TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој е поефикасен во борбата против коронавирусот - автократиите или демократиите?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Изолација, заразени шефови на влади: коронавирусот ги стави земјите пред огромни проблеми. Автократите реагираат со ригидни мерки, демократиите се потпираат на консензус. Кој е поефикасен во борбата против Ковид-19? Кога кинеската влада на 23 ...

Папата Франциско: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Макфакс - 09.04.2020

Папата Франциско ја спореди пандемијата на коронавирусот Ковид-19 со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските промени, пренесува „Њујорк пост“.

Во Албанија се намалува бројот на новозаразени од Ковид-19

Сител - 09.04.2020

Во Албанија,изминатите неколку денови опаѓа бројот на новозаразени од Ковид-19. Во последното деноноќие регистрани се девет новозаразени,со што вкупната бројка сега изнесува 409 лица. -Во последните 24 часа извршени се 234 тестирања при што само ...

Што научивме во корона-кризата?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Какви поуки би можеле да извлечеме од корона-кризата и времето поминато во изолација и социјално дистанцирање? Ова прашање им го поставивме на повеќемина. Еве ги ...

Може ли либералната демократија да го преживее ковид-19?

Н.Македонија - 09.04.2020

Со одредена мешавина на сурова иронија и извонредна совест, темата на минатогодишното Биенале во Венеција, поточно 58-та инкарнација на уметничкото биенале, беше „Да живееш во интересни времиња“.

МИСТЕРИЈА: Зошто млади и здрави луѓе умираат од Ковид-19?

Слободен Печат - 09.04.2020

Точно е дека Ковид-19 сериозно ги погодува старите лица, особено оние кои имаат хронични здравствени проблеми како што се срцева слабост, висок крвен притисок, респираторни проблеми или дијабетес.

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Република - 02.05.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 3.417.609 лица. Од нив починале 239.900, а оздравеле 1.088.817 луѓе. – Само во Европа се потврдени над 1,5 милиони заразени, што е малку под половина од вкупниот број на ...

(ВИДЕО) Што се случува кога заразен од корона вирус ќе се накашла во супермаркет

Фокус - 09.04.2020

Корона вирусот се шири по пат на капки, откако заразената личност ќе се накашла или кивне. Научници од Финска во 3Д анимација направија приказ за да покажат на кој начин патува „облакот“ на корона вирусот во внатрешноста на супермаркет.

Американски научници со лоша вест: Надеж дека коронавирусот ќе исчезне до април како што тврди Трамп, нема основа

Press24 - 09.04.2020

Американски научници упатија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека коронавирусот нема да исчезне со топлото време. Трамп минатата недела зборување дека вирусот ќе исчезне кога ќе биде потопло.

Расте бројот на заболени од корона вирус во Словенија

Фокус - 09.04.2020

Во Словенија се потврдени 33 нови случаи на лица заразени со корона вирусот, што претставува намалување во однос на вчерашниот ден. Со последните, вкупниот број инфицирани лица во земјата сега изнесува 1.124.

Кој е „следниот свет“ по корона вирусот

Независен - 09.04.2020

Шанзелизе во Париз е празно, но домовите се полни. Луѓето открија поинаков смисол на семејствата После секоја траума се уверуваме себеси дека катастрофите ќе испровоцираат поздрава свест за подобар свет.

Епидемиолог од Риека објаснува колку долго коронавирусот се задржува во воздухот и како се шири

Слободен Печат - 09.04.2020

Кај асимптоматските случаи количината на инфектот е помала а со тоа и тие се помалку заразни. Доктор Даниела Лакошељац, епидемиолог од Риека, вели дека вирусот КОВИД – 19 во воздухот може да се задржи до три часа, а на некои површини и до неколку ...

Дали САД го пронајдоа суперносителот на коронавирусот?

Слободен Печат - 09.04.2020

На крајот на февруари, кога во САД уште верувале дека оневозможиле влегување на коронавирусот во земјата, жител на Чикаго отишол на настан за да им изрази сочувство на пријателите. Три дена подоцна бил на прослава на роденденот со својата фамилија и ...

Медицинска сестра премолчела дека сопругот е заразен, па направила хаос во српска болница – овој град на југ е ново ...

