TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Плаќаме гас за 60% поскап од оној на светските берзи, Ковачевски вели: Се штитиме од нагло поскапување

Слободен Печат - 31.01.2023

Цената на гасот на светските берзи во моментов е драстично повисока од фиксната што државава се договори да ѝ ја плаќа на бугарската компанија „Балкан јутилитис“ во февруари. Првиот човек на државната компанија „Електрани на Северна Македонија“ ...

ЗЕМЈАВА СЕГА ПЛАЌА ГАС ПО 98 ЕВРА ЗА МЕГАВАТЧАС, А НА БЕРЗИТЕ Е 60 ЕВРА - Ковачевски уверува дека така нашите граѓани се штителе од нагло поскапување

Фактор

На берзите цената на гасот е 60 €, но Македонија го купува за 98 €

Алсат-М

Една година Влада: Како се справуваме со енергетската криза?

Сител

Васко Ковачевски признава дека се плаќа поскап гас, но смета дека ЕСМ е заштитена

Канал5

Ковачевски признава дека цената на гасот на бугарската фирма е повисока од берзанската, но уверува дека граѓаните се заштитени

Телма

Повеќе струја била произведена од сонце и ветер отколку од природен гас во ЕУ во 2022

Р.С.Европа - 31.01.2023

За првпат во 2022 година, во ЕУ била произведена повеќе струја од ветерна и сончева енергија отколку од природен гас, соопшти денеска британската еколошка организација Ембер и додаде дека 2022 била година на енергетски пресврт поради војната во ...

Ковачевски: Инвестициите на Владата во зелената трансформација на земјата се движат во три насоки

Кумановски м.

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати

Кумановски м.

Минатата година со ветрот и сонцето создадени рекордни 22% од електричната енергија во ЕУ

Радио МОФ

КОВАЧЕВСКИ: Само енергетските капацитети изградени во 2022 доволни за струја за цело Тетово, Охрид, Кратово, Крушево, Крива Паланка и Свети Николе

Пари

Ковачевски: Обновливите извори на енергија поставени во 2022 година може да ги задоволат потребите на шест градови

Centar

Индија: Термоелектраните на јаглен не престануваат со производство до 2030 година

Кумановски м.

Frontline Бриф 24Инфо 24Инфо Centar Centar

Можно е намалување на цената на струјата – Ковачевски: Произведуваме 20% повеќе струја од лани

ТВ21 - 31.01.2023

Клучен дел во справувањето со кризата беше зголемувањето на производството на државните електрани со што се постигна намалување на цената во првите два блока што ги опфаќа најголемиот број од домаќинствата, истакна во своето обраќање премиерот ...

Влада: Обезбедивме сигурност и стабилност на земјата, продолжуваме со нови можности

Канал5

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Бизнис Вести

Работиме да не се зголемува струјата, вели Ковачевски

Фокус

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Сител

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата

Независен

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Република

OhridNews Н.Македонија Опсервер Денешен Либертас +инфо Курир Во Центар

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите ...

ТВ21 - 31.01.2023

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната панел дискусија „Северна Македонија како зелен енергетски ...

Ковачевски: Во дадениот период работиме на намалување на цената на струја

CivilMedia

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Centar

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата

Кумановски м.

Ковачевски: 100 отсто ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата

А1 On

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Макфакс

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата

Канал5

24Инфо Слободен Печат 4NEWS Press24 Точка MTM 360 степени Скопје24

Ковачевски: Во ЕСМ имаме проекти за 12 нови домашни енергетски капацитети

Бриф - 31.01.2023

Државните капацитети за производство на електрична енергија се со доста страи и поминат е векот на експлоатација шт го даваат производителите на опремата, рече генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на годишната конференција „Година на ...

Ковачевски: Во ЕСМ имаме проекти за 12 нови домашни енергетски капацитети

24Инфо

Ковачевски: Дел од инвестициите се во насока на унапредување на дистрибутивната и преносната електро-енергетска мрежа и ...

CivilMedia - 31.01.2023

„Мора да се менаџира недостатокот на електрична енергија и високите цени во моментот за да не предизивика ценовен шок за граѓаните и да се инвестира за да не се случат вакви потреси во енергетскиот пазар кои што ги има Европа во моментот“, нагласи ...

Ковачевски: Ќе се инвестира во нов гасовод со Грција и уште еден со Бугарија

Frontline

Ќе се инвестира во нов гасовод со Грција и уште еден со Бугарија

Локално

Ковачевски: Ќе се инвестира во нов гасовод со Грција и уште еден со Бугарија

24Инфо

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Бриф - 31.01.2023

Во време на енергетска криза најважно е да имаме стабилно и континуирано снабдување со електрична енергија, а граѓаните на Скопје, кој е единствен град со организирано парно греење да има топли радијатори, рече директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски на ...

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Нова ТВ

Васко Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Frontline

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Centar

Васко Ковачевски: Го надминавме ударот од кризата и го зголемивме домашното прозводство на струја за 26,5 отсто

Нетпрес

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

24Инфо

Васко Ковачевски: Го надминавме ударот од кризата и го зголемивме домашното прозводство на струја за 26,5 отсто

Lider

Локално

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата, го либерализиравме увозот на гас

Frontline - 31.01.2023

Опозицијата, но и некои експерти претпоставуваа дека ќе има енормно згoлемување, но со напорната работа на раководството на државните електрани го зголемивме производството и имаме намалување на цената на струјата, рече премиерот Димитар Ковачевски ...

Опозицијата, но и некои експерти претпоставуваа дека ќе има енормно зоглемување, но со напорната работа на раководството на државните електрани го зголемивме прозводството и имаме намалување на цената на струјата, рече премиерот Димитар Ковачевски за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тој кажа дека намалувањето на цената е во првите два блока, каде што се најголемиот дел од домаќинствата, а благо поскапување има во третиот блок и поскапа струја во четвртиот блок. Тој информира дека за малите компании е намалена цената на електричната енергија за 20 проценти. -Во наредниот период претпоставувам и работиме да нема зголемување, напротив работиме да има намалување. Минатата година ЕСМ го зголеми производството за 20 проценти. Вчера видовме податок за произведени над 21 илјада мегават часови, што е најголемо производство во последните десет години, рече премиерот Ковачевски.

Centar

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата

Zoom

Работиме на намалување на цената на струјата, тврди премиерот

Локално

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата

Бриф

ЕСМ: Компанијата постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Макфакс - 30.01.2023

АД ЕСМ соопшти дека во текот на вчерашниот ден преку капацитетите со кои располага произвела 21.229 MWh електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во последните 10 години.

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Бизнис Вести

АД ЕСМ постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Курир

Вчера во електраните на ЕСМ произведени 21.229 мвч. струја, највисоко дневно производство во последните 10 години

Независен

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Скопје инфо

АД ЕСМ постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Нетпрес

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Сител

Опсервер Канал5 Битола Њуз Centar Точка Вечер Прес

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Centar - 30.01.2023

„За прв пат од независноста на државата, донесовме и низа на системски и стратегиски одлуки и решенија, со коишто, конкретно се насочивме кон стратешко и одржливо домашно производство на храна и стратешко домашно производство на енергија, тргнувајќи ...

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Канал5

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Макфакс

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

А1 On

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Бриф

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Точка

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Република