TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Норвешка го намачи светскиот шампион, Франција со минимална победа го стартуваше ЕП

МКД - 12.01.2018

Актуелниот светски шампион, Франција потешко од очекувањата славеше во дуелот со Норвешка на стартот од Европското првенство, „Петлите" со пресврт стигнаа до минимална победа од 32-31 Избраниците на Динар одлично го започнаа мечот, одбраната 5-1 ...

Европското првенство почна со изненадување, Исланд ја победи Шведска

МКД - 12.01.2018

Стартуваа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство, Шведска која важеше за голем фаворит против Исланд немаше пријатен почеток, Белорусија ги запиша планираните бодови против Австрија.

Франција го слави Гигу, светскиот првак со пресврт ја совлада Норвешка

Gol.mk - 12.01.2018

Во реприза од финалето на последното Светско првенство во Франција, светскиот првак во драматичен дуел игран во преполната сала во Пореч ја совлада жилавата Норвешка со 32-31 (15-17) и запиша значајни бодови во групата Ц.

Хрватска пресилна за Србија, Франција драматично до прва победа на ЕП

Дерби - 12.01.2018

Хрватска славеше убедливо во балканското дерби против Србија (32:22) на денеска започнатото ракометно Европско првенство, додека Франција на драматичен начин и ја „украде“ победата на Норвешка (32:31) во реприза од финалето на последното Светско ...

Каков меч: Франција во трилер-дуел ја совлада Норвешка

Екипа - 12.01.2018

Франција и Норвешка одиграа фантастичен натпревар во првото коло од групата Б, трилер дуел што беше решен во последната минута со хепиен за светските шампиони, со голот на Гигу за победа од 32-31.

Франција се врати од мртвите и минимално ја совлада Норвешка!

Sport 1 - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство (ЕП) во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32-31.

ВИДЕО: Малку недостасуваше за сензација на почетокот – Франција во финишот дојде до победа

Спортклуб - 12.01.2018

Ракометарите на Франција кои се едни од најголемите фаворити на ова Европско првенство, лошо го отворија вечерашниот меч против Норвешка, но на крајот сепак се извлекоа и остварија минимална, но важна победа.

Франција минимално против Норвешка

Спортски - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство ЕП во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32:31.

Е дури сега тешко на Србите: Исланд ја изненади Шведска!

Sport 1 - 12.01.2018

Почна Европското првенство во Хрватска со изненадување на една од двете први средби. Исланд ја совлада Шведска и дополнително ја замрси и онака возбудливата група А. Исланд и Србија важеа за екипи од втор ешалон покрај Хрватска и Шведска, во групата ...

Изненадувачки старт на 13. ЕП: Шведска покорена од Исланд, Белорусија запиша први бодови против Австрија

Спортски - 12.01.2018

Означен е стартот на 13. европски ракометен шампионат во Хрватска. На самиот почеток се одиграа два меча, во кои Шведска на изненадување на многумина загуби од Исланд, додека Белорусија славеше во дуелот против Австрија.

Драматична завршница во Пореч: Франција извлече жива глава

24 Ракомет - 12.01.2018

Светскиот првак Франција едвај забележа победа во првото коло од Европското првенство, во репризниот дуел од финалето на СП над селекцијата на Норвешка со 32:31. Избраниците на Дидие Динар, на стартот на првиот дел го диктираа темпото и водеа со 3 ...

Исланд со лекција за Шведска, стартна победа и за Белорусија

Дерби - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Исланд ја совлада Шведска со 26:24 и најдобар можен начин го започна настапот на Европското првенство во Хрватска. Исланѓаните имаа фуриозен старт и го решија победникот уште на полувреме кога водеа со 15:8, па Шведска ...

Густафсон ги „маѓепса“ Швеѓаните, изненадувањето на стартот го приреди Исланд

Gol.mk - 12.01.2018

Премиерата на Европското првенство во ракомет, донесе големо изненадување во „Спаладиум арената“ во Сплит, откако Исланд ја победи фаворизираната Шведска со 24-26 (8-15) во првиот натпревар од првото коло во А групата.

Исланд ја „збриша" Шведска

SportMedia - 12.01.2018

Почна со изненадување, а го направија ракометарите на Исланд кои го победија фаворизираниот состав на Шведска со резултат (26:24). Само како увертира во групата „А" која се игра во Сплит, каде наскоро на теренот во „Спаладиум" Арената ќе истрчаат ...

Почна ЕП: Исланд подобар од Шведска во феноменален меч (26-24)

Екипа - 12.01.2018

Со извонреден натпревар меѓу Исланд и Шведска во рамките на Групата А која се игра во Сплит, стартуваше Европското ракометно првенство во Хрватска. Во феноменален меч Исланд триумфираше против Швеѓаните со 26-24 благодарение на одличниот на голот ...

Исланд по фуриозното прво полувреме подобар од Шведска!

24 Ракомет - 12.01.2018

Во еден од двата премиерни натпревари од Европското првенство во Хрватска чиј старт беше закажан за 18 часот и 15 минути, на Исланд му беше доволни само едно полувреме да слави над Шведска со 24-26 (8-15).

Исланѓаните ја изненадија Шведска на стартот од ЕП во Хрватска

Шеталиште - 12.01.2018

Првиот натпревар на ЕП беше изненадување. Исланд ја совлада Шведска с0 26-24 и ја доведе на праг на елиминација со оглед на тоа дека овие две репрезентации се во групата со Хрватска и Србија.

ВИДЕО: Голот на Гигу на 30 секунди до крајот носи победа за „Петлите“

Sport M - 12.01.2018

Голот на Гигуи 30 секунди до крајот на натпреварот обезбеди важна победа за „Петлите“ против екипата на Норвешка. Избраниците на Динар одлично го започнаа мечот, одбраната 5-1 функционираше, па Франција брзо се одлепи на +3.