TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел ја продолжи борбата по завршувањето на примирјето

Бизнис Вести - 01.12.2023

Израелската војска соопшти дека денеска ја продолжи борбата против Хамас во Газа, откако ја обвини палестинската милитантна група дека го прекршила седумдневното привремено примирје со пукање врз израелска територија.

Пентагон: Зголемената помош за Израел не влијае на поддршката за Украина

Слободен Печат

Сирените за тревога се огласија во Израел; палестинските медиуми: Извршени се неколку воздушни напади во јужниот дел на Појасот Газа

Макфакс

Израел ослободи 30 Палестинци во замена за 10 заложници во Газа

Макфакс

Шест израелски заложници ослободени од Хамас, патуваат кон Израел

Слободен Печат

Шест израелски заложници ослободени од Хамас на пат кон Израел

Нетпрес

Главниот обвинител на МКС во посета на Израел

Нетпрес

+инфо 24Инфо Во Центар Макфакс Фактор Во Центар Рацин Макфакс

Њујорк Тајмс: Израел ги отфрлил претходно добиените предупредувања за напад од Хамас

Слободен Печат - 01.12.2023

Израелските власти имале разузнавачки информации дека палестинската милитантна група Хамас подготвувала напад од широк опсег пред нападот на 7 октомври, но ги отфрлиле предупредувачките извештаи, објави Њујорк Тајмс.

📽️ ОВИЕ ИЗРАЕЛСКИ ЗАЛОЖНИЦИ НЕ Ѝ СЕ ЛУТАТ НА ХАМАС?! Снимка покажува дека заробениците се поздравуваат со милитантите

+инфо

Ослободен тајландски заложник: Хамасовци ги тепаа Израелците со електрични кабли

Канал5

Нетанјаху порача дека Владата ќе го прошири делењето оружје на израелските граѓани

Во Центар

Хамас презеде одговорност за вооружениот напад во Ерусалим во кој загинаа тројца Израелци

Во Центар

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Либертас

ОН: Ако Израел не прифати решение на конфликтот, ќе биде предоцна за нив

МКД

Deutsche Welle МКД Deutsche Welle Р.С.Европа Сакам да кажам Оff.net Канал5 Вечер Прес

Рокот за продолжување на примирјето истече, Израел: Хамас ги прекрши условите од договорот

Макфакс - 01.12.2023

Истече рокот за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас. Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека ги обновуваат борбите во Појасот Газа. ИДФ на социјалните мрежи објави дека Хамас отворил оган кон Израел, со што ги прекршил условите од ...

Останува малку надеж за заложниците: Примирјето меѓу Израел и Хамас продолжено за уште еден ден

Вечер Прес

Хамас ослободи од заложништво две жени по продолжувањето на примирјето

Нетпрес

Египет и Катар работат на продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас, заложниците чекаат ослободување

360 степени

Во палестински напад во Ерусалим загинаа најмалку три лица- примирјето продолжено за уште еден ден

Телма

Израел и Хамас го продолжија примирјето за уште еден ден

Глас на Америка

„Европа е следна“: Нетанјаху го повика светот да го уништи палестинскиот Хамас

Макфакс

Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Курир МКД Телма Р.С.Европа Макфакс

Израел го протера шпанскиот амбасадор

Макфакс - 30.11.2023

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен потврди дека го отповикал шпанскиот амбасадор поради, како што рече, „безобразните“ изјави на шпанскиот премиер Педро Санчез. Коен, објавувајќи на социјалните мрежи, рече дека Санчез „уште еднаш ги ...

