TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис: За решение мора да има промена во Уставот

Фокус - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Нашето (не)разбирање на erga omnes

+инфо - 16.05.2018

Она што ќе остане за историјата е кога и како, и уште повеќе зошто се напуштаа некои порано освоени позиции. Тука, пред се, мислам за опсегот на употребата на новото име, или нашето (не)разбирање на erga omnes.

Немало грчки предлог за ново име што ќе се применува и во нашата земја, барем не до сега!

+инфо - 16.05.2018

Два компетентни извори, независно еден од друг, ми го потврдија истото - од моментот кога Глигоров ги отфрла непристојните предлози и уцени после Лисабон, до самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, ниту еден предлог на грчката страна – ни ...

Остра реакција на „Македонски манифест“: Премиере, немојте да правите злосторство

Н.Македонија - 16.05.2018

„Македонски манифест“ вчера со отворено писмо се обрати до премиерот Заев и до министерот за надворешни работи Димитров нагласувајќи дека за македонските граѓани единственото ерга омнес решение е Република Македонија, оттука до вечноста.

Нашиот џокер е меѓународното право

Н.Македонија - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната нова средба помеѓу премиерот на Македонија Зоран Заев и на Грција Алексис Ципрас во Софија на самитот за Западен Балкан до домашната јавноста пристигнуваат загрижувачки најави за можен непосакуван исход на разговорите, ...

„Ерга омнес“ или „ерга омнес плус“

Призма - 16.05.2018

„Не знам“ и „не ме прашувајте“ беше најчестиот одговор на граѓаните што ги прашавме што значи терминот „ерга омнес“. Стотици граѓани поминуваат покрај шаторите во паркот „Жена-борец“ во Скопје, каде што активисти за одбрана на уставното име собираат ...

Можно сценарио за договор за името

Р.С.Европа - 16.05.2018

Аналитичари очекуваат договор меѓу Македонија и Грција за фазно спороведување на ерга омнес со цел земјата да стане членка на НАТО и да ги започне преговорите со ЕУ. Пред средбата на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

Курир - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Стандард - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за меѓународен договор за името

Фокус - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катимерини: Критична недела за преговорите, можни две средби на Заев и Ципрас

МКД - 15.05.2018

Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение за прашањето за името врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи на двете земји и еден од посредникот, пишува грчкиот весник „Катимерини“ .

Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме паметните?

+инфо - 15.05.2018

Ако решението erga omnes за сите употреби (надворешна и внатрешна) навистина е спас за Македонија и ако тој предлог постои веќе 25 години, како тоа на Киро Глигоров, на Бранко Црвенковски, на Денко Малески, на Вања Тошевски, подоцна на Љубомир ...

Анализа: Ерга омнес за внатрешна употреба и промена на уставот не е достоинствено решение

Сител - 15.05.2018

Јавноста е чувствителна во пресрет на средбата Заев Ципрас во Софија. Аналитичари, новинари и политичари ги исцртуваат црвените линии од кои сметаат дека владата не смее да отстапи. Македонската страна не смее да дозволи евентуалниот договор за ...

Поповска: Промена на Уставот е неприфатливо барање!

Таратур - 15.05.2018

„За мене, промена на Уставот е неприфатливо барање, кое задира во сувереното право на граѓаните да одлучуваат за своето внатрешно уредување и именување“. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска оценува дека промена на Уставот е неприфатливо барање, ...

Кој не го разбра поимот erga omnes или кога и зошто беа напуштени претходните позиции?

Либертас - 16.05.2018

Преговорите за името ги следам од дистанца и без да имам други сознанија од оние што ги има и македонската јавност, такви какви што се, конфузни, а понекогаш и контрадикторни во распостилањето на емоциите на Премиерот и на министерот-преговарач на ...

Немало грчки предлог за ново име што ќе се применува и во нашата земја, барем не до сега!

Слободен Печат - 16.05.2018

Бранко Героски Ме збуни, признавам, тврдењето на Тони Десковски, чија експертиза во врска со спорот за името ја почитувам (без оглед што со неговите заклучоци базично не се согласувам), дека од самиот почеток на спорот, практично од планот на Венс и ...

Катругалос: Ерга омнес и ревизија на Уставот се предуслов за решение

Фокус - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

+инфо - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Стандард - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме паметните?

Слободен Печат - 15.05.2018

Пишува: Бранко Героски Тони Десковски, одличен познавач на преговорите за името, со кого вечерва ќе имам задоволство да дебатирам на телевизијата 24 Вести, заедно со професорот Ѓорги Спасов, на својот профил на Фејсбук нѐ потсети – и нѐ просветли, ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Локално - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Сител - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Слободен Печат - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Ретко кога е, но овој пат Героски е во право

Курир - 16.05.2018

Еден од главните медиумски стратези на власта, уредникот на порталот „Плусинфо“ и весникот „Слободен печат“, Бранко Героски во својата најнова колумна поврзана со спорот за името прашува дали „Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Слободен Печат - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис – Борисов: Промена на Уставот, предуслов за решение

Република - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

CivilMedia - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

А1 On - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Независен - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Независен - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Стандард - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

А1 On - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Бриф - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

+инфо - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Канал5 - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

+инфо - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Н.Македонија - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Кајгана - 17.05.2018

Атина, 17 мај 2018 (МИА) - Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските ...

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Сител - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Либертас - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

24Инфо - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Локално - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

CivilMedia - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Локално - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе потпишат договор

Фактор - 15.05.2018

- Според информациите, врз база на подготовката што беше направена, основно сценарио за разговорите на двајцата лидери ќе биде она на склучување еден меѓународен договор, што ќе треба да биде одобрен од парламентите на двете земји.

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревзија

Канал5 - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, А другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Вечер - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Канал5 - 15.05.2018

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е ...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и уставна ревизија

Сител - 16.05.2018

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот, и тие се од суштинско значење за Грција, а другата страна треба да направи отстапки, вели алтернатвниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во ...

Мицотакис: Промена на Уставот, предуслов за решение

Либертас - 17.05.2018

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија на Самитот на европските народни партии.