Точка - 09.04.2020

Овој вирус го немаат само двајцата доктори и двете медицински сестри од тоа одделение, има сомнежи дека е заразен и начелникот, а во иднина инфективното одделение таму ќе функционира како едно.

Религијата во доба на коронавирус

Deutsche Welle - 09.04.2020

Црквите, синагогите и џамиите првпат остануваат затворени, дури и на најважните верски празници. Тоа е тажна премиера во време на пандемијата на коронавирус. Но, за верниците тоа е и шанса, смета Кристоф Штрак.

Стојаноска: Македонија на дното на листите според проценката за закрепнување од корона вирусот

Курир - 09.04.2020

Состојбата со корона вирусот наметнува многу прашања, но и дилеми. И, наместо соодветно и навремено справување со ситуацијата, гледаме само задоцнети мерки. А, од самиот почеток, уште кога се појави првиот случај на корона вирусот во Македонија, кон ...

Научниците потврдија: Вирусот ќе исчезне само ако 82 отсто од популацијата стекне имунитет

+инфо - 09.04.2020

Секој човек кој е инфициран од коронавирусот обично ја пренесува заразата на други 5.7 луѓе, покажува математичката анализа на Националната лабораторија во Лос Аламос. Таа бројка е двојно поголема од онаа што Светската здтавствена организација ја ...

Љубов во време на корона: Паровите ќе се заколнат на вечна љубов само пред матичар

Локално - 09.04.2020

Оние кои сакаат да стапат во брак за време на пандемијата можат тоа да го сторат само во среда и петок со двајца сведоци и матичар во канцеларијата на Управата за матични работи.Поради епидемијата порта “Македонија” е затворена за било каква посета.

Коронавирусот не го прекина првенството, но тоа би можел да го направи – снегот!

СуперСпорт - 09.04.2020

Фудбалското првенство во Таџикистан би можело да биде прекинато следниот викенд, но не поради пандемијата на коронавирусот, туку поради снег. Лигата во Таџикистан е една од ретките во целиот свет, која уште се игра.

Бизарна сцена во Русија: Маж заразен со коронавирус бегал од медицинарите! (ВИДЕО)

Локално - 09.04.2020

Маж за кој постои сомнение дека е заразен со коронавирус, одлучил да се обиде да избега од медицински тим кој бил принуден да трча по него во рускиот град Арзамас за да го фати. Бизарната сцена е снимена во средата, а видеото стана вирално во Русија.

Во БиХ вкупно 841 заразени со Ковид-19 и 35 смртни случаи

Мета - 09.04.2020

Во Босна и Херцеговина, според најновите податоци, од почетокот на епидемијата на Ковид-19 се забележани 841 дијагностицирани и 35 смртни случаи. Во изминатите 24 часа забележан е еден смртен случај, маж на 72 годишна возраст од Бања Лука, којшто ...

Заразен со коронавирус во Чикаго инфицирал 15 лица, прво бил на погреб, а потоа на роденденска забава

Макфакс - 09.04.2020

Жител на Чикаго бил на погреб за да им изрази сочувство на пријателите. Три дена подоцна бил на роденденска прослава со сопственото семејство и роднини. Човекот, кој не бил свесен дека е заболен од Ковид-19, покренал синџир на пренесување на вирусот ...

ЕИБ придонесува со 5,2 милијарди евра во борбата со Ковид-19 во земјите надвор од ЕУ

Макфакс - 09.04.2020

Групацијата Европска инвестициска банка, банката на Европската унија, денеска ги соопшти деталите на сеопфатниот одговор на пандемијата на коронавирусот надвор од ЕУ што ќе обезбеди до 5,2 милијарди евра во наредните месеци.

Село во Германија во кое се наоѓа центар за обука на НАТО нема корона, мештаните веруваат ги штити ветување на предците

Репортер - 09.04.2020

Во германското село Обермаргау, во кое се наоѓа центарот за обука на НАТО, еден од најголемите во светот, нема ниту еден случај регистриран на заболен од коронавирус. Мештаните веруваат дека ветување старо 400 години, го чува селото од секаков вид ...

САД втори во светот по бројот на жртви од Ковид-19

Макфакс - 09.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во САД се искачи на 14.600 со што земјата се позиционира на второто место во светот по бројката на жртви, веднаш зад Италија. Официјалните претставници ги предупредија Американците неделава да очекуваат алармантни ...

Во САД втор ден по ред починати речиси 2.000 во едно деноноќие

Мета - 09.04.2020

Во САД во последните 24 часа починале 1.973 луѓе од новиот корона вирус, соопшти универзитетот „Џонс Хопкинс“. Тоа е втор ден по ред бројката на починати во едно деноноќие да е речиси 2.000.

Застрашувачко видео покажува како „облак“ на коронавирусот се шири во маркетот кога некој ќе се накашла или ќе кивне

Слободен Печат - 09.04.2020

Коронавирусот се шири низ воздухот кога некој ќе се накашла или ќе кивне, а оваа 3Д симулација што ја направиле научници од Финска покажува на кој начин патува „облакот“ на коронавирусот низ внатрешноста на супермаркетот.

Медицинските експерти одговараат – како да знаете дали веќе сте го прележале коронавирусот? Прочитајте ги одговорите на ...

Точка - 09.04.2020

Симптомите на Ковид-19 тешко можат прецизно да се утврдат – варираат од случај до случај и нивната моќност се разликува, а дури 25 отсто од заразените пациенти се асимптоматски носители, односно оние кои што воопшто не покажуваат знаци на ...

Бројот на заразени од Ковид-19 надмина 1,5 милиони граѓани, Кина предупредува за нов бран

Фокус - 09.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.521.030 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 88.563, а оздравеле 331.132 луѓе. – Бразилскиот министер за здравство Луис Енрике Мандета објави дека обидите на Бразил да ...

Рекордни 1.459 нови случаи на заболени од коронавирус во Русија

Слободен Печат - 09.04.2020

Во Русија денеска е забележан рекорден скок на бројот на нови случаи на заболени со коронавирус, бидејќи за 24 часа заболеле 1.459 луѓе. Со тоа вкупниот број на заразени од вирусот во таа земја порасна на 10.131, пренесува Тасс.

Во Чешка: Нова серија “Љубов во време на короната“

Вечер - 09.04.2020

„Една куќа, три генерации и глобална пандемија“, вака накратко може да се опише новата серија на Чешката телевизија во шест епизоди. Оваа хумористична серија насловена „Љубов во време на короната“ зборува за животот на три генерации во време на ...

Словенечки лингвисти работат на „корона-речник”

Опсервер - 09.04.2020

Љубљана , 9 април 2020 () – Словенечки лингвисти веќе работат на мал „корона-речник”, за да „се поправат“ англизмите и другите туѓи зборови кои се вметнуваат во јазикот за време на пандемијата на Ковид-19, социјалната оддалеченост, физичкото ...

Ќе наиде ли коронавирусот на достоен противник во летото?

Н.Македонија - 09.04.2020

Надежта дека топлото време ќе го намали ширењето на пандемијата на ковид-19 полека исчезнува. Експерти од Лондон посочија дека пандемијата досега се прошири во сите региони и сите климатски зони на Земјата, од суви и топли до ладни подрачја, ...

Короната носи и нови лидери, но старите не се предаваат

Р.С.Европа - 09.04.2020

Фокусот на повеќето луѓе во период на пандемија е целосно на институциите, а не на партиите, велат политичките аналитичари, според кои сепак е рано да се прогнозира дали коронавирусот ќе ја смени политиката, па и лидерите.

Научниците потврдија, мачките може да се заразат со коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Мачките може да се заразат со новиот тип коронавирус, а се чини дека кучињата не се подложни на инфекцијата, покажува истражувањето објавено во средата во научното списание Science, кое ја поттикнува Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ...

Научниците го следеа вирусот од влегувањето во организмот и еве што таа болест точно му прави на телото: Сега е јасно ...

Локално - 09.04.2020

За да помогнат во контролата на пандемијата, научниците работат напорно за да дознаат што е можно повеќе за новиот вирус. Меѓу предметите на нивната анализа се и прашањата: зошто вирусот предизвикува кашлица и како доаѓа до губење на мирисот и ...

