TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(видео)Од страв и неизвесност до експресно гласање на законските измени-Возачките дозволи ќе важат уште десет месеци

Телма - 12.02.2024

Од страв и неизвесност до експресно гласање на законските измени. По само неколку часа од олуката на МВР возачите кои имаат возачки дозволи со старото име на државата да не можат да го управуваат своето возило, Власта и опозицијата дотрчаа до ...

Возачките дозволи ќе продолжат да важат до крајот на годинава – Собранието ги усвои измените на Законот за безбедноста на сообраќајот на патиштата

Радио МОФ

Собранието се согласи рокот на возачките да се продолжи по скратена постапка

360 степени

Собранието со итни измени на законот за собраќај ќе ја продолжи важноста на возачките документи

24 Вести

Возачките без „Северна“ ќе важат до крајот на годинава, промена во „5 до 12“

еМагазин

Со 90 гласа „За“ се донесени измените на Законот, возачките ќе важат до крајот на 2024.

Канал5

Попладнево итна собраниска седница за надминување на проблемот со возачките дозволи

Канал5

Телма Алфа Скопје1 24Инфо Алсат-М 24Инфо Zoom А1 On

Возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ ќе важат до крајот на годината

Канал5 - 12.02.2024

На последниот ден од истекот на преодниот период за важноста на личните документи, партиите од власта и опозицијата експресно се договорија.. Изгласани се измените на Законот за безбедноста на сообраќајот на патиштата..

Возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ ќе важат до крајот на годината

Либертас

МВР: Возачките дозволи и книшки со „Република Македонија“ ќе важат најдоцна до 31 декември!

4NEWS

Партиите се мобилизираа: Продолжен рокот за важноста на возачките дозволи без „Северна“

Lider

Возачките дозволи без „Северна“ ќе важат до 31 декември, Собранието ги усвои измените на Законот

Сакам да кажам

ПРАТЕНИЦИТЕ ДАДОА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Возачките дозволи ќе важат до крајот на годината

Фактор

Усвоени законските измени: До крајот на годината ќе може да се вози со старите возачки дозволи

Мета

Сител 4NEWS Скопје1 Локално Centar Вести плус Бриф Lider

Со возачка со „Република Македонија“ ќе може да се вози до 31 декември

Сител - 12.02.2024

Со 110 гласа „ЗА“ пратениците го продолжија рокот на важноста на возачките дозволи. По повеќе координации пратениците од власта и опозицијата заедно со техничкиот премиер се договорија возачките дозволи и возачките книшки со „Република Македонија“ ...

ОДЛУЧЕНО – старите возачки дозволи ќе важат цела 2024 година

Алсат-М

Возачките дозволи без „Северна“ ќе важат до крајот на годината

Макфакс

За разлика од документите, нервозите ќе важат

Слободен Печат

ВМРО бара да се продолжи и рокот на пасошите, не само на возачките дозволи

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ ги достави измените на Законот за безбедност во сообраќајот со кои возачките дозволи без „Северна“ ќе важат во земјава до 31 декември

Сакам да кажам

Сега се сетија и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со итни законски измени да ги продолжат роковите на пасошите и возачките дозволи

Слободен Печат

360 степени Мета Р.С.Европа Сакам да кажам Фактор Локално МКД Deutsche Welle

Комората ќе бара одговорност за хаосот со личните документи

Сител - 12.02.2024

Одговорност од сите чинители што не ја известија јавноста дека возачките дозволи од денеска нема да важат ниту за внатрешна употреба, ќе бара Стопанската комора. Денеска со писмо до премиерот, МВР и Парламентот ќе поднесат барање под итно да се реши ...

Стопанската комора бара сообраќајните и возачките дозволи да важат до рокот до кога се издадени

Бизнис Вести

Стопанската комора бара документите да важат до рокот до кога се издадени

Во Центар

КРИЗА ВО ТРАНСПОРТОТ НА СТОКИ ВО ЗЕМЈАВА Проблемот со возачките и со сообраќајните бил занемарен или затаен?

+инфо

Стопанската комора бара сообраќајните и возачките дозволи да важат до рокот до кога се издадени

Бриф

Стопанска комора: Загрозен увозот и извозот во Македонија поради важноста на возачките дозволи

MakPress

ЌЕ СЕ ПАРКИРААТ ОД ВЕЧЕРВА ПА ДО КОЈЗНАЕ КОГА Без возачки дозволи останаа бројни таксисти и превозници

+инфо - 12.02.2024

Техничкиот премиер Талат Џафери дури денеска и најави дека заедно со Собранието ќе се разгледуваат можностите за надминување на проблемите со употреба на возачките дозволи и пасошите чиј рок истекува вечерва на полноќ.

Возачите на ЈСП обезбедени со возачки дозволи, таксистите веруваат дека ќе нема казни

Слободен Печат

Зошто од среда ќе Ве казнат ако возите со возачка без „Северна„?

