TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Добивме потврда за сработеното

24 Вести - 02.07.2020

Партиите ги поделија своите ставови околу преговарачката рамка која ја доби земјава со ЕУ. Владејачката СДСМ ја поздрави, но и со порака до ВМРО-ДПМНЕ да ги стори истото кога се во прашање евроинтегративните процеси на земјава.

Заев: Нашиот јазик е македонски, да престанат да го навредуваат со „северџански“

Нова ТВ - 02.07.2020

Вчера сведочевме на уште една многу важна, историска, епизода во нашето движење кон членство во Европската Унија. Европската комисија го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите ...

Македонија за октомври ја очекува конечната верзија на преговарачката рамка со ЕУ

Телма - 02.07.2020

„Да ни е со среќа“, со овие зборови шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска го заврши обраќање по одлуката на Европската комисија да ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија.

Новата методологија предупредување – има ли ризик од регрес на Македонија во преговорите со ЕУ?

ТВ21 - 02.07.2020

Преговарачката рамка на Европската комисија за Северна Македонија доаѓа во деликатно време, кога во земјава нема политичка Влада, кога земјата е во предизборна кампања и под притисок од земјите соседи Бугарија и Грција за историски прашања.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во предизборие за преговарачката рамка за Македонија донесена од ЕК

Сител - 02.07.2020

Утврдената преговарачка рамка од Брисел денеска централна тема во двата главни изборни табори. Кој е заслужен за тоа што Макеоднија стигнала пред портите на Европската унија, но и побитно кој треба да ја добие довербата за да ја води државата низ ...

Официјална Софија се уште не реагира на содржината на преговарачката рамка за Македонија, во делот на јазикот

Сител - 02.07.2020

Бугарија се уште без официјален став за нацрт преговарачката рамка на Европската комисија. Официјална Софија не реагира на документот кој предвидува дека европското законодавство треба да биде преведено на македонски јазик, кој тие го поставија како ...

Претседавањето на Германија дава резултат – ЕК подготви нацрт преговарачка рамка за Македонија и Албанија

ТВ21 - 02.07.2020

Со ЕУ претседава Германија и на првиот ден од претседавањето, ЕК објави нацрт преговарачка рамка за Северна Македонија и Албанија и истата е доставена до земјите членки на ЕУ за усогласување.

Предлог преговарачката рамка, со македонски јазик вметнат во неа, испратен до земјите членки на ЕУ

Сител - 02.07.2020

Нацрт преговарачката рамка е донесена и оди на усвојување кај членките на Унијата. Евроинтегративецот Османи се надева дека конечниот текст ке биде усогласен до октомври, при што секоја членка ке има право да интервенира со свои забелешки.

Политичките партии со реакции за утврдувањето на преговарачката рамка

Канал5 - 02.07.2020

Во реакција на веста од Брисел лидерот на СДСМ, Заев вели со ова Македонија го забрзува патот кон ЕУ, а користењето на терминот „Македонски“ во документот е потврда за постоењето на македонскиот јазик.

ЕУ објави предлог-преговарачка рамка со Северна Македонија

Глас на Америка - 02.07.2020

Процесот на преговори, во согласност со новата методологија, ќе се води зa триесетина поглавја поделени во 6 кластери На 20 страници Европската комисија ја образложува предлог-преговарачката рамка со земјава, документот според кој ќе се раководи ...

Муцунски: Секој чекор кон ЕУ е за поздравување, но Предлог-преговарачката рамка не значи и датум за преговори

360 степени - 02.07.2020

ВМРО-ДПМНЕ го поздрави усвојувањето на Предлог-преговарачката рамка и нејзиното испраќање до Европскиот совет, но тоа, нагласуваат не значи и дека Македонија добила датум за почеток на преговори.

За ВМРО-ДПМНЕ преговарачката рамка не е доволна, бара конкретен датум за преговори

Независен - 02.07.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го поздрави утврдувањето на нацрт-преговарачката рамка на Европската комисија за преговори со Македонија, но вели дека тоа не значи и датум за преговори со Унијата.

Објавен документот со кој македонскиот се промовира во иден официјален јазик на ЕУ

360 степени - 02.07.2020

Употребата на одредницата „македонски“ (Macedonian) добива дополнително на значење ако Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија се спореди со Преговарачката рамка за Црна Гора, во која се користи синтагмата „официјален јазик“ наместо ...

Спасовски и Димитров: За три години ги одблокиравме стратегиските цели на земјата

360 степени - 02.07.2020

Според техничките премиер и шеф на дипломатијата, утврдувањето на предлог-преговарачката еамка е уште еден доказ дека Северна Македонија, со цврсти и сигурни чекори, продолжува по својот европски пат, кој носи и обврска за континуитет на реформите ...

Преговарачката рамка за членство во ЕУ предадена вчера во Советот на ЕУ

Канал5 - 02.07.2020

Деветнаесет години по Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, Македонија го прави последнито исчекор кон долгоочекуваните ...

