TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снегот остави неколку кичевски села без струја, ЕВН на терен

ТВ21 - 14.02.2018

Делови од Кичево и околината веќе 24 часа се без електрична енергија. Иако од ЕВН велат дека нивни екипи работат на терен, жителите се уште се без струја. Проблемот со прекинот на електричната енергија настана по интензивните врнежи од снег во ...

Поради невремето голем број на населени места во западниот дел на Македонија останаа без електрична енергија

А1 On - 14.02.2018

Поради невремето проследено со обилни врнежи од дожд и снег без напојување со електрична енергија останаа населени места во охридско, струшко, кичевско, гостиварско, ресенско, во реканскиот крај, во мавровскиот регион и неколку планински села во ...

Десеттина села во струшко – без струја, отсечени поради снег

24 Вести - 14.02.2018

Паднати бандери, села без струја и вода, револтирани граѓани, неисчистени улици. Снегот кој наврна во охридскиот регион изминативе два дена ги отвори старите проблеми. Најкритично беше во Струга.

Снегот предизвика сериозни проблеми во Струга

Алсат-М - 14.02.2018

Вистински хаос владее во Струга. Паднати бандери среде улица, оштетени елктрични столбови, жици кои што висат надолу. Снегот кој што цело деноноќие врнеше предизвика големи проблеми. Во делови од градот и во десеттина населени места од синоќа нема ...

Делови на охридско-струшкиот регион парализирани од снег

Сител - 14.02.2018

Снегот кој го зафати охридско-струшкиот регион предизвика оштетувања и проблеми во снабдувањето со електрична енергија.Паднати дрвја и гранки,бандери ,електрични столбови и непроодни патишта ова е сликата од снегот кој наврна во текот на ноќта .

Стружани револтирани што по секој снег се јавуваат истите проблеми

ТВМ - 14.02.2018

Снежните врнежи во струшко-дримколкиот регион направија хаос. Паднати бандери и кабли, а и дрва го попречија норманлото движење во сообраќајот. Граѓаните синоќа беа и без струја. Без напојување беа Струга, Вевчани и планинските села од Малесија, но ...

Ресен без струја, непроодни патишта и затрупани улици – Властите се уште не излегле на терен (ФОТО)

Курир - 14.02.2018

Југозападна Македонија непроодна од снегот од 10 сантимери кој во февруари ја „изненадена“ Македонија пат и владата. Ресен и ресенско се отсечени скоро 24 часа од остатокот на државаата. Снегот искорнал неколку бандери од системот за дистрибуција на ...

Делови од Македонија непроодни и без струја

Телма - 14.02.2018

Делови од Западна Македонија без струја, на северот отсечени села, и одрони на патиштата. Обилентие врнежи на дожд и снег повтрно прават проблеми со снабдувањето со струја. И втора лавина на одрон на снег изутринава кај манстирот св.

Дебрца отсечена, делови од Охрид и Струга без струја

Канал5 - 14.02.2018

Силното невреме од синоќа го отсече Југозападниот регион во земјава. Цело Вевчани во мрак, делови од Охрид и Струга останаа без електрично напојување. Најкритично е во општина Дебрца каде нема ни вода , ни струја, ни телефонија.

Проблеми во електроснабдувањето во Охрид и делови на Струга, Дебрца отсечена

Канал5 - 14.02.2018

Снежните врнежи што вчера попладнето и во текот на ноќта ја зафатија земјата предизвикаа проблеми и потешкотии во електродистрибутивната мрежа во Охридско-струшкиот регион. Во Охрид, состојбата се нормализира, со снабдувањето со електрична енергија ...

Ресен без струја, непроодни патишта и затрупани улици

Курир - 14.02.2018

Југозападна Македонија без струја. Ресен и ресенско први на удар на снегот кој во февруари ги „изненади“ државните претпријатија. Македонија пат повеќе од 24 часа ги нема исчистено патиштата во југозападниот дел од државата.

Блокирани патишта и села без струја во кичевско–бродскиот регион...

Н.Македонија - 14.02.2018

Блокирани патишта и села без струја во кичевско–бродскиот регион Интензивните врнежи од снег во изминатите 24 часа, создадоа големи потешкотии во нормалното одвивање на животот на жителите од кичевско – бродскиот регион.

