Денешните информации кои ги пренеде американскиот медиум Радио Слободна Европа покажуваат дека официјална Софија веќе нема да игра во ракавици туку дека во периодот на преговори на Македонија со ЕУ директно ќе го убедува светот дека Македонците се ...

Бугарските власти ги проверуваат членовите на Здружението на Античките Македонци

МКД - 16.09.2020

Добиваме телефонски покани во локалните полициски станици и таму, како основачи на Здружението на Античките Македонци нѐ распрашуваат за тоа кои се членови, кои се нашите дејности, нѐ тераат на ливчиња да ги пишуваме бројките од 1 до 10...

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

24Инфо - 16.09.2020

Труд-Софија Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

ЕУ знае дека си има работа со Заев, Македонија добива нова блокада на патот кон ЕУ

Курир - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

Бугарија со меморандум до ЕУ: Македонскиот јазик и идентитет постојат од 1944-та и се проект на Тито

365 - 16.09.2020

Официјална Софија го подржува процесот на напредокот на Скопје кон ЕУ, но „не не може да дозволи влезот на Северна Македонија во ЕУ да биде користен како платформа за македонизам базиран на антибугарска идеологија“ – се вели во „Објаснувачкиот ...

ЕУ знае дека си има работа со Заев, Македонија добива нова блокада на патот кон ЕУ

Нетпрес - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

ЕУ знае дека си има работа со Заев - МАКЕДОНИЈА ПРЕД НОВА БЛОКАДА НА ПАТОТ КОН ЕУ

Вечер - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

Либертас - 16.09.2020

Труд – Софија 16 септември 2020 Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

ТРУД: Наместо да спориме чиј е Гоце Делчев да изградиме автопат што ќе ја поврзе Македонија со Бугарија, која сака да ...

Денешен - 16.09.2020

Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Колку може Бугарија да ја сопре Македонија на патот кон ЕУ?

Независен - 16.09.2020

Наместо да се расправаме чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – прашува весникот „Труд“ во тескстот објавен за македонско- бугарскиот спор.

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Либертас - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој Радио Слободна Европа има увид.

РСЕ: Софија тврди - Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Фактор - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој Радио слободна Европа има увид.

Дали Бугарија ќе ја запре Македонија на патот кон ЕУ?

MakPress - 16.09.2020

Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

А1 On - 16.09.2020

Труд – Софија Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија

Курир - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија, ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Локално - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Бугарија пред ЕУ обвинува за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија

+инфо - 16.09.2020

Бугарија смета дека работата на заедничката експертска комисија за историја е блокирана поради тоа што македонската страна одбивала да се договори за концептот на „заедничка историја“, наместо тоа се користела со термини како „споделена“.

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Кајгана - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 (МИА) – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија" во Македонија

Канал5 - 16.09.2020

Софија нагласува дека земјите кандидати не треба да внесуваат отворени спорови во ЕУ, и смета дека несогласувањата со Скопје претставуваат нерешен конфликт. Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на ...

Бугарија до земјите од ЕУ: Македонците се проект на Тито, јазикот е дијалект на бугарскиот

Press24 - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Од времето на Тито до денес: Бугарија во ЕУ се буни за „државна антибугарска идеологија” во Северна Македонија

Слободен Печат - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија” во Северна ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија” во Северна Македонија

24Инфо - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија” во Северна ...

Бугарија пред ЕУ ги стави на маса македонскиот јазик и историјата

Нетпрес - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија, ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Либертас - 16.09.2020

– Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Со што Софија ја условува Македонија за ЕУ!

Expres - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој имаше увид Радио слободна Европа.

БУГАРСКИ МЕМОРАНДУМ ДО ЕУ: Македонците и македонскиот јазик, кој е норма на бугарскиот, постојат од 1944 година и се ...

Денешен - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој Радио Слободна Европа има увид, објави РСЕ.

Бугарија до ЕУ: Во С Македонија има државна антибугарска идеологија, македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот

360 степени - 16.09.2020

Бугарија испрати Меморандум до ЕУ во кој на шест страници содржи долги историски образложенија во пресрет на отворањето на преговорите Дипломатски извори во Брисел велат дека е нормално на почетокот на дискусиите во ЕУ секоја страна на да ги ...

Бугарија до ЕУ: До втори август 1944 не постоел ниту македонски јазик, ниту македонски етнички идентитет

МКД - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија" во Северна ...

Реакција на МД „Илинден”-Тирана на изјавата на Каракачанов

24Инфо - 16.09.2020

Македонското друштво „Илинден”-Тирана најостро ја осудува изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбpaна Красимир Каракачанов од 9 септември, во која вели дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ...

Софија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Курир - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...

Софија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Република - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...

Софија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Вечер - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Магазин - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...