Подготвени сме во најкус рок да ги завршиме преговорите со ЕУ, кажаа Спасовски и Димитров

Сакам да кажам - 02.07.2020

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров сметаат дека преговарачките тимови се подготвени да ги почнат и во најкус период да ги спроведат преговорите за членство на земјава во Европската унија.

(Видео) Муцунски: Датум за преговори со ЕУ сè уште нема, СДСМ создава еуфорија од минимален чекор

Макфакс - 02.07.2020

Секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска го поздравиме чинот на упатување на Предлог/преговарачката рамка од Европската комисија до Европскиот Совет, но исто така рече и дека ова не значи оти земјата има добиено и ...

ТВ 24 ја објавува предлог преговарачката рамка на Европската комисија

24 Вести - 02.07.2020

Телевизија 24 ја објавува предлог - преговарачата рамка на Европската Комисија . Преговарачката рамката го користи терминот македонски јазик, каде се истакнува дека целото ЕУ законодавство ќе треба да биде преведено на јазикот на земјата преговарач, ...

Османи: Преговарачка рамка очекуваме до октомври

Телма - 02.07.2020

Европската комисија ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија, која сега треба да го помине филтерот на земјите-членки пред конечно да биде усвоена за земјав да ги започне преговорите.

Сред изборна кампања, ветар во грб од Брисел

Вечер Прес - 02.07.2020

Европската комисија ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ. Според дипломатите во Брисел, не се очекува првата меѓувладина конференција пред крајот на оваа година.

Спасовски и Димитров: Време е да ги засукаме ракавите за европските стандарди да си ги донесеме дома (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.07.2020

Македонскиот премиер Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров одржуваат прес-конференција за добиената преговарачка рамка од ЕК. -Оставрена уште една важна етапа за пристап на Северна Македонија во ЕУ.

Муцунски: Денешната одлука не значи дека Македонија добила датум за почеток на преговори

Опсервер - 02.07.2020

Секој чекор напред кон Европската унија е за поздравување и претставува успех на голем број генерации кои во последните дваесет години се бореле за полноправно членство во ЕУ. Затоа најпрвин би сакале да го поздравиме чинот на упатувањето на ...

Што содржи преговарачката рамка? Ревизија на Преспанскиот и Договорот со Бугарија ќе значи блокада на ЕУ перспективата

365 - 02.07.2020

Како што може да се види од документот на предлог преговарачката рамка што ја утврди Европската комисија (кој го објави „ТВ24“), еден од централните делови на преговорите се добрососедските односи, односно спогодбите со Грција и Бугарија.

Спасовски: На прагот сме на процес кој ќе ни овозможи европските стандарди да ги примениме дома

Вечер - 02.07.2020

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференција по повод утврдената Преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, истакна дека со тоа е остварена успешно уште една многу важна ...

Северна Македонија прави силни и цврсти чекори на својот европски пат, истакнаа Спасовски и Димитров

CivilMedia - 02.07.2020

Европската комисија вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и за Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ). Премиерот Спасовски на денешната прес-конференција со министерот за надворешни работи Никола Димитров, изјави дека ...

Што содржи нацрт преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија?

Бриф - 02.07.2020

МИА дојде до комплетниот предлог документ на Европската Комисија доставен до Советот на ЕУ со кој се поставуваат начелата на преговорите кои треба да бидат отворени до крајот на оваа година, јави дописничката на МИА од Брисел.

Спасовски и Димитров: Нема отстапување од процесот, да ги донесеме европските стандарди дома

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Европската комисија вчера објави дека е утврден предлогот за Преговарачката рамка и е доставен на одобрување на земјите-членки. Со ова се потврдува дека нема отстапување од процесот што е утврден.

Димитров не одговори дали Бугарија може да ја блокира преговарачката рамка со „македонски јазик“ во неа

Република - 02.07.2020

Maкедонскиот јазик во прегововарачката рамка во контект дека треба да се преведе целото законодавство на ЕУ на македонски јазик и оти целта на рамката е членство и оти ќе треба да има преведувачи во однос на употребата на македонскиот јазик.

Димитров го цитираше Заев на Фејсбук

Телма - 02.07.2020

Откако ЕК ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, на Фејсбук се огласи министерот за надворешни работи Никола ...

Заев: Предлог-преговарачката рамка е уште едно признание за македонскиот јазик

360 степени - 02.07.2020

Вчерашниот ден беше уште една важна и историска епизода во нашето движење кон членството во ЕУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод усвојувањето на предлог-преговарачката рамка од страна на Европската комисија (ЕК).

Очекуваме до октомври да биде прифатен финалниот текст на преговарачката рамка, вели Османи

Фокус - 02.07.2020

ЕК го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст. Добро е што ова се случува во време на германското претседателство кои се големи ...

EK ja заклучи драфт верзијата на преговарачката рамка со Р.С.Македонија, билатералните односи и договорите со соседите ...

