TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот ја соопшти точната бројка на ученици заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Хаштаг - 16.09.2020

Во првите две недели наставата во основните и средни училишта, од коронавирусот се заразени вкупно 52 ученика и 20 вработени, вели мистерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи, доколку се знае дека во ...

Двесте писмени барања за настава со физичко присуство

Н.Македонија - 16.09.2020

Државните просветни инспектори деновиве одат на терен во училиштата, за да видат кои и колку од нив ги исполнуваат условите за да организираат настава со физичко присуство. Училишните раководства имаа опција самите да побараат ваква дозвола, но таа ...

Онлајн настава побарале и велешки училишта со пет до десет ученици во клас оти мали се училниците

Сакам да кажам - 16.09.2020

Иако во одделенијата има од пет до 12 ученици, училишта во Велес побарале да има онлајн настава, соопшти локалната власт за тоа каква настава ќе има во велешките основни и средни училишта среде пандемијата со ковид-19.

Во Франција се затворени 81 училиште поради коронавирусот

Алсат-М - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот ...

Со новиот систем „Опсерваторија на вештини“, средношколците полесно би наоѓале работа

Мета - 16.09.2020

Во Собранието пристигна предлог-законот за изменување и дополнување на законот за средното образование, којшто би требал да се најде пред пратениците на утрешната собраниска седница. Освен што се дефинираат начинот на функционирање на средните ...

Го извлече најдоброто од онлајн наставата: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците да го ...

Хаштаг - 16.09.2020

Доколку оваа година беше како секоја нормална, учениците веќе неколку дена ќе беа во своите училишни клупи и веќе наголемо ќе почнеа да го примаат знаењето кое им го презентираат нивните наставници.

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Макфакс - 16.09.2020

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србија, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразиле со коронавирус, соопшти министерот за образование Младен Шарчевиќ.

Законите за основно и средно образование за уредување на работењето во услови на вонредни околности утре на собраниска ...

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да заврши во различно време за што треба да одлучи Владата, предвидуваат измените и дополнувањата на законите за основно и за средно образование, по ...

Наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп

Независен - 16.09.2020

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис го објави извештајот од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“. Истражувањето е спроведено во рамки на проектот „Отворени образовни ...

По две недели од почетокот на учебната година во Србија со корона вирус се заразиле 52 ученика

Независен - 16.09.2020

Српскиот министерот за образование, Младен Шарчевиќ, ги откри податоците за тоа колку инфицирани ученици има во основните и средните училишта. „Во првите две недели од наставата во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се ...

Во Франција затворени 81 училиште поради корона вирусот

Независен - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот на МИА.

Родители споделуваат смешни фотографии – Како се справуваат децата со учењето на дистанца?

Црнобело - 16.09.2020

Изгледа дека на децата веќе им е „преку глава“ од пандемијата, а овие фотографии го прикажуваат токму тоа - како ли ќе изгледа кога кај нас ќе почне школската година? Пандемијата промени многу работи, дури и начинот на кој децата ја следат наставата.

Познато е колку ученици се заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Локално - 16.09.2020

Во првите две недели од часовите во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени беа заразени со вирусот корона, вели министерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи ако се знае дека во ...

Царовска: Децата уште од прво одделение треба да се оспособат да препознаваат лажни вести

Frontline - 16.09.2020

Министерката за образование, Мила Царовска, во интервју за Мета.мк, ја посочува потребата од воведување на медиумската писменост во државниот образовен систем, пренесува КриТинк . На прашањето дали во контекст на потребите за соочување со напливот ...

Септемвриска родителска сага: Има ли секој дома услов за онлајн настава?

Скопје инфо - 16.09.2020

Како во многу земји, така и кај нас борбата против КОВИД-19, минатата училишна година ги затвори училиштата и учењето се одвиваше онлајн. Онлајн ќе започне и оваа учебна година. Обемот на материјалот, онлајн оценувањето и немањето на соодветни ...

Во Молдавија заразени 187 ученици за две недели, 10 училишта во карантин поради Ковид-19

А1 On - 16.09.2020

Во Молдавија, од 1 до 14 септември, коронавирусот бил дијагностициран кај 187 ученици и две деца од предучилишна возраст. Ова го соопшти министерот за образование Игор Шаров на брифинг. Според него, во моментов 10 училишта во Молдавија се затворени ...

