TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна состанокот во Виена меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Р.С.Европа - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, во рамки на третата рунда од обновените преговори за решавање на спорот за името.

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Либертас - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Deutsche Welle - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

24 Вести - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц, влегуваме ли во фото-финиш?

+инфо - 13.02.2018

МНР синоќа најави дека двајцата министри се сретнале во Виена, а денеска ќе имаат заедничка средба со медијаторот Нимиц. Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Макфакс - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт-договорот предложен од грчка страна

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров имаше средба со Коѕијас.

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Фактор - 13.02.2018

Се повеќе извори во Грција преку медиумските куќи го пласираат терминот Горна Македонија без превод на англиски јазик кој е за владата на Ципрас и дипломатијата на Коѕијас најприфатливо решение за грчката страна.

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Локално - 13.02.2018

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата на светската организација.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Телма - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Димитров и Коѕиас вечерва на средба во Виена, утре ќе разговараат со Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

МКД - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Димитров и Коѕијас вечерва во Виена, утре заедничка средба со Нимиц

Нова ТВ - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Двајцата министри утре ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Виена: индикативна и итна средба на Димитров и Коѕијас за името!

Алфа - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името. Средбата Коѕијас - Димитров, првично најавена за 15-ти и 16-ти февруари, наеднаш сер оддржува вечерва и тоа во Виена, не во Софија. Владата ненајавено ги забрза преговорите за името.

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Фокус - 12.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот колега, Никос Коѕијас вечерва ќе имаат средба во Виена, соопшти Министерството за надворешни работи. Двајцата министри кои сега ги водат преговорите за спорот за името утре ќе ...

Димитров и Коѕиас вечерва се среќаваат во Виена

Р.С.Европа - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вечерва во Виена се среќава со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информира МНР.

Димитров вечерва на средба со Коѕијас во Виена, Утре со Нимиц

Сакам да кажам - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва во Виена ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, соопшти Министерството за надворешни работи. Утре, пак, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за ...

Димитров утре на средба со Коѕијас и со Нимиц

+инфо - 12.02.2018

Утре (вторник), двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за ...

Ципрас не се откажува од промени на Уставот - Бугарија се противи на решението „Горна Македонија“

Сител - 12.02.2018

Иако најавувана како недела на интензивни и вистински преговори за решавање на спорот за името, засега нема информации дали и кога ќе се одржи средбата на министрите Димитров и Коѕијас со медијаторот Нимиц.

Нова рунда преговори: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

еМагазин - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Сеуште траат консултациите каде и кога ќе се одржи средбата на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Канал5 - 12.02.2018

Се уште нема детали кога и каде ќе се оди најаванета средба на медијаторот Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Премиерто Заев рече дека таа ќе се случи неделава, но од МНР велат дека се уште траат консултациите и нема ...

Клучна недела во разговорите за името

Р.С.Европа - 12.02.2018

Се уште нема информација каде и кога ќе се одржи средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц. Двајцата шефови на дипломатиите ќе имаат можност да разговараат ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров – Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите

Слободен Печат - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Алфа - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола ...

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц - Се договара конкретен предлог за спорот за името

Фактор - 13.02.2018

Се засилува ритамот на обновените преговори меѓу Македонија и Грција за спорот за името, овој пат на министерско нив без стандардните назначени преговарачи Наумовски и Василакис. Како што се очекуваше во Виена започна состанокот кој првите дипломати ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Локално - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Вечер - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Република - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Ноќни преговарачки сеанси - Димитров и Коѕиас во Виена

Фактор - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со медијаторот Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

Тера - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Итна средба на Димитров и Коѕијас вечерва во Виена за името

Нетпрес - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името, а средбата на шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, којашто првично беше најавена за 15-ти и 16-ти февруари во Софија, ненајавено се одржува во ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Канал5 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕиас вечерва ќе разговараат во Виена, утре зедничка средба со Нимиц

Мета - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираа попладневно од Министерството за надворешни работи.

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Алсат-М - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Ципрас бара промени на Уставот - Бугарија се противи на решението „Горна Македонија“

Press24 - 12.02.2018

Иако најавувана како недела на интензивни и вистински преговори за решавање на спорот за името, засега нема информации дали и кога ќе се одржи средбата на министрите Димитров и Коѕијас со медијаторот Нимиц.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на разговорите

Сител - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Точка - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас разговараа за името - им се приклучува Нимиц

Press24 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи во Виена, соопштија од МНР.

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Локално - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Грчки медиуми: Горна Македонија во словенска варијанта– фаворит за решение

еМагазин - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров на средба со Коѕијас и медијаторот Метју Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Макфакс - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

+инфо - 12.02.2018

Средбата Димитров - Коѕијас оваа недела е од клучно значење за текот на разговорите, коменитраат медиумите. Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на ...

Димитров и Коѕијас ќе се состанат со Нимиц во Виена

Слободен Печат - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Вечер - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на преговорите

Press24 - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Се интензивираат преговорите за спорот за името

МК News - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

CivilMedia - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.