TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 40 пациенти „исчистени“ од коронавирус повторно позитивни на COVID-19

Pedijatar.mk - 10.04.2020

Раните индикации укажуваат на тоа дека вирусот може да „заспие“ на невидливи нивоа во човечките клетки и, најверојатно, не е заразен, пишува „Дејли мејл“ ♦♦♦♦♦♦♦ Н ови четириесет пациенти со коронавирус во Јужна Кореја, за кои се сметаше дека се ...

Прелиминарно истражување со сјајни резултати: Револуционерен метод тестиран на 6 тешко болни пациенти, сите оздравеле

Локално - 10.04.2020

Среде епидемијата на коронавирус, сите релевантни меѓународни експерти работат напорно за да најдат решение за лекување или пронаоѓање на вакцината што е можно поскоро. Добра вест доаѓа од Израел, но факт е дека ова е прелиминарна студија спроведена ...

Матичните гинеколози транспортабилните родилки да ги препраќаат во Скопје

Кумановски м. - 10.04.2020

Кумановската општа болница упати соопштение до сите матични лекари – гинеколози да ги испраќаат транспортабилните родилки во Скопје. – Сите пациентки кои се транспортибилни да се препратат со сопствено возило директно до болницата Чаир или УГАК, со ...

Заврши инспекцискиот надзор во Старскиот дом во Битола

Тера - 10.04.2020

Целосно е завршена епидемиолошката анализа во старскиот дом „Сју рајдер“ во Битола и одреден е сет од 12 мерки кои треба да ги преземе оваа институција, информираше на денешната пресконференција директорката на Државниот санитарен и здравствен ...

Во Јужна Кореја, 91 „излекуван “ пациент повторно се позитивни на коронавирусот

Фокус - 10.04.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни на коронавирусот. Џеонг Еун-Кјонг, директорка на Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КЦДЦ) изјави дека е ...

Новите позитивни на Ковид 19 во Гостивар се медицински лица вработени во болницата

Gostivarpress.mk - 10.04.2020

Министерството за здравство денес потврди два нови случаи на заболени од коронавирус во Гостивар. Новите позитивни на Ковид 19 се медицински лица. Од наши извори дознаваме дека се работи за лекар и медицинска сестра од интерното одделение на општата ...

Двајца лекари од гостиварската болница позитивни на Ковид 19

Алсат-М - 10.04.2020

По речиси 20 денови од првиот случај, во Гостивар се регистрирани два нови. Еден лекари од кои едниот интернист иамле позитивни тестови на на Ковид-19. Потврда за новите ...

ДСЗИ: Преземени се мерки за спречување на ширењето на коронавирусот во старскиот дом во Битола

360 степени - 10.04.2020

Целосно е завршена епидемиолошката анализа во старскиот дом „Сју рајдер“ во Битола и одреден е сет од 12 мерки кои треба да ги преземе оваа институција откако лице кое било примено таму е дијагностицирано со коронавирус.

Двајца лекари од гостиварската болница позитивни на Ковид 19

Слободен Печат - 10.04.2020

Според директорот на болницата, неговите колеги биле асимптоматски, а се тестирале на лично барање. Гостивар, 10 април 2020 (МИА) – По речиси 20 денови од првиот случај, во Гостивар се регистрирани два нови.

Потврдени 48 нови случаи на Ковид 19, вкупно во земјата 711 дијагностицирани пациенти

А1 On - 10.04.2020

Министерството за здравство информира дека денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на Ковид-19 се испишани 3 оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово.

Општина Куманово бара времено да се затвори гинеколошкото одделение

Макфакс - 10.04.2020

Општина Куманово бара времено да се затвори Гинеколошко-акушерско одделение во Општата болница, поради новонастанатата состојба со зголемен број на здравствени работници кои се позитивни на тестовите за Ковид-19 и воедно да се изврши итна контрола ...

Во Јужна Кореа излечени пациенти повторно позитивни на корона

Слободен Печат - 10.04.2020

Јужнокорејските власти изјавија дека денеска дури 91 пациент за кои се сметало дека се излечени од корона вирусот покажале позитивни тестови. Директорот на Корејскиот центар за контрола и спречување на заразата Џеонг Еингкјеонг изјави дека постои ...

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од Ковид-19

Макфакс - 10.04.2020

Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. „Личните податоци на пациентите заболени од корона и нивните контакти треба да ги знаат здравствените работници кои ќе ...

Путин со богата награда за лекарите во наредните три месеци

Фокус - 10.04.2020

Руските лекари и медицинскиот персонал кој е ангажиран во борба против корона вирусот во наредните три месеци ќе бидат наградени. Лекарите ќе добиваат по 1.000 евра бонус, покрај платата, а медицинските сестри по околу 500 евра.

Медицинска сестра го опишува ужасот кој го донесе коронавирусот: Најлошо е кога на починатите ќе им заѕвони телефонот

Слободен Печат - 10.04.2020

Откако изби пандемијата од коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва на медицински работници. Медицинската сестра Александра Масијас (24) од Тексас во објава на Фејсбук ги опишува тешкотиите со кои се соочува ...

Медицинските сестри во Детроит одбиваат да работат, пациентите умираат во ходниците на болницата

+инфо - 10.04.2020

Вработените во болницата во Детроит за „CNN“ раскажале во какви услови работат со пациентите кои се заразени од коронавирусот. Како што велат, болницата е преполна со луѓе, па персоналот е принудан да сместува по четворица заразени пациенти во една ...

Руските лекари користат роботи за откривање заразени пациенти со ковид-19

+инфо - 10.04.2020

Во време на пандемијата со коронавирусот, руските лекари почнаа да користат современа технологија за откривање на заразени луѓе со ковид-19. Како што пишуваат локалните медиуми, оваа вештачка ителигенција веќе некое време се користи за откривање рак ...

Фотографија на денот: Црква претворена во импровизирана болница

Deutsche Welle - 10.04.2020

Англиканската катедрала во северозападен Менхетн, во Њујорк, е претворена во импровизирана болница за најмалку 200 пациенти. Освен тоа, дел од просториите на црквата се отстапени за медицински персонал.

Нови 48 потврдени случаи на Ковид-19, вкупниот број се искачува на 711

365 - 10.04.2020

Во последниве 24 часа во земјава се регистрирани 48 новозаболени пациенти од Ковид-19, објави „Алсат“ повикувајќи се на свои извори. Се чека Министерството за здравство официјално да ја потврди информацијата.

Брачен пар на прва борбена линија против коронавирусот: „Ова е најблиску што можеме да си пријдеме“

Таратур - 10.04.2020

Во време на оваа епидемиска ситуација наметната од коронавирусот кој се шири на сите страни од светот, медицинските лица и лекарскиот персонал на планетарно ниво се најизложените и најпосветени борци против оваа пандемија.

Дел од докторите во америка ги избегнуваат респираторите, се сомневаат дека повеќе прават штета кај пациентите со ...

Сакам да кажам - 10.04.2020

Додека здравствените власти ширум светот се обидуваат да набават што е можно повеќе респиратори за пациентите со коронавирус, дел од докторите во САД се обидуваат да ги користат машините за дишење што е можно помалку.

РЕСПИРАТОРИТЕ СЕ ШТЕТНИ: Така размислуваат лекарите во САД

Фактор - 10.04.2020

Во некои болници во САД, смртноста на пациентите заразени со Ковид-19, кој се ставени на апарати за дишење е многу поголема, заради што дел од докторите во Соединетите Американски Држави почнуваат се помалку да ги употребуваат, Ова е случај во ...

Може ли респираторите да ја влошат состојбата на пациентите со коронавирус?

Локално - 09.04.2020

Сите веќе сме доволно исплашени од можна зараза со коронавирусот, но кога ќе слушнеме дека некој е на механичка вентилација, тоа е како веднаш да го „отпишуваме“. Веќе од лекарите сме слушнале дека сите пациенти кои се на респиратори, се во животна ...

Лекари шокирани од брзината со која убива коронавирусот

Deutsche Welle - 09.04.2020

Медицинските работници во САД велат дека се збунети и шокирани од брзината со која им се влошува состојбата на заболените од Ковид-19. На наглото влошување не се имуни ниту младите и здрави пациенти.

Уште еден ден што влева надеж во Италија – 5 дена опаѓа бројот на пациенти на интензивна нега

Канал5 - 09.04.2020

Италијанските власти објавија дека регистрирале еднодневно зголемување на бројот на заболени за 1.615 лица, со што вкупниот број заразени изнесува 96.877 лица, пренесува „Кориере дела сера“.

Директорката на кумановската болница предупредува: Имаме 30 пациенти со ковид-19, а сè помалку персонал

360 степени - 09.04.2020

Општинскиот штаб од Куманово втор ден по ред преку официјални соопштенија бара од здравствените власти побргу да се добиваат резултатите за земените брисови, пред сè, оние од персоналот во кумановската болницата.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе го испитува случајот во старскиот дом

Тера - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека во старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола состојбата се следи и дека земени се брисеви од сите штитеници во домот и од дел од персоналот. „Во Домот за стари лица во Битола примен е еден штитеник на ...

Од коронавирусот во Италија починале 100 лекари

МКД - 09.04.2020

Коронавирусот во Италија ја однесе својата 100-та жртва меѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишна лекарка за семејна медицина од малиот град Мира во покраината Венето, објави денес медицинското здружение Фномчео.

Во болница во Детроит болните од коронавирус умираат по ходници , сестрите штрајкуваат (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Персоналот на болницата Синај-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажа шокантна приказна за состојбата во која што работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да става по четворица во ...

Oд коронавирус во Италија починаа 100 лекари

Макфакс - 09.04.2020

Во Италија, коронавирусот ја зеде својата 100-та жртва помеѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишен лекар за општа медицина во провинцијата Венето. Италија е земјата во која досега има најголем број жртви од ...

Во болниците во државава на лекување од ковид-19 се вкупно 101 пациент, 12 се на респиратори

360 степени - 09.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје од вчера се примени 5 нови пациенти, со што вкупно таму се лекуваат 68 лица, од кои 20 се во потешка состојба, а 7 се во критична и се приклучени на респираторна машина.

Државниот санитарен инспекторат ќе го испитува случајот со коронавирус во домot за стари лица во Битола

Сакам да кажам - 09.04.2020

Државниот санитарен и здравствен инспкеторат (ДСЗИ) ќе ја испита целата постапка, односно целокупниот процес во домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола, каде 85-годишен пациент е заболен од коронавирус, најави министерот за здравство Венко ...

Лице згрижено во старски дом во Битола е заболено од ковид-19, се тестираат останатите пациенти и персоналот

360 степени - 09.04.2020

Лице, кое на 18 март било згрижено во Домот за стари лица во Битола, е дијагностицирано со ковид-19, поради што во тек се тестирања на сите штитеници таму и на персоналот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Позитивен случај на корона во старски дом во Битола, 8 лица во изолација

Сител - 09.04.2020

Негативни се резултатите на Ковид 19 на лицата кои биле во иста соба со заболениот 85-годишен пациент кој бил сместен во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ од Битола. Од Центарот за јавно здравје информираат дека првите пристигнати три резултати се ...

Се чекаат резултатите од брисевите на штитенците од „Сју Рајдер“ во Битола

Телма - 09.04.2020

Се очекуваат резултатите од земените брисови на штитениците во Старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола, кои се тестирани откако кај еден 86 годишен пациент е потврдено дека е позитивен на КОВИД-19.

(видео) Шестмина новозаболени болничари од кумановската болница

Телма - 09.04.2020

Шестмина нови заболени од корона вирус се вработени во кумановската болница. Нивните позитивни резултати пристигнале денеска а се работи за медицински сестри и акушерки, потврди за Телма директорката на болницата.

Пациенти ни умираат по ходници, луѓе, тука е како во војна! Не можеме да постигнеме! Хорор во американска болница

Точка - 09.04.2020

Вработените во болницата Синај-Грејс во Детроит за CNN раскажале шокантна приказна за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирус. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што медицинскиот персонал нема избор туку во една ...

Штитеник на дом за стари лица во Битола позитивен на коронавирус уште од 25-ти март

MakPress - 09.04.2020

Министерот за здравство информираше дека во Домот за стари лица во Битола примен е еден штитеник на 18 март и една недела подоцна е примен на Инфективното одделение на битолската Клиничка болница поради зголемена температура, и за него е добиена ...