Во две седмици настава во Србија – заразени 52 ученика и 20 вработени

Курир - 16.09.2020

Во првите две недели од настава во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразени со коронавирус, изјави српскиот министер за образование, Младен Шарчевиќ. Тој во изјава за ТВ Пинк прецизира дека 25 ученици биле заразени ...

Фотографија на денот: Црвени кругови во училишниот двор

Deutsche Welle - 16.09.2020

Училиштата во Пакистан се затворени од март. Со оглед на намалениот број на инфекции од коронавирусот, на милиони ученици сега им е дозволено повторно да учат во училиште- секако со неопходната физичка дистанца.

Речиси половини од наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп, а 85 отсто приватен мејл

Kumanovo News - 16.09.2020

Резултатите од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“, покажале дека речиси половина од учесниците (44,5%) пријавија дека во училиштето, за службени потреби, користат сопствен лаптоп.

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

Деца - 16.09.2020

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да одиме во самоизолација ако се зарази само едно дете во цел колектив? Што ...

Доколку наставата се изведува онлајн ќе изгубиме една до две генерации

Хаштаг - 16.09.2020

Предупредување ... Здружението на родителите „Наши деца 2014“ во понеделникот во Мостар одржа протестен марш, наречен „Социјализација, а не екранизација“ на кој се собраа околу 300 граѓани на Мостал, кои се противат на поединечни мерки на Кризниот ...

На час со Бил Гејтс: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците глобално учење преку онлајн ...

Женски магазин - 16.09.2020

Септември - познат како месецот на враќање на учениците во училишните клупи, се пролонгира за октомври, но, се уште не знаеме што ни носи октомври. Коронакризата ги извади на површина недостатоците на образованието, а од друга страна, ни покажа дека ...

Дали најавениот комбиниран модел на настава е однапред осуден на неуспех?

24 Вести - 16.09.2020

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе ...

Во мал број училишта ќе има настава со физичко присуство

Алсат-М - 15.09.2020

До петок, просветниот инспекторат ќе изврши увид во сите училишта што доставиле барање за настава со физичко присуство. На почетокот на следната недела комисијата ќе одлучи кои училишта се всушност подготвени за настава со физичко присуство.

Платформата за онлајн настава непознаница на само 2 недели пред почетокот на наставата

Сител - 15.09.2020

На две недели пред старт на учебната година, МОН сеуште ја нема презентирано нацуионалата платформа за онлајн настава. Неофицијално готова е пилот верзија, но деталите не ги откриваат. Дали и колку ќе треба да се обучуваат наставниците и учениците ...

Царовска: Понудениот модел за настава е најбезбеден со оглед на епидемиолошката состојба

Слободен Печат - 15.09.2020

Побезбедно и подобро е учебната година да почне со физичко присуство на учениците до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментот со оглед на актуелната епидемиолошка состојба, изјави вечерва ...

Царовска за тв 24: Најдобро е настава со физичко присуство, но што ако ги затвориме училиштата после две недели?

24 Вести - 15.09.2020

Министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено зборуваше за почетокот на учебната година и како би се одвивала наставата Таа објасни дека пандемијата на некој начин не донесе во позиции дека да се изнајде решение ...

Царовска: Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Побезбедно и подобро е учебната година да ја започнеме со физичко присуство до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментов со оваа епидемиолошка состојба, изјави ...

Започна учебната година во Бугарија, маските не се задолжителни за време на наставата

А1 On - 15.09.2020

Бугарските училишта денес ги отворија вратите за околу 717.000 ученици, а првото училишно ѕвонче го слушнаа и 59.000 првачиња, Министерството за образование и наука на Бугарија соопшти дека училиштата низ земјата биле отворени со засилени мерки ...

Царовска: Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство

Локално - 15.09.2020

Учениците ќе имаат и физичко образование и ликовно, изјави министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено. -Се изработуваат програми од страна на Бирото за развој, учениците кои ќе бидат со физичко присуство ...

ГАЛЕРИЈА: Како ке изгледа „нормалната настава“ во училиштата!?

