TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интерпелација за Ципрас поради договорот со Македонија

Р.С.Европа - 14.06.2018

Грчката опозициска Нова демократија поднесе иницијатива за гласање на недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Македонија, објави новинската агенција Ројтерс. Пратеничката расправа за интерпелацијата е закажана за 18 ...

Прочитајте го договорот на македонски јазик

+инфо - 14.06.2018

Порталот МКД.мк објави целосен превод на договорот според содржината објавена во грчкиот весник Катимерини. Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена, а според ...

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

МКД - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас не очекува проблеми во парламентот за договорот со Македонија

Р.С.Европа - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави синоќа дека не очекува проблеми во парламентот при усвојувањето на договорот со Македонија околу името. Според него, пратениците ќе го ратификуваат договорот со „големо мнозинство“, без оглед што партнерот во ...

Еве го Договорот за името што треба да го потпишат Заев и Ципрас

Слободен Печат - 14.06.2018

Порталот Мкд.мк објавува превод на македонски јазик на Договорот за решевање на спорот со името кој се очекува во сабота во Преспа да го потпишат премиерите на двете држави Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Договорот за името меѓу Македонија и Грција објавен на македонски јазик

AKO - 14.06.2018

Порталот МКД.мк го објави целосниот договор за името на нашата држава, постигнат меѓу владите на Република Македонија и Република Грција. Ви пренесуваме дел од него: Целиот договор на ...

Договорот помеѓу Македонија и Грција на македонски јазик

еМагазин - 14.06.2018

Целиот договор помеѓу Македонија и Грција според најавите за македонската јавност, на македонски јазик, треба да биде објавен денеска, по седницата на Владата. Вчера договорот на англиски јазик, го објави грчкиот весник Катимерини, а МКД , го ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Макфакс - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Грчката опозиција бара дебата во Парламентот

Алсат-М - 13.06.2018

Лидерот на грчката опозиција, Киријакос Мицототакис, го повика претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас, пред потпишувањето, да помине во грчкиот Парламент за да се утврди дали мнозинството верува во ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

Независен - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција. - Не му го дадоа само името на Скопје, ги дадоа и националноста и идентитетот и ...

Република Северна Македонија предизвика поделби и во Грција

Макфакс - 13.06.2018

Грците денеска поделено реагираат на решението за името, пренесуваат тамошните медиуми. Мицотакис тврди дека договорот е „длабоко проблематичен“. Дипломатскиот маратон започнат минатата година, заврши вчера кога грчкиот и македонскиот премиер ...

Историски или проблематичен - Грчките медиуми за договорот за името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Договор што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е главната тема во грчките медиуми кои се поделени во оценките - за дел од нив договорот е историски, а за другите проблематичен.

Грчки реакции по договорот со Македонија

Р.С.Европа - 13.06.2018

Историски договор. Ова е оценката на претставници на меѓународната заедница, но и на светските медиуми во врска со постигнатиот договор за спорот со името меѓу Македонија и Грција. Грчките граѓани, дел од владата и опозицијата пак остануваат на ...

Стоп за грчкиот геноциден план за Македонија и за Македонците

Н.Македонија - 13.06.2018

(Отворено писмо до Алексис Ципрас по повод неодамнешните негови изјави) Господине Алексис Ципрас, во неодамнешната ваша изјава за грчките медиуми велите: „Во преговорите не одиме да дадеме нешто што е дадено пред 70 години“.

МНР Косово им честита на Заев и Ципрас за новото име, Република Северна Македонија

Република - 13.06.2018

Министерството за надворешни работи на Република Косово им честита на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравува историски договор меѓу двете земји за решавање на прашањето за името.

Ќе помине ли договорот помеѓу Македонија и Грција во македонскиот и грчкиот парламент

еМагазин - 13.06.2018

Како и што се очекуваше најголемите опозициони партии во Македонија и Грција, ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија не се согласуваат со тоа што е предвидено со дговорот помеѓу Македонија и Грција, за кој се договорија премиерите на двете земји, Зоран Заев ...

Прочитајте го договорот Македонија – Грција на македонски јазик

1tv - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена, а според грчките медиуми, најверојатно в сабота во грчкиот дел на Преспа.

МКД.МК го објави транскриптот од договорот со Грција: Заев прифатил бришење на зборот Македонија на институции, во ...

Курир - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас: Носам добри вести, имаме добар договор

Фокус - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас е задоволен од договорот, Мицотакис го повика да не става потпис

Сител - 12.06.2018

Постигнат е договор кој ги задоволи барањата на Грција порача грчкиот премиер Ципрас пред јавноста. Република Северна Македонија за севкупна упореба и уставна ревизија според Ципрас е историско постигнување во согласност со грчките црвени линии.

Ципрас со обраќање до јавноста ги извести Грците за постигнатиот договор

А1 On - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Постигнавме историски договор што ги покрива сите предуслови

Фокус - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

24 Вести - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

ВО ЖИВО: Постигнат договор со Грција – обраќање на премиерот Заев

А1 On - 12.06.2018

Македонскиот премиер одржува прес-конференција по телефонскиот разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас и постигнувањето на договор за решавање на спорот за ...

OДЕКНА ВЕСТА ЗА МАКЕДОНСКО-ГРЧКИОТ ДОГОВОР: Што пишуваат регионалните и светски медиуми?

Фактор - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот.

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа

24Инфо - 12.06.2018

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа 16:30 часот, заврши и решавачкиот телефонски разговор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Историската одлука дека договор е постигнат прв ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Слободен Печат - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

А1 On - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција. – Не му го дадоа само името на Скопје, ги дадоа и националноста и идентитетот и ...

Република Северна Македонија предизвика поделби и во Грција

Точка - 13.06.2018

Грците денеска поделено реагираат на решението за името, пренесуваат тамошните медиуми. Лидерот на опозицијата, Мицотакис, тврди дека договорот е длабоко проблематичен. Дипломатскиот маратон започнат минатата година заврши вчера кога грчкиот и ...

Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Сител - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со ...

Целосен транскрипт на македонски јазик од договорот меѓу Македонија и Грција

Република - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас: Имаме добар договор

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Што им кажа Ципрас на грчките граѓани за договорот со Македонија

еМагазин - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

(ВИДЕО) Ципрас: Постигнавме историски договор

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

Вечер - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

Договорот за името в петок пред грчките пратеници

+инфо - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Самарас распали по договорот за името: Ова е срамно и понижувачки

Press24 - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Прочитајте го договорот за името на македонски јазик

Press24 - 14.06.2018

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со ...

Договорот меѓу Грција и Македонија објавен на македонски јазик, прочитајте што содржи

Независен - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас: Имаме добар договор

Слободен Печат - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Договорот ги признава соодветните резолуции на ОН од 1977

Фокус - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни (МИА) - Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната ...

Постигнат е договор за името

МК News - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Точка - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

+инфо - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

Тера - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас: Имаме добар договор

+инфо - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас ги извести Грците за постигнатиот договор

Стандард - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Стандард - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

1tv - 14.06.2018

Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и ...