Во болница во Детроит луѓе умираат во ходници, медицинските сестри одбиваат да работат

Слободен Печат - 09.04.2020

Вработените во болницата Синаи-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажале шокантна приказа за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирусот. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што персоналот нема избор, па во една соба ...

Си-Ен-Ен: Во болницата во Детроит, луѓето умираат по ходниците, сестрите одбиваат да работат

Локално - 09.04.2020

Персоналот на болницата „Синаи-Грејс“ во Детроит за Си-Ен-Ен изјавиле за шокантна приказна за состојбите во кои тие работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да стави четири во ...

(ВИДЕО) Филипче: Коронавирус кај штитеник во дом за стари лица во Битола

Либертас - 09.04.2020

„Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник на 18 март, една недела подоцна на инфективното одделение во клиничката болница во Битола поради зголемена температура, понатаму во следните денови добиена потврда дека е брисот за Ковид 19 ...

Штитеник од домот за стари лица во Битола, позитивен на коронавирусот

ТВ21 - 09.04.2020

Министерот Венко Филипче потврди дека еден штитеник од домот за стари лица во Битола бил позитивен тест на Ковид-19. „Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник, и во следните денови добиена потврда дека е позитивен на Ковид-19.

Научниците објаснуваат како коронавирусот влијае врз вашето срце

Локално - 09.04.2020

Коронавирусот може да има негативен ефект врз работата на срцето, тврдат американски научници чие истражување е објавено на порталот „Медикал експрес“. Експерти од Фондот за медицинско образование и истражување „Мејо“ забележале дека намалувањето на ...

Во Италија почина стотиот лекар од Ковид-19

CivilMedia - 09.04.2020

Од Ковид-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари. Последната жртва е 62-годишна лекарка по семејна медицина од мал град во покраината Венето. Италија има најголем број на жртви од новиот коронавирус во светот, а ...

На хируршките маски коронавирусот живее до 7 дена: Конечно потврдено колку долго вирусот останува на површините!

Убавина и Здравје - 09.04.2020

Најновата научна студија откри кои места се со најголем ризик. Најновата студија објавена во стручното списание „The Lancet“ откри дека коронавирусот живее најдолго на нерѓосувачки челик, пластика, но и хируршки маски – до 7 дена! Студијата исто ...

Докторите се зачудени: Зошто некои од заболените од коронавирус добиваат оштетувања на срцето?

Слободен Печат - 09.04.2020

Неодамнешно истражување на кинеските истражувачи открива дека еден од пет пациенти заразени со коронавирусот доживува тешко оштетување на срцето, срцеви слабости, па во некои случаи и смрт.

(Видео) Лекарите протестирале поради недостиг на медицинска опрема, полицијата ги уапсила сите по ред

Макфакс - 09.04.2020

Пред неколку дена, во едно место во Пакистан избила сериозна тепачка помеѓу лекарите и полицијата. Поточно, лекарите излегле на улиците за да го искажат своето незадоволство поради недостиг на медицинска опрема за време на пандемијата на коронавирус.

Мистерија која ги интригира лекарите: Зошто тешко заболените од корона имаат тешки оштетувања на срцето?

Локално - 09.04.2020

Една неодамнешна студија на кинеските научници открива дека дури еден од пет пациенти заразени со коронавирус претрпеле сериозно оштетување на срцето, срцева слабост и во некои случаи смрт.

Уште 6 медицински лица заболени во Куманово, се предлага клуч за Гинекологија

+инфо - 09.04.2020

Уште шестмина вработени во кумановската болница денеска добиле позитивни резултати на ковид-19. Станува збор за медицински сестри и акушерки. Во понеделникот биле земени брисеви од 71 вработен во болницата.

Лицата со хронични и срцеви заболувања на удар на коронавирусот: Препораките и терапијата најважни

Женски магазин - 09.04.2020

Хронично болните лица и кардиолошките пациенти се повеќе изложени на ризик од коронавирусот Ковид-19. Препораките од кардилозите се доследно почитување на препораките на здравствените власти, колку што е можно повеќе да бидат изолирани од ...