TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сомнителна активност на твитер-профилот на Владата - преименуван во „Тесла“

Скопје инфо - 11.05.2021

Кратко време твитер-профилот на Владата на Р.С. Македонија беше преименуван во „Тесла“ и го користеше логото на компанијата. Исто така, беше забележана и сомнителна активност, тврдења дека се дистрибуираат криптовалути Bitcoin и Dogecoin преку ...

Со Dogecoin ќе се купуваат автомобили Тесла!?

Пари - 11.05.2021

Илон Маск, кој во социјалните мрежи се нарекува „Dogefather“, поради поврзаноста со валутата Dogecoin, навести дека Тесла може да започне да ја прифаќа валутата како плаќање за своите автомобили.

„Што е dogecoin?“ со Елон Маск

IT.mk - 10.05.2021

Овој викенд основачот на Tesla и SpaceX, Елон Маск беше гостин-домаќин на популарното шоу Saturday Night Live. Тој на почетокот на шоуто откри дека има Аспергеров синдром (облик на аутизам). Во еден сегмент од шоуто кое изобилува со шеги г.

Dogecoin се сруши за третина по изјавата на Маск

Пари - 10.05.2021

Dogecoin изгуби повеќе од една третина од својата вредност во неделата откако беше исмеан од Илон Маск на неговото гостување во ТВ-емисијата „Saturday Night Live“. Извршниот директор на Tesla Inc. го водеше шоуто SNL во саботата.