TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во владата

Канал5 - 30.01.2023

Со програма од 5 точки лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари утре напладне ќе оди на средба со премиерот Димитар Ковачевски во Владата. Таравари не сакаше пред средбата да открие кои точно се нивните барања, прво вели ќе се разговара за ...

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Телма

Утре средба: Алијанса не се откажува здравство и правда

Вечер Прес

10 министри Албанци, седум Македонци: Како ќе изгледа новата Влада со Алијанса на Таравари?!

Алфа

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Бизнис Вести

Утре средба Таравари – Ковачевски за влез на Алијанса во владата

Press24

Клучна недела за влегувањето на Арбен Таравари во Влада

24 Вести

Телма Алсат-М Сител Канал5 Канал5 4NEWS Канал5 Опсервер

Таравари утре на средба со Ковачевски, првично ќе се разгледа понудата од премиерот за влез во Владата, велат од АА

360 степени - 30.01.2023

Алијанса за Албанците веќе го формираше тимот кој ќе преговара за евентуалниот влез на партијата во Владата и велат дека веќе имаат потенцијални барања, но дека треба дополнително да се прецизираат стратегијата и приоритетите со кои ќе настапат во ...

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во Владата

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ пак го притиска Таравари. Алијансата мирна и вели одговори да побараат кај Груевски

Независен

„Отровни стрели“ меѓу поранешните партнери: Се скараа ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса

Слободен Печат

„Влезот на АА во Влада е завршена работа“ – Сефер Селими: Преговорите се одвиваат само за партиски интереси

ТВ21

АА со одговор до ВМРО-ДПМНЕ: Сѐ уште сте нереформирана партија во нејзината идеологија и кадровско управување

360 степени

Влезот на АА во Влада е завршена работа, преговорите се одвиваат само за партиски интереси, изјави Селими

Нетпрес

Frontline Нова ТВ CivilMedia Алсат-М Бриф 24Инфо Опсервер Курир

Стоилковски: Таравари е смешен

Сител - 30.01.2023

На денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски беше прашан од медиумите за тоа што Алијанса вели дека ВМРО-ДПМНЕ е нереформирана и дека Алијанса е за европски начин за однесување.

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си, но и желбата за гола власт и функции

Макфакс

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

24Инфо

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции, а влегува во владата во чие време се отселени пет пати повеќе луѓе отколку последните 20 години

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари е смешен и влегува во Влада во чие време се отселени 5 пати повеќе луѓе од последните 20 години

ТВ21

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

MTM

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

Нетпрес

А1 On Точка ТВ21

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за ...

Курир - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Дали Таравари сака во Владата заради математика или „бурек позиции“, се прашува Николоски

МКД

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за математика или уцена

Опсервер

Николоски: Тезата дека АА влегува во владата за да се обезбеди уставно мнозинство од 80 пратеници е смешна

Слободен Печат

Николовски за Таравари: Тој сака во влада не поради уставните измени, туку поради математика или уцена

Макфакс

Таравари не влегува во Владата поради уставните измени, туку поради уцена или математика

Lider

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата, но не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за математика или уцена

Република

Нетпрес MTM 360 степени Точка Press24 MakPress Lider