TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бомби и мртви во Бахмут, Москва има цел да ја поврзе нуклеарната централа Запорожје со Крим

Еспресо - 11.08.2022

Трагата на крв продолжува во Доњецк каде, според украинскиот државен обвинител, најмалку седум цивили ги загубиле животите под руското бомбардирање во Бахмут. Тринаесет други лица загинаа во областа Никопол во текот на ноќта, дефинирана како ...

УКРАИНА ИТНО ДА СОПРЕ Русија вели дека Западот зазема „ненормален став“ во однос на Запорожје

+инфо

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Либертас

Утре итен состанок на ОН во врска со најголемата европска нуклеарна централа

Канал5

Украинската нуклеарна централа среде пожар, жителите стравуваат од катастрофа

Во Центар

Утре итна седница на Обединетите нации за Запорожје

Локално

Украина: Русија планира нуклеарната централа да ја насочи кон Крим

Кумановски м.

Кумановски м. Кумановски м. 4NEWS Нетпрес MakPress CivilMedia МКД Zoom

Г7 и даде предупредување на Москва за нуклеарната централа во Запорожје

Пулс24 - 10.08.2022

Русија мора да ја отстапи нуклеарната централа Запорожје што ја зазеде на почетокот на март назад на властите во Киев, објави Групата седум (Г7). „Бараме Русија веднаш да ја врати целосната контрола на нејзиниот вистински суверен сопственик, ...

Г7 - Руската контрола на нуклеарните централи во Украина го загрозува регионот

Р.С.Европа

Министрите за надворешни работи од Г7 ја повикаа Русија да ја врати нуклеарната централа Запорожје под украинска контрола

Слободен Печат

Г7 бара од Русија веднаш „да ѝ ја предаде“ нуклеарната централа Запорожје на Украина

Локално

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

Опсервер

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

А1 On

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

Курир

MakPress Денешен Вечер Прес Нетпрес OhridNews 24Инфо Либертас

СБ на ОН утре ќе расправа за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во јужна Украина

Слободен Печат - 10.08.2022

Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, додека Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на инсталацијата.

Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН за украинската нуклеарна централа

Р.С.Европа

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

MakPress

Москва повикува на состанок на Советот за безбедност на ОН за нуклеарната централа во Запорожје

Еспресо

Москва побара состанок на Советот за безбедност во врска со нуклеарната централа Запорожје

Локално

Русија до ОН: Светот оди во пропаст

Независен

СВЕТОТ Е ПРЕД ПРОПАСТ Русија испрати предупредување до ОН

+инфо

24Инфо Опсервер Курир Нетпрес OhridNews Вечер Прес А1 On ТВ21

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Слободен Печат - 10.08.2022

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Колку е опасна ситуацијата околу нуклеарката во Запорожје?

Кумановски м.

Руски генерал се закани со бомбардирање на нуклеарката Запорожје

Кумановски м.

Воените активности околу централата Запорожје ги прекршуваат сите нуклеарни стандарди за безбедност

360 степени

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Курир

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

24Инфо

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Опсервер

Денешен Независен А1 On Н.Македонија Во Центар ТВ21 4NEWS Република