TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цените на производите оставени на совеста на трговците

Телма - 01.03.2024

Ќе им се остави ли повторно простор на трговците да си играат со цените? Од денеска кога повеќе не важи мерката “ гарантирана цена” пазарен може само да врши контрола , но не и да делува. Единствено ако при вчерашните контроли кога се уште била ...

Заврши мерката за замрзнати цени, од денес поскапуваат лебот, млекото и брашното

Сакам да кажам

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Макфакс

ДЕНЕСКА ВНИМАВАЈТЕ НА ЦЕНИТЕ! Нема веќе „гарантирани цени“ за храната

+инфо

Од денеска нема повеќе „гарантирани цени“- инспекротите се на терен

Телма

Што по одмрзнување на цените?

4NEWS

Цените утре се одмрзнуваат, ќе има ли ценовен шок?

Сител

BiznisPRO Слободен Печат Алсат-М Локално Сител 24 Вести Press24 Опсервер

Од денеска во Македонија повторно има пазарна економија!

Денар - 01.03.2024

Гарантираните цени заминаа во историјата. Од денеска трговците немаат обврска да продаваат прехранбени производи по цени кои ги лимитираше државата. Повторно во земјава во целост има пазарна економија што значи дека бизнисот ќе ја одредува цената на ...

Прехранбените производи од утре без гарантирана цена

Канал5

Гаранција дека од утре ќе нема ценовен шок – нема: Сѐ ќе биде оставено на совеста на маркетите

Скопје1

Прехранбените производи од утре без гарантирана цена

Слободен Печат

Рендевска: Инспекторите ќе ја следат состојбата со цените на терен, очекуваме и маркетите да бидат во функција на граѓаните

Бизнис Вести

Паника кај граѓаните по најавата за „одмрзнување“ на цените на храната

Точка

Инспекторите ќе ја следат состојбата со цените на терен

Алсат-М

ТВ21 OhridNews CivilMedia +инфо Скопје инфо МКД Zoom 360 степени

ИНСПЕКТОРИТЕ ВЛЕГУВААТ ВО МАРКЕТИТЕ: Нема да го чекаме утрешниот ден, порача директорот на ДПИ Трајковски

Centar - 29.02.2024

Обраќање на директорот на ДПИ горан Трајковски: Државниот пазарен инспекторат нема да го чека утрешниот ден, односно целосното завршување на одлуките, туку како и до сега, во континуитет, така и денес излегуваме на терен и ќе извршуваме надзори во ...

Трајковски: Секој кој применува нечесни трговски практики, ќе биде санкциониран

Бизнис Вести

Трајковски: Нема да го чекаме утрешниот ден, излегуваме од денеска не терен и вршиме контроли во големите маркети

4NEWS

ИНСПЕКТОРИТЕ ВЛЕГУВААТ ВО МАРКЕТИТЕ: Нема да го чекаме утрешниот ден, порача директорот на ДПИ Трајковски

Вести плус

Трајковски ги пушти инспекторите низ маркетите за да нема ценовен шок: Пазарна нема да го чека утрешниот ден

Скопје1

Инспекторите од денеска излегуваат на терен и вршат контроли на цените во маркетите

Нетпрес

Трајковски: Трговците да ги приспособат цените во согласност со стандардот на граѓаните

Макфакс

Опсервер Zoom Точка 360 степени Lider Локално Либертас Скопје инфо