Во Центар - 15.09.2020

Физичко присуство или он-лајн настава? Тоа е дилемата која до денес ги мачеше дел од родителите. Дали да се остане дома за сметка на своето здравје или да се појде во училиште и да се ризикува здравјето за сметка на новото „нормално“ кое мораме да ...

Царовска: Постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи

Локално - 15.09.2020

Од прво до трето одделени учениците ќе одат со физичко присуство, оваа одлука е донесена заедно со Комисијата за заразени болести доколку се отоври можност, ние постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи, изјави министерката за ...

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ

Магазин - 15.09.2020

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ! Град Скопје ги потсетува граѓаните дела е во тек јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје за ...

Третина од наставниците велат дека интернет во македонските училишта имаат само на мобилен, покажува истражување

Радио МОФ - 15.09.2020

Недостаток на компјутери, интернет, обука и насоки за наставата се само дел од проблемите со кои се соочиле наставниците во македонските основни училишта при онлајн наставата изминатата учебна година, покажува истражувањето на Фондацијата ...

Во Албанија за една деценија 126.000 основци помалку

Опсервер - 15.09.2020

Тирана,15 септември 2020 () – Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование. Институтот за статистика, ИНСТАТ, објави дека бројот на ученици во основното образовение во ...

Во Велес и велешко сите училишта доставиле различни барања за изведување на наставата во новатаучебна година

Опсервер - 15.09.2020

Велес, 15 септември 2020 () – Сите основни и средни општински училишта испратиле барања за одобрување на реализација на наставата со физичко присуство до Министерството за образование и наука односно до Комисијата за разгледување на поднесените ...

Панова: Владата нема решение за згрижување на деца од 6 до 10 годишна возраст

24 Вести - 15.09.2020

Некоординираноста на владата создава небулозни состојби кои на родителите на децата од предучилишна и возраст од 6 до 10 години, наместо да им излезе во пресрет, предизвикува хаос... Во истата влада се носат одлуки кои се контрадикторни со одлуките ...

Онлајн наставата дополнително ги зголемува трошоците на родителите

Курир - 15.09.2020

Владата на СДСМ заедно со министерството за образование и наука предводено од Мила Царовска сè уште немаат точно определен датум и ставови за тоа кога ќе стартува и како ќе се реализира учебната годината.

Кои кумановски училишта побараа физичка, а кои онлајн настава?

Кумановски м. - 15.09.2020

Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко присуство, покажаа податоците на ...

Кумановските училишта побарале онлјан, комбинирана и настава со физичко присуство

Опсервер - 15.09.2020

Куманово, 15 септември 2020 () – Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко ...

Делчевските училишта со барање за настава со физичко присуство и онлајн настава

Опсервер - 15.09.2020

Делчево, 15 септември 2020 () – Настава со физичко присуство на ученици, но и онлајн настава бараат сите делчевски училишта. Ова денеска го истакнаа директорите на трите образовни институции на состанокот одржан со делчевскиот градоначалник Горан ...

Родители на деца до трето одделение реагираат: Наставниците бараат децата да следат физичка настава, иако имаме избор

Слободен Печат - 15.09.2020

Родителите на учениците до трето одделение имаат можност за избор – дали нивното дете да следи настава со физичко присуство или онлајн. Меѓутоа, многу родители бурно реагираат на однесувањето на дел од одделенските наставници, за кои тврдат дека ...

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Факултети - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Пулс24 - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Варосуваат, чекаат појак интернет… Како се подготвуваат училиштата за новата учебна година

Деца - 15.09.2020

Училиштата во Македонија се подготвуваат за новата учебна година, која треба да почне за 15 дена во услови додека сѐ уште трае пандемијата на Ковид-19. При крај е подготовката на националната платформа за онлајн-настава.

Комисијата пред тешка задача: Над 100 училишта бараат физичка настава

Либертас - 15.09.2020

Околу 20 проценти од сите основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Околу 20% од училиштата испратиле барање за физичка настава, последниот збор е на Комисијата

Frontline - 15.09.2020

Околу 20 проценти од вкупниот број основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

24Инфо - 15.09.2020

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не ...

Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

Либертас - 15.09.2020

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не ...

Италија: Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

Курир - 15.09.2020

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не ...