TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[Фото + видео] Бурен ден на Водно, активисти застанаа во одбрана на Парк-шумата

Радио МОФ - 12.10.2018

Активисти од граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ повторно стражареа горе на Водно, каде застануваа пред машинерија и се обидуваа да ги убедат работниците да запрат со копањето низ Парк-шумата.

Багерите роварат по сртот на Водно, додека активистите и надлежните решаваат недоразбирања

Телма - 12.10.2018

Багерите повторно го раскопуваат Водно. Не се знае Македонски енергетски ресурси со кои активисти се договориле да го надгледуваат градењето на трасата и поставувањето на цевките. Од граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ обвинија дека договор со ...

Продолжува изградбата на гасоводот на Водно, активистите повторно со жив штит

Сител - 12.10.2018

МЕР продолжува со пробивањето на трасата за Гасовод на Водно и покрај забраната и реакциите од невладините. Од видеото на активистите на Го сакам Водно се гледа како багерите копаат и продолжуваат со сечата на дрва во и околу парк шумата.

Продолжува пробивањето на трасата за гасоводот низ Водно

Алсат-М - 12.10.2018

Активистите од иницијативата „Го сакам Водно“ и денеска со жив штит ја бранат планината. Градежните работи и сечата на дрва продолжува иако за тоа договор помеѓу еко-здуженијата и властите нема.

Продолжи изградбата на гасоводот на Водно

Канал5 - 12.10.2018

Битката за Водно повторно се вжештува, и тоа месец и половина откако властите ги стопираа градежните активности за гасоводот. МЕР го вклучи зеленото светло за активирање на багерите, со образложение дека добиле согласност од граѓанските здруженија.

Сугарески: Директорот на МЕР наскоро ќе објасни за се што е договарано околу гасоводот

Телма - 12.10.2018

Наскоро јавноста преку акционерското друштво во државна сопственост Македонски енергетски ресурси – МЕР ќе биде информирана за се што се случува со изградбата на гасоводот на делот кај Водно, најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

„Го сакам Водно“: Нема договор со МЕР, изградбата на гасоводот мора да запре

Алфа - 12.10.2018

Aктивисти од „Го сакам Водно“ не се договориле со „Македонски енергетски ресурси“ да го надгледуваат градењето на трасата и поставувањето на цевките, велат од граѓанската иницијатива. Од таму го демантираа вчерашното соопштение на МЕР во кое е ...

Ниту сме имале состанок со МЕР, ниту сме вклучени во работните групи, велат активистите од „Го сакам Водно“

Сакам да кажам - 12.10.2018

Активистите од граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ тврдат дека не се точни изјавите од Македонски енергетски ресурси (МЕР) дека била постигната согласност со нив и дека се вклучени во работните групи за мониторинг на изградба на гасоводот.

„Го сакам Водно“: Со кого се договорил „МЕР“ за работите на гасоводот на Водно?

Алфа - 12.10.2018

Со кои граѓански активисти „Македонски енергетски ресурси“ постигнала согласност за да бидат дел од мониторингот на изведбата гасоводот низ Парк шумата Водно? Ова прашање се поставува откако граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ демантираше дека ...

Сугарески: Директорот на МЕР наскоро ќе објасни за се што е договарано околу гасоводот

Стандард - 12.10.2018

Наскоро јавноста преку акционерското друштво во државна сопственост Македонски енергетски ресурси – МЕР ќе биде информирана за се што се случува со изградбата на гасоводот на делот кај Водно, најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

„Го сакам Водно“ го дематира соопштението на МЕР

Телма - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое вчера од таму ја информираа јавноста дека активностите на Водно за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските ...

МЕР: Подготвени сме да ги сослушаме граѓанските здруженија за градежните активности на Водно

Макфакс - 12.10.2018

По бурните реакции на еколошките здруженија во врска со продолжението на градежните активности на Водно, од АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) објавуваат дека се отворени за разговор и дека ги повикуваат граѓанските здруженија на конструктивен ...

„Го Сакам Водно“ со демант дека се договориле со МЕР

Стандард - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ денеска демантираше дека е постигната согласност со МЕР за изградбата на гасоводот преку Водно. МЕР АД Скопје вчера ја информираа јавноста дека активностите на Водно за гасоводот продолжиле откако била ...

„Го Сакам Водно“ го демантира МЕР: Нема согласност за гасоводот преку Водно

Н.Македонија - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ демантира дека е постигната било каква согласност со МЕР околу изградбата на гасоводот преку Водно. – Во потполност ја демантираме информацијата на МЕР за граѓанската иницијатива Го Сакам Водно со која ...

„Го сакам Водно“ демантира дека е постигната согласност со активистите за гасоводот

Канал5 - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согласност со граѓанските активисти ...

„Го сакам Водно“ со демант: Не сме постигнале договор со МЕР

ТВ21 - 12.10.2018

Иако вчера од МЕР АД Скопје истакна дека е постигнат договор со граѓанските активисти за продолжување на трасата за гасоводот кој минува низ водно, од граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ со демант.

[Фото] Го сакам Водно демантира дека е постигната согласност со активистите за гасоводот, машинеријата повторно е на ...

Радио МОФ - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива Го Сакам Водно во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските активисти.

СДСМ сака да биде ВМРО-ДПМНЕ: Гради гасовод на Водно на празник, уништува зеленило навечер

еМагазин - 12.10.2018

Два актуелни примери од бројните изминативе месеци, конкретно покажуваат дека моменталната власт по речиси ништо не се разликува од претходната кога е во прашање зачувањето на животната средина, интересот, потребите и барањата на граѓаните.

ВИДЕО Среде празник, продолжи копањето на Водно за изградба на гасовод

Фокус - 11.10.2018

Откако граѓански активисти реагираа дека среде празник продолжило копањето на Водно за изградба на магистрален гасовод, од Македонски енергетски ресурси соопштија дека овие активности се отпочнати од понеделник по постигнување на согласност со ...

Багерите на празник продолжија со уништување на Водно велат активистите, од МЕР тврдат дека се работи од понеделникот И ...

Сакам да кажам - 11.10.2018

Багерите на Водно продолжија со градежни работи за изградба на магистралниот гасовод за Тетово и Гостивар. Од граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ велат дека бегарите без никаква најава денеска, на празник, почнале повторно со копање и ...

[Фото + видео] Багерите денес повторно работат на Водно

Радио МОФ - 11.10.2018

Планинари кои се искачуваат на линија Матка – Водно повторно забележаа како машинерија работи на терен за изградба на гасоводот. Револтирани се што се изведуваат градежни активности денес, за време на празникот 11 Октомври.

МЕР: Изградбата на гасоводот продолжува со согласност на активистите

Радио МОФ - 11.10.2018

Преку соопштение до јавноста, акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) информира дека изградбата на гасоводот низ Водно ќе продолжи по постигнатата согласност со граѓанските активисти кои ќе бидат во ...

Продолжува изградбата на гасоводот низ Водно

Р.С.Европа - 11.10.2018

Продолжи изградбата на гасоводот кој ќе минува низ Водно, соопшти денеска Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР). Тие соопштија дека продолжиле со изградбата откако е постигната согласност со ...

Багерите повторно го копаат Водно-граѓани ги запреа

Алфа - 11.10.2018

Граѓанските активисти за одбрана на Водно денеска повторно ги запреа багерите кои среде празник продолжија да ја копаат трасата за гасификацијата. Алармираат дека Водно продолжува да се силува, иако договорот бил дека копањето нема да продолжи ...

МЕР: Продолжува изградбата на гасоводот по постигнатата согласност со активистите

1tv - 11.10.2018

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е постигната согласност со граѓанските активисти.

Копањето на Водно продолжи на државен празник (видео)

Република - 11.10.2018

Иако беа запрени со привремена одлука поради нерегуларности поврзани со обележување на теренот каде се копа, но и поради дозволите кои АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) требаше да ги обезбеди, градежните активности на Водно продолжија и денеска.

(ВИДЕО) Го сакам Водно: Багерите активирани на празник

Фактор - 11.10.2018

Од еко-групата „Го сакам Водно“, поради која беше сопрено трасирањето на гасоводот на скопската планина заради дебата со градските власти, попладнево објави видео со кое тврди дека механизацијата повторно е активирана и тоа на денот на националниот ...

Копањето на Водно продолжи на државен празник

Макфакс - 11.10.2018

Денеска продолжија градежните активности на Водно, откако претходно беа запрени со привремена одлука поради нерегуларности поврзани со обележување на теренот каде се копа, но и поради дозволите кои АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) требаше да ...

„Го сакам Водно“: Добиваме празни ветувања, кои никој нема намера да ги исполни

Макфакс - 11.10.2018

Водно и натаму се силува, а институциите се глуви на нашите аргументи, велат активистите од иницијативата „Го сакам Водно“, додавајќи дека инспекциите иако јасно се известени и натаму се пасивни.

МЕР продолжува со пробивањето на трасата за Гасовод на Водно и покрај забраната и реакциите од невладините

Скопје инфо - 13.10.2018

МЕР продолжува со пробивањето на трасата за Гасовод на Водно и покрај забраната и реакциите од невладините. Од видеото на активистите на Го сакам Водно се гледа како багерите копаат и продолжуваат со сечата на дрва во и околу парк шумата.

МЕР: Копањето на Водно е почнато од понеделник, со согласност од активистите

Макфакс - 11.10.2018

Од АД Македонски енергетски ресурси (МЕР), по денешните реакции во јавноста дека на Водно одново е почнато со градежни активности, кои претходно беа запрени, велат дека новата фаза е стартувана од понеделникот (8. октомври).

Сугарески: Директорот на МЕР наскоро ќе објасни за се што е договарано околу гасоводот

Бриф - 12.10.2018

Наскоро јавноста преку акционерското друштво во државна сопственост Македонски енергетски ресурси – МЕР ќе биде информирана за се што се случува со изградбата на гасоводот на делот кај Водно, најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

МЕР: Подготвени сме да ги сослушаме граѓанските здруженија за градежните активности на Водно

Centar - 12.10.2018

По бурните реакции на еколошките здруженија во врска со продолжението на градежните активности на Водно, од АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) објавуваат дека се отворени за разговор и дека ги повикуваат граѓанските здруженија на конструктивен ...

„Го Сакам Водно“ со демант дека се договориле со МЕР

Локално - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ денеска демантираше дека е постигната согласност со МЕР за изградбата на гасоводот преку Водно. МЕР АД Скопје вчера ја информираа јавноста дека активностите на Водно за гасоводот продолжиле откако била ...

Го сакам Водно демантира дека е постигната согласност за изградба на гасоводот

МКД - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива Го Сакам Водно во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските активисти.

Го сакам Водно демантира дека е постигната согласност со активистите за гасоводот

Нетпрес - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива Го Сакам Водно во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските активисти.

Продолжува да се копа на Водно

Нова ТВ - 11.10.2018

Преку соопштение до јавноста, акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) информира дека изградбата на гасоводот низ Водно ќе продолжи по постигнатата согласност со граѓанските активисти кои ќе бидат во ...

МЕР: Продлжува изградбата на гасоводот по постигнатата согласност со активистите

Локално - 11.10.2018

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е постигната согласност со граѓанските активисти.

ВИДЕО: Копањето на Водно продолжи на државен празник

Курир - 11.10.2018

Иако беа запрени со привремена одлука поради нерегуларности поврзани со обележување на теренот каде се копа, но и поради дозволите кои АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) требаше да ги обезбеди, градежните активности на Водно продолжија и ...

Копањето на Водно продолжи на државен празник

А1 On - 11.10.2018

Денеска продолжија градежните активности на Водно, откако претходно беа запрени со привремена одлука поради нерегуларности поврзани со обележување на теренот каде се копа, но и поради дозволите кои АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) требаше да ...

Го Сакам Водно:Водно се силува и натаму!

Антропол - 11.10.2018

реакција од здружението „Го Сакам Водно“: Институциите се глуви на аргументи. Инспекциите иако јасно се известени за будност и натаму се пасивни. ВО СИТУАЦИЈА КОГА: 1. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјавува дека голем дел од ...

Сугарески: МЕР ќе информира за сите детали околу гасоводот на Водно

Н.Македонија - 12.10.2018

Наскоро јавноста преку акционерското друштво во државна сопственост Македонски енергетски ресурси – МЕР ќе биде информирана за сѐ што се случува со изградбата на гасоводот на делот кај Водно, најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

МЕР: Подготвени сме да ги сослушаме граѓанските здруженија за градежните активности на Водно

Точка - 12.10.2018

По бурните реакции на еколошките здруженија во врска со продолжението на градежните активности на Водно, од АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) објавуваат дека се отворени за разговор и дека ги повикуваат граѓанските здруженија на конструктивен ...

„Го сакам Водно“ демантира дека е постигната согласност со активистите за гасоводот

Република - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива „Го Сакам Водно“ во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските активисти.

Го сакам Водно демантира дека е постигната согласност за изградба на гасоводот

Скопје инфо - 12.10.2018

Граѓанската иницијатива Го Сакам Водно во потполност го демантира соопштението на МЕР АД Скопје, со кое ја информираше јавноста дека активностите на планината за гасоводот продолжиле откако била постигната согланост со граѓанските активисти.

Гасоводот продолжи да се гради, активистите ќе мониторираат

+инфо - 11.10.2018

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е постигната согласност со граѓанските активисти.

Изградба на гасоводот: Багери на Водно копаа и на државен празник

Денешен - 12.10.2018

Планинар кој случајно минувал низ парк-шумата Водно ги известил активистите од иницијативата „Го сакам Водно“ и кажал дека се ископани околу 500 метри. Оттаму истакнуваат дека се особено револтирани поради одлуката да се продолжи со копање, посебно ...

Копањето на Водно продолжи на државен празник

Точка - 11.10.2018

Денеска продолжија градежните активности на Водно, откако претходно беа запрени со привремена одлука поради нерегуларности поврзани со обележување на теренот каде се копа, но и поради дозволите кои АД Македонски енергетски ресурси (МЕР) требаше да ...

Градењето на гасоводот на Водно продолжи на државен празник

еМагазин - 11.10.2018

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е постигната согласност со граѓанските активисти.

Сугарески: Директорот на МЕР наскоро ќе објасни за се што е договарано околу гасоводот на Водно

Вечер - 12.10.2018

– Наскоро јавноста преку акционерското друштво во државна сопственост Македонски енергетски ресурси – МЕР ќе биде информирана за се што се случува со изградбата на гасоводот на делот кај Водно, најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.