Израел го повика на консулатции својот амбасадор во Шпанија

Независен

Израел и Хамас договориja ново продолжување на прекинот на огнот

Канал5

Ели Коен, израелски министер за надворешни работи: Ќе се бориме со Хамас додека не го елиминираме

Глас на Америка

Нетанјаху наредил да се повика на разговор шпанскиот амбасадор во Израел

Во Центар

Израелскиот министер од Скопје порача: Ќе продолжиме да се бориме сè додека не го елиминираме Хамас

Република

Коен: Прекинот на огнот ќе продолжи додека Хамас не ги ослободи заложниците, но потоа ќе ја продолжиме војната

Во Центар

Бриф Слободен Печат Локално Бизнис Вести Zoom Мета Локално 24Инфо

Израел го повика на консултации шпанскиот амбасадор поради коментарот на премиерот Санчез

Канал5 - 30.11.2023

Израел го повика на консултации шпанскиот амбасадор откако шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека се сомнева во усогласеноста на Израел со меѓународното хуманитарно право во Појасот Газа.

„Морални и геостратешки причини“: Педро Санчез вели дека ЕУ мора да ја признае Палестина

Lider

Шпанскиот премиер: Сите земји во ЕУ мора да ја признаат Палестина, тоа одамна го ветивме

Макфакс

ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР: „Се сомневам дека Израел го почитува МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО“!

Во Центар

Санчез сериозно се сомнева дека Израел го почитува меѓународното право

Слободен Печат

Шпанскиот премиер: Се сомневам дека Израел го почитува меѓународното право во Газа

Макфакс

Шпанскиот премиер: Се сомневам дека Израел го почитува меѓународното право во Газа

Опсервер

Скопје1 24Инфо Centar MTM Опсервер Кумановски м. Скопје1 MTM

„Политико“ ја објави листата: Ердоган меѓу најмоќните луѓе во Европа

Во Центар - 30.11.2023

– Американската политичко-новинска организација „Политико“ го стави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на листата „најмоќни луѓе во Европа за 2024 година“. „Политико“ вклучи 28 имиња од Европа на листата на „Најмоќни луѓе во Европа за 2024 ...

Ердоган: „Нетанјаху го испиша своето име во историјата како ‘Касапот на Газа’ “

Во Центар

Ердоган го нарече Нетанјаху касапот на Газа

Фокус

Ердоган: Нетанјаху е касапот на Газа

Макфакс

Ердоган: Израелскиот премиер Нетанјаху влезе во историјата како крвникот на Газа

МКД

Ердоган: Израелскиот премиер влезе во историјата како касапот на Газа

А1 On

Ердоган: „Нетанјаху е запишан во историјата како касап поради геноцидот што го врши“

Во Центар

Кумановски м. Zoom Курир Фокус Бриф Нетпрес Телма Макфакс

17 тајландски работници ослободени од Хамас слетаа во Бангкок

Макфакс - 30.11.2023

17 тајландски работници, кои неодамна беа ослободени од заробеништво од страна на милитантната група Хамас, пристигнаа на аеродромот во Бангкок. Покрај нив, ослободени се уште шест Тајланѓани, но тие се привремено задржани во Израел, бидејќи ...

17 тајландски работници ослободени од Хамас слетаа во Бангкок

Опсервер

17 тајландски работници ослободени од Хамас слетаа во Бангкок

Скопје1

17 тајландски работници ослободени од Хамас слетаа во Бангкок

Centar

Хамас ја презеде одговорноста за нападот во Ерусалим и повика на „ескалација“

Кумановски м. - 30.11.2023

Хамас ја презеде одговорноста за пукањето на автобуска станица во Ерусалим утринава, во кое беа убиени три лица. Бројот на ранети се искачи на 16. Во изјавата за Телеграм, Хамас го пофали своето воено крило, Бригадите Ал Касам, за, како што ја ...

Хамас ја презеде одговорноста за смртоносниот напад во Ерусалим

Макфакс

Хамас ја презеде одговорноста за смртоносниот напад во Ерусалим

Опсервер

Хамас ја презеде одговорноста за смртоносниот напад во Ерусалим

Скопје1

Хамас ја презеде одговорноста за нападот во Ерусалим и повика на „ескалација“

Локално

ХАМАС ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДОТ ВО ЕРУСАЛИМ Операцијата посочена како одговор за злосторствата на Израел во Газа

+инфо

Хамас ја презеде одговорноста за смртоносниот напад во Ерусалим

MTM

Centar

ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

А1 On - 29.11.2023

Израелската војска (ИДФ) на социјалните мрежи објави тврдење дека го убила Мухамед Зубеиди, за кој рече дека бил командант на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад. „Во заедничка операција на ИДФ, Шин Бет и МГБ во бегалскиот камп Џенин, ...