Силно невреме предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападна Македонија

Фактор - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Апел од загрижен читател: Струга и струшките села без електрична енергија повеќе од 16 часа, надлежните не реагираат

Точка - 14.02.2018

Во редакцијата на Точка пристигна мејл од загрижен граѓанин на струшко-охридскиот регион, кој нѝ испрати фотографии од моменталната состојба во овие општини. Вчера, поголемиот дел од Струга останал без електрична енергија поради снежните врнежи кои ...

ЕВН на терен отстранува дефекти на електричната мрежа во реканскиот крај

+инфо - 14.02.2018

Според првичните информации, дефектите се настанати на 30-киловолтниот далековод кој со струја ја снабдува општина Маврово-Ростуше. Непристапните терени и лошите временски услови ја отежнуваат работата на екипите кои на терн ги отстрануваат ...

Охрид без поголеми проблеми, Дебрца и понатаму без струја, Струга и без струја и без вода

OhridNews - 14.02.2018

Состојбата со патиштата и снабдувањето со струја во општина Охрид се нормализира, со исклучок на повремени прекини на снабдувањето со електрична енергија. Екипите на ЕВН Македонија се на терен и ги санираат дефектите кои настанаа по обилните врнежи ...

Стабилизирано снабдувањето со електрична енергија во повеќе кичевски села

Сител - 14.02.2018

- Околу полноќ е стабилизирано снабдувањето со електрична енергија во поголемиот дел од кичевските села кои поради снежното невреме беа без електрично напојување. Од ЕВН изјавија дека ангажирале двојно поголем број работници, а условите на терен ...

Поради дефект без струја повеќе села во гостиварскиот регион

Gostivarpress.mk - 14.02.2018

Центарот за управување со кризи извести дека поради дефект на мрежата без напојување со електрична енергија се повеќе села од општините Гостивар и Врапчиште. Според ЦУК, струја нема во селата: Равен, Печково, Горно и Долно Јеловце, Беловиште, ...

Снегот предизвика оштетувања и проблеми во снабдувањето со електрична енергија

OhridNews - 14.02.2018

Од тежината на влажниот снег кој во текот на вчерашниот ден и ноќта паѓаше во охридскиот регион, оштетени се бандери и електрични столбови, а делови од Дебрца немаат електрична енергија повеќе од петнаесет часа.

Oтсечени неколку села во Дебрца и Струга

24 Вести - 13.02.2018

Паднати бандери, искинати кабли, далеководи снегот отсече неколку села во Дебрца и Струга. Во Враништа, Белчишта и уште десетина села од попладнево нема струја. Граѓани на секој час до Тв 24 испраќаат слики и апел за помош од надлежните.

Паднати дрва во Дебрца, во Струга бандери

OhridNews - 14.02.2018

Снегот кој речиси без престан паѓа со часови предизвика проблеми во одвивањето на сообраќајот во Охридско - струшкиот регион. Според информациите од 22 часот, забрана за движење на тешки товарни возила има кон превоите Пресека, Стража и граничен ...

30 села во Западна Македонија без струја, снежна лавина го затвори патот за Дебар

Сакам да кажам - 13.02.2018

Tриесетина села од Западна Македонија од попладнево се без струја. Поради снежните врнежи без струја се Вевчани, Велешта, Боговиње, Зајас, Долно и Горно Јеловце, Колари и други села од гостиварско, тетовско, кичевско и од охридско-струшкиот регион.

ЕВН и МЕПСО си ја префрлаат топката, аеродромци бараат струја

Република - 13.02.2018

На мрежата на МЕПСО немало безнапонска состојба, велат од Операторот на електропреносниот систем на Македонија за Република. Поголем дел од општина Аеродром, односно населбите Лисиче, Ново Лисиче, 13 Ноември, Јане Сандански, денеска останаа без ...

Лисиче и Ново Лисиче без струја, ЕВН упатува на проблем во МЕПСО

Република - 13.02.2018

Жителите на Лисиче и Ново Лисиче се жалат на проблеми со електричната енергија. Околу еденипол час тие немаат струја. -Некаде после 14 часот и 30 минути снемавме струја. Се случи на моменти да добиеме, но за кратко време снемувавме – велат жителите ...

Проблеми во електроснабдувањето во Охрид и делови на Струга, Дебрца отсечена

Либертас - 14.02.2018

Снежните врнежи што вчера попладнето и во текот на ноќта ја зафатија земјата предизвикаа проблеми и потешкотии во електродистрибутивната мрежа во Охридско-струшкиот регион. Во Охрид, состојбата се нормализира, со снабдувањето со електрична енергија ...

Ресен без струја, непроодни патишта и затрупани улици

БркајРабота - 14.02.2018

Југозападна Македонија без струја. Ресен и ресенско први на удар на снегот кој во февруари ги „изненади“ државните претпријатија. Македонија пат повеќе од 24 часа ги нема исчистено патиштата во југозападниот дел од државата.

Екипите на ЕВН Македонија ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

+инфо - 14.02.2018

ЕВН ги активираше сите расположливи ресурси, човечки и материјални, со цел побрзо справување со дефектите од невремето. Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во ...

ЕВН на терен за да воспостават снабдување со струја во реканскиот крај...

Н.Македонија - 14.02.2018

ЕВН на терен за да воспостават снабдување со струја во реканскиот крај Непристапните терени и лошите временски услови ја отежнуваат работата на екипите кои на терн ги отстрануваат дефектите на електричната мрежа од кои без струја се повеќе села по ...

Да не се лажеме - ЕВН не си ја врши својата работа

Вечер - 13.02.2018

ЕВН не ја врши својата работа онака како што со закон им е пропишано, и согласно интересите на нивните корисници. Постојано некаде нема елекетрична енерегија, пред се заради дефект кој ЕВН не го решава, а никој не чул дека ЕВН поради тоа некому ...

Екипите на ЕВН Македонија ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Press24 - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Ќе светне во реканскиот крај, екипи на ЕВН Македонија работат на терен

Сител - 14.02.2018

Непристапните терени и лошите временски услови ја отежнуваат работата на екипите кои на терн ги отстрануваат дефектите на електричната мрежа од кои без струја се повеќе села по долината на Радика и мавровскиот регион.

Екипите на ЕВН Македонија на терен:Санирани дефектите, струјат светна

Скопје инфо - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Како што информираат од ЕВН Македонија без напојување се дел од населените места во планинските ...

Екипи на ЕВН Македонија на терен за да воспостават снабдување со струја на селата во реканскиот крај

Канал5 - 14.02.2018

Непристапните терени и лошите временски услови ја отежнуваат работата на екипите кои на терн ги отстрануваат дефектите на електричната мрежа од кои без струја се повеќе села по долината на Радика и мавровскиот регион.

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа во Југозападна Македонија

МКД - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

ЕВН отстранува дефекти на електричната мрежа во реканскиот крај

Нетпрес - 14.02.2018

Непристапните терени и лошите временски услови ја отежнуваат работата на екипите кои на терн ги отстрануваат дефектите на електричната мрежа од кои без струја се повеќе села по долината на Радика и мавровскиот регион.

Силно невреме предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападна Македонија

А1 On - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Екипите на ЕВН Македонија ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

еМагазин - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Екипите на „ЕВН Македонија“ ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Мета - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во Југозападниот дел на Македонија. Без струја се дел од населените места во планинските региони околу Охрид, Струга, Гостивар, ...

Екипите на „ЕВН Македонија“ ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Курир - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во Југозападниот дел на Македонија. Без струја се дел од населените места во планинските региони околу Охрид, Струга, Гостивар, ...

Екипите на „ЕВН Македонија“ ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Локално - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во Југозападниот дел на Македонија. Без струја се дел од населените места во планинските региони околу Охрид, Струга, Гостивар, ...

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Канал5 - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите Каде нема струја поради невремето?

Курир - 14.02.2018

Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во кичевско, гостиварско, во Ресен и околните села, во реканскиот крај, во мавровскиот регион и неколку планински села во тетовскиот регион.

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа...

Н.Македонија - 14.02.2018

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија.

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Република - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Проблеми со снабдувањето со струја во југозападна Македонија

Р.С.Европа - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа поради кои повеќе села останаа без струја

Либертас - 14.02.2018

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на Македонија. Без напојување се дел од населените места во планинските региони во охридско, струшко, во ...