еМагазин

Нови правила за возачите во ЕУ: Одземањето на возачката дозвола ќе значи забрана во сите земји-членки?

Вечер Прес

Пасошите и возачките дозволи со име Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Во Центар

Од среда ако ве фати полиција со возачка без „Северна“ ќе платите казна како да имате истечена возачка дозвола

4NEWS

Ако возите со возачка без „Северна“ ќе платите казна исто како да не поседувате дозвола

Независен

Фокус 24Инфо Centar Тера 24auto Мета Макфакс еМагазин

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

24Инфо - 12.02.2024

„Вчера имавме изјава во којашто техничкиот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Единственото нешто што сака да го направи ВМРО-ДПМНЕ е да создаде хаос во државата, односно врз основа на измените на законот да презентира дека возачките нема да важат, ...

Коциќ: Со цел да не се создаваат тензии и манипулации во јавноста, СДСМ денес ќе предложи законски измени за валидност на исправите

Фокус

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Frontline

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Рацин

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Нова ТВ

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Бриф

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Centar

Centar Вести плус

Итни законски измени во Собранието – наместо до вечерва на полноќ, возачките со „Република Македонија“ ќе може да се ...

Бизнис Вести - 12.02.2024

Собранието попладнево, во рамки на 144. седница, по итна постапка треба да ги донесе законските измени со кои, наместо 12 февруари 2024 година, крајниот рок за замена на возачките дозволи со ознака „Република Македонија“ ќе биде 31 декември 2024.

Наместо до вечерва на полноќ, возачките со „Република Македонија“ ќе може да се заменат до 31 декември 2024, итна седница во Собранието

Zoom

Итни законски измени во Собранието – наместо до вечерва на полноќ, возачките со „Република Македонија“ ќе може да се заменат до 31 декември

ТВ21

Возачките дозволи да важат до 31 декември, наместо до полноќ – ова е предлогот што ќе го гласаат пратениците

ММС

ИТНИ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ВО СОБРАНИЕТО – Наместо до вечерва на полноќ, возачките со “Република Македонија“ ќе може да се заменат до 31. декември 2024

Во Центар

Пред пратениците итна постапка за законски измени! Возачките дозволи да бидат со краен рок до крај на годината

4NEWS

Итни законски измени: Наместо до полноќ, возачките да важат до 31 декември

Курир

OhridNews Независен Н.Македонија Frontline Република +инфо Нова ТВ Бриф

(Видео) Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и ...

Макфакс - 12.02.2024

„Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе предлог за законски измени со кои возачките дозволи, сообраќајните дозволи, осигурителните полиси и сообраќајните книшки ќе им биде продолжена важноста.

Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

4NEWS

Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

24Инфо

СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

Нова ТВ

СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките дозволи

CivilMedia

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

А1 On

СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

Алсат-М

ТВ21 Frontline Zoom Независен Press24 Канал5 Фокус Либертас

(ВИДЕО) СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

А1 On - 12.02.2024

ДПМНЕ едно зборува, друго прави. Пред само неколку дена, во интервју за Алсат М Телевизија министерот за внатрешни работи од ДПМНЕ рече дека граѓаните кои ги немаат заменето возачките дозволи нема да бидат казнувани, велат од СДСМ.

СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

Centar

СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

Вести плус

Апасиев: Левица ќе поднесе предлог-закон за продолжување на возачките дозволи со името Македонија

Антропол - 11.02.2024

Од Министерството за внатрешни работи известуваат дека возачките дозволи и во државава и надвор од неа ќе важат само со диктаторски наметнатото име на државата Република „Северна“. Откако оваа тема стана центар на внимание по соопштението на МВР, ...

Донесени се измените на Законот за сообраќај , возачките ќе важат до крајот на 2024.

Канал5

Собранието со итни законски измени го продолжи важењето на возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ до крајот на годината

Телма

Возачките дозволи со Република Македонија ќе важат до крајот на годината

ММС

Возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ ќе важат до крајот на годината

MakPress

Собранието гласаше возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ да важат до крајот на годината

А1 On

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот датум до кога ќе важат возачките дозволи со старото име, од полноќ нема да има казни – но закажете си веднаш термин!

Курир

+инфо Во Центар Денешен Press24 Сител Република PressingTV 365

На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

Бизнис Вести - 12.02.2024

Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата која произлезе од примената на Преспанскиот договор, односно проблемот кој се појави со возачките дозволи, побара претседателот на Парламентот Јован Митрески, на денешната ...

Митрески: Пратеничките групи треба да дејствуваат координирано за брзо надминување на проблемот со возачките дозволи

360 степени

На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

Бриф

На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

Н.Македонија

На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

ТВ21

На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

Zoom

Што ќе се случува од утре? На ден пред истекот на старите документи, предложени законски измени за пасошите и возачките дозволи

ММС

Денешен MakPress Gostivarpress.mk CivilMedia