TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина поранешниот француски селектор Мишел Идалго

Нетпрес - 26.03.2020

По долго и тешко боледување, во Марсеј во 87-та година од животот почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезенатација, Мишел Идалго. Идалго од 1976 до 1984 година ги водеше „Триколорите“ освојувајќи ја европската титула во 1984 ...

Почина човекот кој Платини и Франција ги однесе до европската титула

Екипа - 26.03.2020

По долга и тешка болест во Марсеј во 87-та година од животот почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Хидалго. Хидалго од 1976 до 1984 година ги водеше „троколорите“ освојувајќи европска титула во 1984 година на ЕП ...

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

TopSport - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник ...

Почина легендарниот селектор кој и донесе европска круна на Франција

Sport 1 - 26.03.2020

Легендарниот француски тренер Мишел Идалго почина на 87 години. Тој беше селектор на Франција и ги водеше „триколорите“ до европската титула во 1984 година. Поранешниот фудбалер на Ле Авр, Ремс и Монако, во тренерската кариера ги предводеше екипите ...

Почина човекот кој ги водеше Платини, Тигана, Жирес... до европскиот трон

Gol.mk - 26.03.2020

Мишел Идалго, некогашниот селектор на Франција , почина на 87 години и замина меѓу легендите. Французинот неколку месеци се борел со болест и не успеа да ја добие битката. Семејството потврди дека смртта нема поврзаност со коронавирусот.

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Макфакс - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник ...