TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српска листа: ЗСО е институција неопходна за опстанок на српскиот народ

Слободен Печат - 31.01.2023

Делегацијата на Српската листа денеска присуствуваше на дебатата за Заедницата на српските општини, нејзиното формирање, надлежностите, функционирањето и предизвиците, што се одржа во Амбасадата на САД во Приштина, објави Косова онлајн.

Косовското прашање во четврток пред српските пратеници, САД притискаат за формирање на ЗСО

Канал5

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Курир - 31.01.2023

Српската редакција на „Еуроњуз“ денеска објави дека САД апелирале одредени земји-членки на Советот на Европа (СЕ) да спречат влез на Косово во СЕ, сè додека Приштина не го смени ставот за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО).

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

24 Вести

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Нетпрес

Вето од САД за приемот на Косово во Советот на Европа

Република

„Еуроњуз”: САД бара да се блокира влезот на Косово во Советот на Европа, се додека не го промени ставот за ЗСО

Слободен Печат

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

365

Вето од САД за приемот на Косово во Советот на Европа

Lider

Опсервер Либертас Фокус 360 степени Независен Вечер Прес Во Центар

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Фактор - 31.01.2023

Според косовски аналитичари, Вашингтон го игнорира косовскиот премиер Албин Курти. Амбасадата на САД во Приштина организира дискусија за Заедницата на српски општини, а на овој настан не е повикан косовскиот премиер Курти.

Косовски аналитичари: Вашингтон го игнорира Курти

МКД