TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затворени маркети кои не ја почитувале гарантираната цена

Сител - 24.09.2023

Паднаа првите казни по замрзнувањето на цените. Неколку маркети во Скопје, Струга и Кичево заработија клуч на врата оти ги лажеле купувачите дека производите се поевтини или воопшто не ставиле етикета „гарантирана цена“.

Неколку маркети затворени од пазарна инспекција

Алфа

ЗАТВОРЕНИТЕ МАРКЕТИ НЕ ЈА ПОЧИТУВАЛЕ ОДЛУКАТА Директорот на ДПИ ги откри нерегуларностите и санкциите

+инфо

Tрајковски: Извршени контроли на 50 маркети, пет се затворени, а два казнети

Канал5 - 24.09.2023

Паднаа и првите санкции за непочитување на владината одлука за намалување на цените.. Под клуч од вчера се повеќе ланци на големи маркети во неколку општини.. Маја Стојановска разговараше со првиот човек на Дражавниот пазарен инспекторат, Горан ...

(Фото) Клуч на врата добија ланци на големи маркети во Скопје; Трајковски: Нема да дозволам манипулации

Скопје1

Казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје

365

Трајковски: Казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во неколку општини

Канал5

Започна затворањето на маркетите поради непочитување на намалените цени: Пломби од инспекторатот во Скопје и Струга

Фактор

Денес казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во неколку општини

24Инфо

Казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје и во Струга

Бизнис Вести

Сител Во Центар +инфо Expres ММС Бриф Независен Expres

Пазарната инспекција казнила и затворила повеќе ланци на маркети во Скопје и Струга

Телма - 23.09.2023

Казнети се и затворени повеќе ланци на големи маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела вода и Бутел, во Скопје, како и во Струга, соопшти преку фејсбук, директорот на Пазарниот инспекторат, Горан Трајковски.

Пазарна инспекција казнила и затворила големи маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел

Слободен Печат

Казнети и затворени повеќе ланци на маркети во Скопје и Струга

Република

Казнети и затворени голем број маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода, Струга..

Zoom

Пазарниот инспекторат затвори неколку ланци на големи маркети во Скопје и Струга поради непочитување на одлуката за намалување на цените

360 степени

Казнети и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје во населбите Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, но и маркети во Струга

Lider

Пазарниот инспекторат затвори неколку ланци на големи маркети во Скопје и Струга поради непочитување на одлуката за намалување на цените

Либертас

Денешен МКД Фокус Нетпрес OhridNews Вечер Прес Радио МОФ Zoom

Пазарна влезе во 300 маркети и ќе инкасира 4.500.000 денари преку казни – повторно потсетија на правилата кои мора да ...

Скопје1 - 25.09.2023

Пазарниот инспекторат изврши над 300 надзори по Одлуката на Владата на територија на цела Македонија. Констатирани се неправилности за што се издадени прекршочни платни налози во висина од над 4.500.000 денари.

Пазарна влезе во 300 маркети и ги казни со 4.500.000 денари

Вечер Прес

Затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје - Пазарниот инспекторат со теренска акција низ цела Македонија

Скопје инфо