TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѕвонеше последното ѕвонче за оваа учебна година – учениците се надеваат дека во септември ќе ги тргнат маските

ТВ21 - 10.06.2021

Заѕвони последното ѕвонче за учениците од основните училишта. Наставничката Фљутура заедно со нејзините ученици од ОУ „Исмаил Ќемали“ Скопје, имаат желба следната учебна година да ја почнат без маски и дистанца.

Заврши учебната година - Има ли план за од септември?

Сител

Царовска: Многу порано ќе соопштиме за стартот на новата учебна година

Локално

Царовска: За стартот на новата учебна година ќе информираме пред август

Точка

Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

24 Вести

МОН задоволни, учениците пресреќни што конечно заврши хибридната учебна година

Радио МОФ

Заврши учебната година- професорите и учениците сакаат наредната да биде со физичко присуство

Канал5

Телма Бриф Н.Македонија Телма Фактор Вечер Прес Тера Мета

Царовска: Дигиталните учебници се само дополнителна алатка за учење, наставникот ќе ја има главната улога во наставата

Frontline - 10.06.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска во гостување на Телевизија Тера одговарајќи на прашање на каков начин ќе се одвива наставата со воведувањето на дигиталните учебници во четврто одделение рече дека наставниците и понатаму ќе ја имаат ...

Царовска: Дигиталните учебници се само дополнителна алатка за учење, наставникот ќе ја има главната улога во наставата

Press24

Царовска: Дигиталните учебници се само дополнителна алатка за учење

Слободен Печат

Царовска: Дигиталните учебници се само алатка за учење, наставникот ќе ја има главната улога

Република

Василевска: Немаше дел од образованието што не страдаше од импровизациите на Царовска

Канал5

ВМРО ДПМНЕ: Немаше дел од образованието кое не страдаше од импровизациите на Царовска

24 Вести

Последен училишен ден, Царовска не знае како од септември

Алфа

Курир Lider Тера Опсервер Expres 24Инфо MTM Нетпрес

Школската година мина, незадоволството експлодира

Слободен Печат - 10.06.2021

Настава на далечина, отуѓени ученици, нервозни наставници, протести на родители, бојкот на средношколци, иницијативи за референдум против образовните реформи, сето тоа ја одбележа изминатата учебна 2020/21 ковид-година.

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Press24

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Н.Македонија

Царовска: Недостатоците во знаењата кои се појавуваат поради условите, ќе се обидеме да ги надминеме следната учебна година

Република

Царовска: Огромна благодарност до наставниците, учениците и родителите, оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Frontline

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Кумановски м.

Царовска: Оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

24Инфо

ТВ21 Centar Точка Канал5 Слободен Печат Независен Нова ТВ Lider

Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

Слободен Печат - 10.06.2021

За основците и средношколците денеска е последниот училиштен ден во учебната 2020/2021 година. Според изменетиот Календар за организација на работата на училиштата (основни и средни) почетокот беше одложен за 1 октомври, а бројот на наставни денови ...

Почнува распустот за учениците, ќе се одлучува како ќе продолжи наставата од септември

Курир

Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

Бизнис Вести

Онлајн учебната година заврши, допрва ќе се решава како ќе продолжи наставата од септември

МКД

Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

Опсервер

Почнува распустот за учениците, ќе се одлучува како ќе продолжи наставата од септември

Пулс24

Заврши скусената школска година, сите сакаат од септември училишта полни со ученици

Независен

Lider 24Инфо Нова ТВ Република Frontline Сител Скопје инфо Бриф

Ацковска од Средношколски глас: Сакаме хартиени учебници, ние сме иднината на оваа земја! Не дозволувајте да си ...

Курир - 10.06.2021

Денес е 10-ти јуни, крајот на уште една школска година. Оваа учебна година ќе ја запаметиме по лошата платформа за учење. Оваа учебна година ќе ја запаметиме по избрзаните реформи на министерката Мила Царовска..

Средношколците порачуваат: Сакаме хартиени учебници, ние сме иднината на оваа земја! Не дозволувајте да си заминеме

Република

Средношколски глас: Оваа учебна година ќе ја запаметиме по лажните ветувања и огромниот притисок врз нас, нашите родители и наставници да прифатиме нешто што не сакаме

24Инфо

Средношкослки глас: Сакаме хартиени учебници и нормален тек на нашето образование

Нетпрес

Средношколски глас: Оваа учебна година ќе ја запаметиме по избрзаните реформи на министерката Мила Царовска

MakPress

Средношколски глас: Оваа учебна година ќе ја запаметиме по избрзаните реформи на министерката Царовска

Слободен Печат

Ацковска од Средношколски глас: Сакаме хартиени учебници, ние сме иднината на оваа земја! Не дозволувајте да си заминеме

Lider