TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лепчиња од јогурт: Печиво без конкуренција поради кое засекогаш ќе заборавите на лебот!

Убавина и Здравје - 11.02.2019

Феноменални лепчиња што одат и со солени и со слатки и прилози Во подлабок сад ставете јогурт, шеќер, сол, сода бикарбона, прашок за печиво и добро измешајте. Постепено додавајте брашно и замесете меко тесто.

Пилешки балотин

Канал5 - 11.02.2019

Рецепт на: Хари Филевски Потребни состојки: 1 копан со наткопан, 100 гр. печурки, 1 парче пршута, 1 главица кромид, неколку листови спанаќ, малку масло со лук, малку бибер, малку путер, малку маслиново масло, малку оригано, малку кора од лимон, ...

Универзален рецепт за најубави мекици

Gotvi.mk - 10.02.2019

Со овој рецепт ќе ги направите најубавите и најмеки мекици. Состојки: 200 мл млеко 1 јајце 300 мл млака вода 40 гр квасец 1 кг брашно 3 лажици масло 3/4 лажичка сол 1 лажица шеќер Начин на подготовка: Просејте го брашното и во средина направете ...

Печива со лук од тесто за пица

Gotvi.mk - 10.02.2019

Брзи и вкусни печива со лук… Состојки: пица тесто 1 лажица лук во прав 1 лажица брашно 2 лажици маслиново масло 50 гр путер 5 чешниња лук 2 лажици сечкан магдонос сол Начин на подготовка: Готовото тесто за пица поделете го на топчиња.

Здрав оброк: Запечен спанаќ од рерна

Gotvi.mk - 10.02.2019

Ви донесуваме рецепт за здрав оброк од спанаќ – ќе го обожавате! Состојки: 1 кг свеж спанаќ 2 лажици масло 1 главица кромид 2 чешниња лук 200 гр кисела павлака 200 гр кашкавал сол бибер Начин на подготовка: На масло продинстајте кромид и лук па ...

Брза пита со праз

Gotvi.mk - 10.02.2019

Пита која брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде… Состојки: 1 пакување кори за пита 3 струка праз 200 гр сирење 2 јајца 150 мл кисела вода 6 лажици масло Начин на подготовка: Исечкајте го празот на парчиња со средна големина, а во посебен сад ...

Лебчиња со јогурт: печиво без конкуренција, поради кое засекогаш ќе заборавите на обичниот леб!

MTM - 10.02.2019

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење.

Полнето пилешко во лиснато тесто

Пулс24 - 10.02.2019

4 парчиња пилешки гради 500 г лиснато тесто 200 г парчиња свежи шампињони 2 изгмечени чешниња лук 2 лажици сечкани листови целер 1 јајце 150 мл бело вино 150 мл кисела павлака 1 лажичка сенф масло, сол и мелен црн пипер На загреано масло испржете ги ...

Лиснати печива со сланина

Мои рецепти - 10.02.2019

Превкусни печива кои се многу лесни и брзи за подготовка, а се одлично мезе. Користев готово лиснато тесто. Лиснатото тесто се остава на собна температура околу 2 часа да се одмрзне. Потоа се сучи кора која се мачка со сенф и згора се редат ...

Пирошките на баба – Меки внатре, крцкави од надвор

Gostivarpress.mk - 10.02.2019

Старинските рецепти обично се многу едноставни и за нивна подготовка не се потребни многу намирници. Ова е еден токму таков рецепт, кој го споделуваат повозрасните домаќиники од своите тефтерчиња со рецепти. Ќе уживате во секој залак.

Виенски гулаш

Gotvi.mk - 09.02.2019

Вкусно јадење кое ќе го обожавате! Состојки: 2 кг јунешка потколеница 300 гр кромид 200 гр морков 100 гр целер 50 гр мелена црвена пиперка 2 лажици доматен концентрат 1/2 л црно вино 30 гр мелен ким рендана кора од 1 лимон сол бибер Начин на ...

Мафини со пршута и сирење

Gotvi.mk - 09.02.2019

Брзи и вкусни солени мафини… Состојки: 400 гр меко брашно прашок за печиво 1 лажичка сол 90 гр путер 1 јајце 400 мл јогурт 150 мл млеко 1/2 лажичка босилек 1 чешне лук 1/2 лажичка мелен бибер 1/4 лажичка лута пипер 100 гр рендано сирење ементалер 75 ...

Турски пити со месо

Локално - 09.02.2019

За овие пити ќе ви биде потребна умешност во месење … Потребно е: за тестото: 500 г брашно 300 мл млеко 1 лажица кисело млеко 2 лажици сув квасец 1 лажица шеќер 1 лажица сол 1 лажица масло за филот: 400 г мелено месо 1 главица кромид 1/2 чаша (од ...

(ВИДЕО) Брзи крофнички со сирење

Екран - 09.02.2019

Пробајте, сугурно нема да се покаете! Состојки : 2 јајца, 40 г сончоглед (чистен), 140 г солено сирење, 1 лажичка куркума, 2 лажички црвен ким, 1 лажичка прашок за печиво, 200 мл јогурт, 200 г брашно.

Мини говедско Велингтон (по рецепт на познатиот готвач Џејми Оливер)

MTM - 09.02.2019

Идејата за овој рецепт е добиена од познатиот рецепт за бифтек Велингтон. Овде наместо говедски бифтек, се користи мелено говедско месо во комбинација со мелен ким и кари прав. Наместо мелено говедско месо можете да користите свинско или пак ...

Лепчиња со јогурт

Локално - 10.02.2019

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење.