TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рилковски бега од одговорност за дилемите при двојни избори

Дневник - 04.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија Никола Рилковски вчера се огради од решавање на дилемите што може да произлезат за тоа дали на 12 и на 13 април кога е молк за претседателските избори ќе ...

Рилковски: Политички компромис за дискутабилните прашања

Вечер Прес - 03.03.2014

ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК НЕ ПРЕДВИДУВА ПОКЛОПУВАЊЕ НА ТЕРМИНИТЕ ЗА ИЗБОРИ Политички договор е единствениот начин на којшто може да се решат евентуалните проблеми кои може да настанат со поклопувањето на ...

Рилковски:Политички договор за дилемите околу Изборниот законик

Алфа - 03.03.2014

Тежок ли е изборниот предизвик за новиот претседател на ДИК? Рилковски денеска побара помош од министерството за правда и политичките партии. Смета дека се потребни измени во изборниот законик и ...

Седницата за распуштање на Собранието в среда, за конфузијата во законот - нема одговор

24 Вести - 03.03.2014

Министерството за правда и Владата или партиите со политички консензус да интервенираат со измени во изборниот законик, повика претседателот на Државната изборна комисија Никола Рилковски за да се ...

Претседателот на ДИК бара компромис за Изборниот закон

Алсат-М - 03.03.2014

Претседателот на ДИК Никола Рилкоски повика на политички компромис што се однесува до дилемите кои се јавуваат околу паралелните избори на 27 април кога ќе биде вториот круг од претседателските ...

Рилкоски: решавање на некои прашања пред распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија Никола Рилкоски апелираше до Владата и Министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во Изборниот ...

Рилковски: Груевски и Ахмети ја доведоа под прашање законитоста на претседателските избори

+инфо - 03.03.2014

Со прифаќањето на повикот за предвремените парламентарни избори, чие одржување ќе се испреплете со претседателските, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја доведоа под прашање законитоста на изборните ...

Рилкоски повика на компромис за изборните „дискутабилни“ прашања

Нова ТВ - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија Никола Рилкоски, денеска посочи на дискутабилности поврзани со претстојните претседателски и парламентарни избори, образложувајќи дека се работи за лично ...

РИЛКОСКИ: Дилемите околу изборите да се надминат со политички договор

Телеграф - 03.03.2014

Откако СДСМ побара итни измени во Изборниот законик, претседателот на ДИК апелира Министерството за правда и партиите да најдат излез од ситуацијата Би сакал да се постигне политички компромис околу ...

Рилковски повикува на политички договор за спорните прашања

Утрински - 03.03.2014

Првиот човек на ДИК предупреди на повеќе спорни прашања што можат да се појават поради испреплетување на изборните рокови . Претседателот на Државна изборна комисија, Никола Рилковски, денеска ...

Рилкоски апелира да се регулира преклопувањето на изборите

Вест - 03.03.2014

"Изборниот законик е тазе донесен, не предвидел течење на рокови последователно првин за претседателски, а по нив, не истовремено, и на предвремени парламентарни избори.

Рилкоски:Да се решат дискутабилни прашања пред самораспуштањето

Н.Македонија - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски апелираше до Владата и Министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во ...

Политички договор можно решение за настанатите проблеми од поклопувањето на роковите на изборите

Тера - 03.03.2014

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Никола Рилковски смета дека е спорно поклопувањето на изборниот молк на претседателските избори со кампањата на предвремените парламентарни ...

Рилковски:Политички договор можно решение за настанатите проблеми од поклопувањето на роковите на изборите

Макфакс - 03.03.2014

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Никола Рилковски смета дека е спорно поклопувањето на изборниот молк на претседателските избори со кампањата на предвремените парламентарни избори.

Дик предупредува дека ќе има проблеми со роковите за комбинираните избори

Локално - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија Никола Рилкоски, денеска посочи на дискутабилности поврзани со претстојните претседателски и парламентарни избори, образложувајќи дека се работи за лично ...

Рилкоски повика на компромис за изборните „дискутабилни“ прашања

Телма - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски апелираше до Владата и Министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во ...

ДИК бара навремени интервенции во изборниот законик

Либертас - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски апелираше до владата и до министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во ...

Рилковски апелира итно да се реагира за да се спречи можна нелегалност

Deutsche Welle - 03.03.2014

Претседателот на македонската Државна Изборна Комисија, Никола Рилковски смета дека е спорно поклопувањето на изборниот молк на претседателските избори со кампањата на предвремените парламентарни ...

Рилкоски повика да се решат дискутабилни прашања пред самораспуштање на Собранието

А1 On - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски апелираше до Владата и Министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во ...

Рилкоски повика да се решат дискутабилни прашања пред самораспуштање на Собранието

Сител - 03.03.2014

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски апелираше до Владата и Министерството за правда во наредните два дена, до најавеното самораспуштање на Собранието, со измени во ...