TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ципрас: Заедничка цел е решение до Самитот на ЕУ

Нова ТВ - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас и Заев разговарале до зори

Независен - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас оцени дека на средбите со неговиот македонски колега Зоран Заев, одржани вчера и денеска во Софија е постигнат значителен напредок во врска со прашањето за името.

Ципрас: На чекор сме до договор, не чека тешка работа

Мета - 17.05.2018

Синоќа, во малку поопуштена атмосфера, по вечерата и речиси до утринските часови имавме многу суштински разговори и постигнавме суштински напредок. Требаше само да преспиеме и денеска да го потврдиме тоа што сме го договарале. Не чека тешка работа.

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Стандард - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Телма - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Пат кон ЕУ, а на маргините и пат кон конечно решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е во медиумскиот фокус на Македонија, особено поради присуството и обраќањето на премиерот Зоран Заев. Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога ...

Опсегот на употреба на името И промена на Уставот на маса на разговорите заев-ципрас во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Софија, Горан Трпеноски Започна средбата на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува да има некакво придвижување во спорот за името, ...

Лидерите на ЕУ очекуваат Заев и Ципрас да го забрзаат процесот

Канал5 - 17.05.2018

Втора тет-а-тет средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Разговорите започнаа претпладнево , во Софија, на маргините од самитот ЕУ- западен Балкан. Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како ...

(Видео) Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Макфакс - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

ВИДЕО: Започна средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас,денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Почна средбата Заев - Ципрас во Софија (ФОТО)

МКД - 17.05.2018

Во тек се разговорите меѓу македонскиот и грчкиот премиер за проблемот што Грција го имасо уставното име на Македонија. Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се обидат да ги надминат отворените прашања за употребата на новото име само за меѓународна или и ...

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

Заев и Ципрас во Софија ќе разговараат за името

24 Вести - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

(ВИДЕО) Започна средбата Заев-Ципрас

Либертас - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас предмалку ја започнаа билатералната средба во Софија. Видео од поздравувањето пред ...

Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!

Deutsche Welle - 19.05.2018

Средбата на македонскиот и грчкиот премиер во Софија се очекува со големо нетрпение. Еврокомесарот Хан за Дојче веле изјави дека е многу сигурен во успех на разговорите. Големи надежи, но не и преголеми очекувања, од денешната средба на премиерите ...

Денеска Заев и Ципрас ќе ги продолжат разговорите за името онаму каде што Димитров и Коѕијас запреа

МКД - 17.05.2018

Употребата на новото име само за меѓународна или и за меѓународна и за домашна употреба и промените во Уставот ќе бидат прашањата за кои денеска во Софија ќе разговараат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Мета - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

24Инфо - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за ...

(ВИДЕО) Ако Заев и Ципрас постигнат договор за името ќе се потпише во Преспа

еМагазин - 17.05.2018

Во Софија започна втората средба на премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Очекувањата од средбата се поделени, а двете страни деновиве беа воздржани дека ќе се стигне до некаков договор.

Заев и Ципрас на средба во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Таа ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европерспективите на ...

Втора тет-а-тет средба на Заев и Ципрас во Софија: Ќе стигнат ли до решение

еМагазин - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас денеска во 10.30 часот по бугарско време во Софија ќе ја имаат втората тет-а-тет средба. Средбата се најавуваше како клучна во процесот на решавање на спорот за името, но последните ...

Ципрас: Европските социјалисти во Софија рекоа дека само прогресивни лидери можат да го постигнат овој напредок за ...

МКД - 16.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во екот на самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на Твитер напиша дека Македонија и Грција направиле значајни чекори напред, но дека остануваат уште важни чекори што треба да се преземат пред да се постигне ...

Пред утрешните преговори за името, Заев и Ципрас се сретнаа на состанокот на европските социјалисти во Софија

Сакам да кажам - 16.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се сретнаа попладнево на состанокот на лидерите на Партијата на европските социјалисти и демократи, на кој се утврдуваа заедничките позиции на сестринските партии за утрешниот Самит ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Локално - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас имаат големи очекувања од утрешната средба во Софија

МКД - 16.05.2018

Големи очекувања и позитивни моменти, очекуваат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, од утрешната билатерална средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

Борисов: Се надевам Заев и Ципрас ќе си подадат рака

Канал5 - 16.05.2018

Се е подготвено за втората тет-а-те средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Како што е познато, таа ќе се одржи утре изутрина, на маргините од самитот ЕУ-Западен Балкан во ...

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Заев и Ципрас во потрага по чудо во Софија

Независен - 16.05.2018

Софија - Земјите од Западен Балкан очекуваат дека самитот на ЕУ во Софија ќе ја забрза нивната европска интеграција, а Македонија посебно се надева дека во бугарскиот главен град ќе биде направен конечниот исчекор во решавањето на проблемот со името.

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Локално - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Преамбициозно е во Софија да се очекува решение за спорот со името

Фактор - 16.05.2018

Премиерот Заев вели дека е преамбициозно да се соопшти решение за името на претстојниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас на Самитот во Софија. Коментирајќи ги тврдењата на грчките и македонски медиуми дека се очекуваат клучни одлуки во ...

(ВИДЕО) Започна средбата на премиерот Заев со премиерот на Грција, Ципрас

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

iPortal - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Точка - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!

Либертас - 17.05.2018

Големи надежи, но не и преголеми очекувања, од денешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. По кусата вчерашна средба на состанокот на европската левица, денеска во 9:30 часот ...

Заврши средбата на Заев со Ципрас

Независен - 17.05.2018

Долгоочекуваната средба на премиерот Зоран Заев со грчкиот лидер Алексис Ципрас заврши во Националниот дом на културата во Софија, на самиот почеток на самитот на лидерите на ЕУ со Западен Балкан.

Предвидени две средби меѓу Заев и Ципрас на Самитот во Софија

Вечер - 15.05.2018

Во пресрет на Самитот во Софија можни се две средби меѓу Заев и Ципрас во среда вечер и четврток наутро. Главната разлика на преговарачкиот тим и натаму е ерга омнес.На маса во Софија ќе биде можноста за склучување меѓународен договор меѓу двете ...

Познато местото каде ќе се потпише договорот за името

Фактор - 17.05.2018

Доброинформираните грчки медиуми објавија дека решението за надминување на спорот за името помеѓу Македонија и Грција, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се потпише во Преспа.

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Слободен Печат - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Ципрас за проблемот со името: Последните метри секогаш се најтешки

Фокус - 16.05.2018

Направен е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Sky - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Стандард - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

А1 On - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Грчки медиуми: Ако има договр за името, тој ќе биде потпишан во Преспа

Република - 17.05.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас во моментов имаат тет-а-тет средба во Софија на ккоја се разговаара за спорот со името, а според грчките медиуми , ако има договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно веќе е договорено заеднички да се ...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Либертас - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...