TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аривабене: Ни треба повеќе за да го победиме Мерцедес

Точка - 12.01.2018

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабене смета дека екипата мора да најде начин да ги подобри своите перформанси со цел да го победи Мерцедес годинава. Иако имаа многу успешна 2017 година, италијанците завршија на 2ро место во конструкторскиот поредок, а ...

Кими цели кон подобрување и титула

Точка - 12.01.2018

Најстариот Формула 1 возач на гридот, Кими Раиконен, има за цел да се подобри годинава и да се вклучи во борбата за титула. Перформансите на финецот изминатите неколку години беа доста под нивото на неговиот тимски колега Себастијан Фетел.

Волф: Гледаме сериозно на Ферари, Ред Бул, Мекларен и Рено

Стандард - 11.01.2018

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, изјави дека неговиот тим ги сфаќа многу сериозно конкурентите од Ферари, Ред Бул, Мекларен и Рено и очекува да се бори со нив за титулата во следната сезона. Во последните неколку години, „сребрените стрели“ се ...

Официјално: Квјат нов развоен возач на Ферари

Точка - 11.01.2018

Даниил Квјат ќе продолжи да биде вклучен во Формула 1 откако Ферари објави дека тој е нивниот нов развоен возач за 2018 година. Откако русинот беше отпуштен од Торо Росо кон крајот насезоната бараше начин да остане во Формула 1, а се шпекулираше ...

Тркачкиот инжинер на Кими го напушти Ферари

Точка - 11.01.2018

Тркачкиот инженер, Дејвид Гринвуд, кој имаше блиска соработка со Кими Раиконен во последните неколку сезони во Ферари, ја напушти италијанската екипа. Британскиот инженер се приклучи на Скудерија во 2015 година и истакна дека од приватни причини се ...