Израелските сили убиле две палестински деца во Џенин

Канал5

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Макфакс

Израелските сили уништија куќи, патишта и водовод во Џенин на Западниот Брег

Кумановски м.

Судири во текот на ноќта на Западниот Брег, ранет Палестинец

Локално

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Скопје1

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Опсервер

Точка А1 On 24Инфо Кумановски м. Centar

Осумдесет отсто од затворениците кои Израел планира да ги ослободи воопшто не се осудени – анализа на „Си-Ен-Ен“

Телма - 29.11.2023

Осумдесет отсто од 300-те Палестинци, кои се најдоа на списоците за ослободување, не се обвинети за злосторства, што значи дека официјално не се осудени или дека против не е подигнато обвинение, се вели во анализата на „Си-Ен-Ен“ .

80% од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

А1 On

Си-Ен-Ен: 80 отсто од палестинските затвореници што Израел планира да ги ослободи, воопшто не се судени

Во Центар

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Макфакс

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Опсервер

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Скопје1

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Точка

Локално Кумановски м. Centar 24Инфо МКД Вечер Прес

Бен Гвир се закани дека ќа ја собори израелската Влада доколку не продолжат борбите во Газа

Курир - 29.11.2023

И покрај заканата на Бен Гвир, владејачката коалиција на премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе го преживее напуштањето. Министерот за национална безбедност Итамар Бен Гвир се закани дека ќе ја урне Владата доколку Израел не ја обнови војната со Хамас, во ...

Израелскиот министер Гвир: „Запирањето на војната е еднакво на кршење на владата“

Макфакс

Израелскиот министер Гвир: „Запирањето на војната е еднакво на кршење на владата“

Скопје1

Израелскиот министер Гвир: „Запирањето на војната е еднакво на кршење на владата“

Опсервер

Израелскиот министер Гвир: „Запирањето на војната е еднакво на кршење на владата“

Точка

Израелскиот министер Гвир: „Запирањето на војната е еднакво на кршење на владата“

Centar

Бен Гвир се закани дека ќа ја собори израелската Влада доколку не продолжат борбите во Газа

Либертас

Во Центар Слободен Печат Нетпрес Пулс24 MakPress

ХАМАС ПРАВИ ОТСТАПКА ЗА ПУТИН Ослободени руски државјани во знак на благодарност кон рускиот претседател

+инфо - 29.11.2023

Ослободувањето на руско-израелскиот државјанин Рон Кривој, и на другите Руси надвор од опсегот за примирјето со Израел, од Хамас го нарекоа чин на „почитување“ на позицијата на Москва. Членовите на палестинското движење Хамас планираат да ослободат ...

Русија: Хамас ќе ослободи уште руски заложници во знак на благодарност кон Путин

Кумановски м.

Русија: Хамас ќе ослободи дополнителни руски заложници благодарение на Путин

Канал5

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Макфакс

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Опсервер

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Скопје1

Русија: Хамас ќе ослободи дополнителни руски заложници во знак на благодарност до Путин

МКД

Точка Centar Вечер Прес А1 On

Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат - 29.11.2023

САД поддржуваат натамошно продолжување на оперативната пауза на борбите меѓу Израел и Хамас за да се обезбеди ослободување на сите заложници во заробеништво, соопшти Белата куќа. На прашањето за претстојната посета на државниот секретар Антони ...

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

MakPress

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

24 Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Курир

Кирби: Белата куќа го поддржува продолжувањето на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

CivilMedia

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Сител

Канал5 24Инфо Frontline