Бројот на заразени со коронавирус надмина 1,5 милион

Expres - 09.04.2020

Бројот на случаи на „Ковид-19“ вои светот достигна 1,5 милиони низ целиот свет, јави АФП. Болеста, која за прв пат е забележана во Вухан, Кина, започна брзо да се шири низ целиот свет во февруари, а епицентарот на пандемијата се префрли во САД во ...

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Макфакс - 09.04.2020

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат друг случај на инфекција. Иако бројот на новозаразени опадна од својот врв во февруари, кога Кина изолираше ...

Германија/Ковид-19: Регистрирани 4.974 нови случаи, 246 нови смртни случаи

Либертас - 09.04.2020

Според Институтот Роберт Кох, бројот на смртни случаи се зголемил за 246. Вкупно 2.107 лица починаа од избувнувањето на епидемијата во ...

Веќе дава резултати: Русите го развиваат лекот за маларија кој помага во лечењето на корона вирусот

Република - 09.04.2020

Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“. Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите.

Јапонија за прв пат има над 500 нови случаи за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Јапонија го забележа првиот ден со повеќе од 500 нови случаи на инфекција со коронавирусот. Тамошниот министер за здравство објави дека Јапонија за прв пат во средата има 500 заразени за време на еден ден, со што вкупниот број заразени во Јапонија ...

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА: Еве колку луѓе би можеле да починат од КОРОНА ВО САД И ЕВРОПА!

Магазин - 09.04.2020

Во Велика Британија, до 66.000 луѓе би можеле да умрат од коронавируси, што е околу една третина од сите смртни случаи што треба да се појават во Европа. Ова е проценка на Институтот за метрика и здравствена проценка на универзитетот Вашингтон.

Во САД скоро 2.000 жртви последното деноноќие

Кумановски м. - 09.04.2020

Во САД скоро две илјади луѓе починале од коронавирусот во изминатите 24 часа, објави универзитетот Џон Хопкинс. Како што е наведено, 1.973 лица починале изминатото деноноќие, а 1.939 ден претходно.

Ситуацијата во Велика Британија ескалира: На секои две минути умира по еден пациент од коронавирус...

Точка - 09.04.2020

Велика Британија од ден во ден има се поголем број на починати од коронавирусот, а според податоците на тамошното министерство за здравство, од Ковид-19 на секои две минути животот го губи по еден Британец.

Андоновиќ: Песимистички прогнози на САД и Европа – вирусот се уште не го достигнал пикот и допрва ќе се шири

Слободен Печат - 09.04.2020

Повеќе од 1,5 милиони заразени со коронавирус во светот, и 88.505 починати е денешниот најнов биланс на последиците од пандемијата на Ковид -19. Најголем број на заразени се регистрирани во САД 435.128 лица, следува Шпанија со 148.220, и Италија ...

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

Во светот досега се регистрирани 1 518 927 милиони лицa заразени од коронавирус, починаа 88, 516

Канал5 - 09.04.2020

Во светот досега се регистрирани над 1 , 5 милиони лицa заразени со новиот коронавирус од кои се починати повеќе од 88 илјади, а оздравеле речиси 310 илјади. Според бројот на заразени Соединетите Американски Држави се наоѓаат на првото место, зад ...

Кина со нови мерки во страв да не се врати епидемијата

ТВ21 - 09.04.2020

Кина, земјата во која епидемијата на Ковид-19 помина, воведува нови мерки за да спречат асимптоматските преносители да предизвикаат нова пандемија. Иако бројот на новозаразените опаѓа од февруари, откако Кина изолираше неколку градови, властите ...

(Мапа) Куманово се поблиску до Дебар по бројот на заболени со коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Анализата на податоците за заболените од корона вирусот која на дневна основа ја прави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) , заклучно 7. април, покажува раст на кумулативната инциденца во Куманово.

САД ја надминаа Шпанија по бројот на смртни случаи

360 степени - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави ја надминаа Шпанија по бројот на мртви случаи од коронавирусот. Според податоците на статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, бројот на жртви од ковид-19 изнесува 14 797, додека во Шпанија е 14 792.