TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хакирана џамија, наместо повик за молитва, „ечела“ „Бела чао“ (ВИДЕО)

Кумановски м. - 23.05.2020

Турските власти ловат хакери кои ја пуштија песната, но и за сите оние што одобруваат ваков потег. Неколку џамии во турскиот град Измир доживеаја хакерски напад во кој песната „Бела чао“, симбол на антифашистичка борба и општо отпорот, „ечеше“ од ...

Хакирани џамии во Измир, наместо молитва, била пуштана антифашистичката песна „Бела, чао“

Макфакс - 22.05.2020

Џамиите во турската провинција Измир престанале да ги повикуваат верниците да се молат откако нивниот аудиосистем бил хакиран и преку звучниците била пуштана италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

Го хакирале системот: Од турска џамија наместо молитва, ечеше песната „Бела чао“

Точка - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага откако во градот Измир бил хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

(Видео) Ечеше „Бела чао“ наместо повик за молитва од џамии во Турција

еМагазин - 22.05.2020

Познатата антифашистичка италијанска песна „Бела чао“ ги разбуди вчера жителите на Измир во Турција наместо вообичаениот повик за молитва од џамиите. Турските медиуми пренесуваат дека непознати лица извршиле упад во системот на џамиите и дека ја ...

ИНЦИДЕНТ ВО ЏАМИЈА: Од минарето ечеше песната “Bella Ciao”- хакиран системот за молитва, турските власти збеснаа!

Магазин - 22.05.2020

Турските власти покренаа истрага откако во Измир беше хакиран системот преку кој се повикуваше на молитва, па така вчера вечер од минарињата на неколку џамии можеше да се слушне италијанската антифашистичка песна „Чао Бела“.

Турција: Наместо повик на молитва од џамии пуштена „Бела чао“ (ВИДЕО)

МКД - 21.05.2020

Турските власти отворија денес истрага откако во Измир бил хакиран систем за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

„Бела чао“ ечела од џамии во Измир, хакиран системот за повик за молитва ВИДЕО

+инфо - 21.05.2020

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е поштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“. Антифашистичката химна е емитувана вчера попладне наместо ...

Незапомнет скандал во Измир: Наместо молитва од повеќе минариња се слушаше песната „Бела чао“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.05.2020

Портпаролот на владејачката партија, Омер Челик, „остро го осуди“ овој инцидент на Твитер и изјави дека сторителите ќе бидат пронајдени. Турските власти покренаа истрага денеска во Измир, откако системот преку кој се пуштаат молитви бил хакиран, па ...

(ВИДЕО) Место молитва „Бела чао“ се пеела од минарињата на џамиите во Измир

ММС - 21.05.2020

Турските власти покренале истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е пуштана италијанската антифашистичка песна “Бела чао”. Песната е емитувана вчера попладне место повик за молитва, кој ...

Ечеше „Бела Чао“ од минаре во Измир вчера

Пулс24 - 21.05.2020

Покрената е истрага денеска во Измир, затоа што системот преку кој се пуштаат молитви некој го хакирал. Неколку минариња од џамиите ечеа со италијанската антифашистичка песна „Бела чао“. Левичарската химна ја пуштиле вчера попладне во време на ...

Истрага во Турција: Од џамија наместо молитва пуштена „Бела чао“ (видео)

Локално - 21.05.2020

Турските власти започнале истрага денес откако во Измир бил хакиран системот од кој се пуштаат молитвите, па така италијанската антифашистичка песна „Бела чао“ била пуштена од минарињата на неколку џамии.

(видео)„Бела чао“ ечела од џамии во Измир, хакиран системот за повик за молитва

ММС - 21.05.2020

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е поштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“, објави Плусинфо.

(ВИДЕО) „Бела чао“ одекнувала од џамии во Измир, хакиран системот за повик за молитва

Нетпрес - 21.05.2020

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е поштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“. Антифашистичката химна е емитувана вчера попладне наместо ...

(ВИДЕО) Наместо повик за молитва, од џамии во Измир ечела „Бела чао“

Либертас - 21.05.2020

Откако системот преку кој се пуштаат молитви наводно бил хакиран, од неколку џамии во Измир намест повикт за молитва, се слушаше италијанската антифашистичка песна „Бела чао“. Локалниот огранок на турските власти надлежни за верски работи синоќа на ...

Во Измир од минариња наместо молитва ечела „Бела чао“, во тек е истрага

Frontline - 21.05.2020

Турските власти започнале истрага денес откако во Измир бил хакиран системот од кој се пуштаат молитвите, па така италијанската антифашистичка песна „Бела чао“ била пуштена од минарињата на неколку џамии.

Видео: Наместо молитва „Бела чао“ ечела од џамии во Измир

Канал5 - 22.05.2020

Наместо молитва, песната „Бела чао“ ечела од џамии во Измир. Турските власти отворија истрага откако се констатирало дека во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската ...

ВИДЕО Наместо молитва, песната „Бела чао“ ечела од џамии во Измир

Фокус - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага откако се констатирало дека во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна.

Наместо молитва, песната „Бела чао“ ечела од џамии во Измир (ВИДЕО)

Скопје24 - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага откако се констатирало дека во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна.

Наместо повик за молитва, во Турција од џамии ечеше „Бела чао“ (снимка)

Таратур - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага за непријатната ситуација која се случи во Измир, каде бил хакиран системот за пуштање на повик на молитва, па од минарињата на неколку џамии наместо повикот, ечеше италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

ВИДЕО: Од Турската џамија наместо молитва ечело „Бела чао“

Press24 - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага откако во градот Измир бил хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

„Бела чао“ наместо молитва во Измир (ВИДЕО)

Expres - 22.05.2020

Турските власти покренаа истрага во Измир откако вчера, системот преку кој се пуштаат молитви бил хакиран, па така на неколку минариња од џамиите се слушаше италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

(Видео) Во Измир наместо повик за молитва од џамиите одекнала песната „Бела чао“

24Инфо - 22.05.2020

Турските власти отворија истрага откако во Измир бил хакиран системот за повикување на молитва кој се емитува пет пати во текот на денот, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

Хакирани џамии во Измир, наместо молитва, била пуштана антифашистичката песна „Бела, чао“

24Инфо - 22.05.2020

Џамиите во турската провинција Измир престанале да ги повикуваат верниците да се молат кога нивниот аудиосистем бил хакиран и преку звучниците била пуштана италијанската антифашистичка песна „Бела, чао“.

Наместо молитва од џамијата ечеше „Бела Чао“ (ВИДЕО)

Курир - 23.05.2020

Турските власти ловат хакери кои ја пуштија песната, но и за сите оние што одобруваат ваков потег. Неколку џамии во турскиот град Измир доживеаја хакерски напад во кој песната „Бела чао“, симбол на антифашистичка борба и општо отпорот, „ечеше“ од ...

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ СТОРИТЕЛИТЕ: Од џамии во Измир наместо молитва ечеше „Бела чао“

Фактор - 23.05.2020

Од турска џамија во градот Измир наместо молитва, ечеше италијанската антифашистичка песна „Бела чао“. Властите почнаа истрага откако е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии била пуштена италијанската ...