OhridNews - 02.07.2020

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка со нашата земја, по кој треба да се изјазнат членките на ЕУ. Се работи за драфт верзија рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

Преговарачката рамка за Македонија е предадена во Советот на ЕУ, јазикот останува Македонски

Канал5 - 02.07.2020

Преговарачката рамка на Македонија синоќа е дистрибуирана до земјите членки на Европската Унија соопштија од Европската Комисија во Брисел. Во неа се утврдени упатствата и принципите за пристапните преговори на земјава со Унијата.

Османи: До октомври очекувам финален текст на преговарачката рамка

Р.С.Европа - 02.07.2020

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст, изјави на денешната прес-конференција вицепремиерот Бујар Османи.

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ја утврди преговарачката рамка, нека запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

А1 On - 02.07.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за тоа е доказ и утврдувањето на предлогот за преговарачката рамка, што пак значи дека се утврдуваат ...

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство, ВМРО-ДПМНЕ да го поздрави успехот во ЕУ ...

24Инфо - 02.07.2020

Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на ЕУ. Тоа го сметаме за нешто нормално, стандардна работа, бидејќи согласно нашата лична карта во Обединетите Нации и согласно ...

Заев го повика ВМРО-ДПМНЕ да го поздрави усвојувањето на преговарачката рамка

Независен - 02.07.2020

Информацијата од Брисел дека ЕУ ќе го преведе целокупното европско законодавство на македонски јазик за Заев значи дека треба да престанат лагите „дека сме го загубиле јазикот“ Застанат пред носителите на изборните единици на СДСМ претседателот на ...

Цветанова: Да се радуваш на „нацрт преговарачка рамка“, или не ја разбираш, или си во предизборен очај

Expres - 02.07.2020

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова ја коментира објавата на Твитер од шефот на дипломатијата Никола Димитров за утврдената нацрт преговарачка рамка со Европската ...

Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Шефот на дипломатијата Никола Димитров, по повод предавањето на предлог Преговарачката рамка од страна на Европската комисија вчера во Советот на ЕУ, се огласи на Фејсбук.

Османи очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка да биде прифатен до октомври

Мета - 02.07.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Омсани очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка за нашата земја да биде готов до октомври. Врз основа на оваа нацрт-верзија, земјите-членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа ...

Николовски од Берово: ЕK ја усвои Преговарачката рамка на С.Македонија, ова е потврда на правилните политики, но и ...

24Инфо - 02.07.2020

„Особено сме горди што денеска на првиот ден од претседавањето на нашиот голем пријател Германија, беше соопштена преговарачката рамка на Република Севрна Македонија и Европската унија. Ова е огромна одлука за македонските граѓани, голем чекор кој е ...

Заев: Македонската интеграција кон ЕУ забрзува, следи формален почеток на преговорите

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го ...

Во преговарачката рамка на ЕУ признание и потврда за македонскиот јазик

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Веста дека во предлог рамката за нашите преговори со ЕУ на македонски јазик треба да се преведе европското законодавство е нормална и стандардна работа и уште една потврда и признание за македонскиот јазик, оцени денеска ...

Заев: Европското законодавство сега ќе се преведува на македонски јазик, никој повеќе да не го нарекува „северџански“

Фактор - 02.07.2020

Откако вчера Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка за нашата земја, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на конференција пред Собранието објави дека македонскиот јазик сега во Брисел е наведен како јазик на кој треба ...

Европската комисија ја предаде предлог-преговарачката рамка за Македонија на земјите-члeнки

Мета - 02.07.2020

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија и документот е испратен до земјите-членки. „Преговарачката рамка од страна на ЕК е конципирана врз основа на новата методологија за пристапниот процес.

Заев: Ние зборуваме македонски јазик, нека го поздрават ова ДПМНЕ, наместо да го омаловажуваат нарекувајќи го ...

Frontline - 02.07.2020

E, тоа е патриотизам, тоа е грижа за татковината, за македонскиот идентитет, вели Заев. Стигна веста за предлог Рамката за нашите преговори со Европската Унија, македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското ...

Европската комисија не признава јазик, Советот заедно со Бугарија го имаат главниот збор

Република - 02.07.2020

Веста која дојде од Брисел дека Европската комисија признала македонски јазик беше вешто искористена од провладините медиуми и од СДСМ. ЕУ вчера побара од Македонија да го преведе заедничкото европско право на македонски јазик што е и нормално.

Димитров: Зоран ми рече – Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста

365 - 02.07.2020

„Одиме напред!“, порача министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на Фејсбук, цитирајќи притоа зборови што му ги рекол Зоран Заев: „Зоран, за еден од големите предизвици на кои работевме заедно последниве три години ми рече: Колку се ...

Заев: Да запрат со лагите и да престанат да ни го вреѓаат јазикот нарекувајќи го „северџански“

365 - 02.07.2020

Македонскиот јазик во предлог преговарачката рамка на ЕУ е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на Европската Унија. Лидерот на СДСМ – Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, ...