TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери не го прифати предлогот на опозицијата да се гласа за економските мерки, најави карантин за Собранието

MakPress - 15.04.2021

Жолчната расправа во Собранието продолжи и вечерва по двочасовната пауза. Координаторите на пратеничките групи, дел од пратениците и претседателот на Парламентот повеќе од два часа, преку процедурални забелешки, расправаа дали да се гласа за 21 ...

Пратениците не го изгласаа економскиот пакет, Џафери бара карантин за Собранието

Фокус

Собранието како Битпазар – пратеници се бркаат и се надвикуваат, додека работниците ги чекаат мерките

Независен

ВИДЕО: Џафери бара карантин за Собранието

ТВ21

Ќе се разгледува можноста Собранието да оди во карантин

Н.Македонија

Тензична атмосфера во Собранието пред седницата за петтиот пакет: ВМРО-ДПМНЕ чека пред врата, а Џафери брои пратеници

360 степени

Плаќаме патни трошоци за 100 пратеници, а на седница има 50, се изнервира Џафери

Сакам да кажам

Курир Н.Македонија Сакам да кажам ТВ21 Expres Алсат-М Press24 Press24

Опозицијата го изнервира Џафери: Не водам овде кладилница, туку државна институција

Фокус - 15.04.2021

Продолжението на работата на Собранието донесе нови тензии и препукувања. Откако спикерот Талат Џафери работата на Собранието ја продолжи со 32-та седница, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата со што се растури кворумот.

ВИДЕО: „Што мислите вие јас слама јадам, не водам кладилница, туку државна институција“, рече Џафери

ТВ21

Тензично е во Собранието, Џафери збесна: Не јадам слама, не работам во кладилница!

+инфо

Џафери до опозициските пратеници: Ова не е обложувалница, а цел ден ми тупите со медиумите

Локално

Џафери: Не јадам слама, не работам во кладилница!

Фактор

Џафери во жестока расправа: Не јадам слама, не сум фејсбук политичар

Канал5

Џафери го загуби трпението: Процедурални ме „тупите“ цел ден (ВИДЕО)

Press24

Слободен Печат Слободен Печат Точка Lider Р.С.Европа МКД Бриф 24 Вести

Инцидент во Собрание, пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери повика обезбедување (Видео)

МКД - 15.04.2021

Во Собранието денеска имаше мал инцидент, откако координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, одби да се врати на своето место и упорно стоеше во близина на пратеничката на СДСМ, Даниела Маркоска, поради тоа што претседателот ...

Нова тензија во Собрание: Пратеничка од СДСМ со микрофон се шеташе низ салата, Мицевски ја прекинуваше, пратеници тропаа по масите, Џафери повика обезбедување (ВИДЕО)

ТВ21

ЦИРКУС ВО СОБРАНИЕТО Пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери го повика обезбедувањето (ВИДЕО)

+инфо

(ВИДЕО) Нов циркус во Собрание: Пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери викна обезбедување

еМагазин

Брканица меѓу пратениците во Собрание за микрофонот (ВИДЕО)

Локално

Мицевски и упаѓаше во збор на Марковска, Џафери повика обезбедување

Фокус

Скандал во Сообранието: Џафери го повика обезбедувањето откако пратеници се бркаа за микрофонот

Слободен Печат

Либертас Мак. Весник Centar Точка Бизнис Вести Frontline Опсервер

Собранието продолжува со нова седница по 19 часот

Канал5 - 15.04.2021

Собранието доццна попладнево го заврши општиот претрес по Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025, што е 21 точка од 32 седница. Во салата беа присутни 65 пратеници, по што претседателот на Парламентот ...

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Слободен Печат

Собранието ја заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција

24Инфо

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Опсервер

Собранието вечерва продолжува со нова седница

Фокус

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Сител

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Независен

Либертас iPortal Вечер Прес CivilMedia MakPress