TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Модриќ: Жал ми е што замина Роналдо, сакав да продолжи во Реал Мадрид

Gol.mk - 12.07.2018

Фудбалерот на хрватската репрезентација и Реал Мадрид, Лука Модриќ, со својата репрезентација обезбеди место во финалето на Мундијалот во Русија, но сепак не заборави и да го испрати својот доскорешен соиграч во дресот на „кралевите“, Кристијано ...

Сите зборуваат за Модриќ и Ракитиќ, но Брозовиќ истрча над 16 км. против Англија!

Gol.mk - 12.07.2018

Фудбалската јавност цели 24 часа зборува за подвигот на Хрватска и пласманот на избраниците на Златко Далиќ во големото финале на Светското првенство во Русија. 20. репрезентација во светот ја елиминира Англија на патот до завршниот натпревар, каде ...

Модриќ открива: Имаме договор, ако го освоиме финалето…

Спортклуб - 12.07.2018

Играчот за врска и мотор на хрватската репрезентација, Лука Модриќ, открива дека сите од таборот на нивната репрезентација имаат договор по СП. Доколку Хрватска го освои СП и победи во финалето против „триколорите“, ветувањето е дека сите хрватски ...

Ракитиќ: Ако мораше, ќе играв и со една нога против Англија

Sport 1 - 12.07.2018

Играчот за врска на Хрватска, Иван Ракитиќ, имал големи проблеми ноќта пред полуфиналниот натпревар на Мундијалот против Англија. Еден од клучните фудбалери на репрезентацијата која од клупата ја предводи Златко Далиќ, имал температура ноќта пред ...

Модриќ и компанија дадоа ветување: Ако го освоиме СП, тогаш сите…

Дерби - 12.07.2018

Хрватите и понатаму го слават огромниот успех и историскиот пласман во финалето на Светското првенство во кое силите ќе ги одмерат со стариот добар познаник селекцијата на Франција. Ова за „коцкестите“ ќе биде голем предизвик, шанса за резултат кој ...

Модриќ: Англичаните не покажаа почит кон нас

Макфакс - 12.07.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ рекол дека тој и неговите колеги од репрезентација биле уште повеќе мотивирани да победат во полу-финалето, поради разните написи и коментари во англиските медиуми.

Модриќ откри каква лудорија ќе направат „коцкестите“ ако станат светски прваци

Sport 1 - 12.07.2018

Откако Хрватска напиша историја со пласманот во мундиалското финале на 21-то Светско првенство во Русија, капитенот на „коцкестите“ Лука Модриќ објави дека тој и соиграчите подготвуваат една лудорија, ако в недела во Москва ја освојат светската ...

Ракитиќ стана рекордер, но ноќта пред полуфиналето преживеал „драма“

Спортски - 12.07.2018

Хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ на шпанските медиуми им откри каква драма преживеал пред историското полуфинале со Англичаните. За среќа ѕвездата на Барселона успеа да се опорави и одигра фантастично цели 120 минути.

Модриќ: Ако станеме прваци, сите се фарбаме

Независен - 12.07.2018

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација, Лука Модриќ откри дека сите играчи ќе се исфарбаат доколку станат светски прваци. „Луѓето заслужуваат ваква среќа, одиме до крај“, порача огнената „десетка“.

Што вети Лука Модриќ ако Хрватска стане светски првак во фудбал?

Република - 12.07.2018

Хрватска живее во сон откако најдобрите фудбалери на таа земја се пласираа во финалето на Светското првенство кое завршува в недела, кога во 17 часот е закажан финалниот меч со Франција. Во Загреб веќе се подготвува свечен пречек за фудбалерите, но ...

Ракитиќ е нескршлив: Хрватот со 71 натпревар во сезоната блиску до светски рекорд

Gol.mk - 12.07.2018

На крајот од неделата, Иван Ракитиќ , фудбалерот за врска на Барселона и Хрватска , ќе избие на првото место кога се во прашање настапите во сезоната 2017/18. Тој ќе стане играчот со најмногу одиграни натпревари во изминатата сезона, вкупно 71.

МОДРИЌ ТАГУВА: Жал ми е поради Роналдо, сакав да остане...

SportMedia - 12.07.2018

Еден од најдобрите играчи на Мундијалот во Русија, му посака се најдобро на Португалецот во новата играчка средина... После девет години, Кристијано Роналдо го напушти Реал Мадрид и за трансфер вреден 105 милиони евра премина во Јувентус.

Модриќ: Англичаните не потценуваа, но со тоа само не мотивираа!

Спортски - 12.07.2018

Една од најголемите ѕвезди на Хрватска и архитектот на историскиот успех на „коцкестите“ Лука Модриќ е воодушевен од историскиот успех и смета дека неговата репрезентација може да го освои златото.

Капата доле за хрватските пожарникари кои го пропуштија победничкиот гол за да интервенираат! (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2018

Ракитиќ го шутираше пеналот за победа а хрватските пожарникари од Загреб не се ни двоумеа што да направат кога го слушнаа алармот, Настанот се случи за време на четвртфиналниот натпревар меѓу Хрватска и Русија.

Модриќ: Вакво нешто не сум почувствувал… можеме и до титула!

Екипа - 12.07.2018

Според могумина Лука Модриќ е убедливо најдобриот фудбалер на Светското првенство во Русија, заокружувајќи ја извонредната сезона на најдобар можен начин. Но, наспроти сите клупси успеси со Реал Мадрид, Модриќ вели дека тоа што се случува во ...

Јунакот на Хрватска против Англија беше Ракитиќ: Кога ќе дознаете зошто, ќе останет без текст

Спортклуб - 12.07.2018

Хрватска е во финале на Мундијалот откако ја совлада Англија со 2-1 во полуфиналето. Но по мечот една од ѕвездите во редовите на „коцкестите“ откри нешто што сите ги изненади. „Ноќта во пресрет на полуфиналето имав покачена температура кој стигна и ...

Модриќ ги поздрави Англичаните: Само дополнително не мотивиравте со глупостите кои ги кажувавте

МКД - 12.07.2018

Лука Модриќ ги нападна медиумите и стручните коментатори од „Островото" за начинот на кој го најавувале дуелот помеѓу Англија и Хрватска, вели дека тие дополнително биле мотивирани откако прочитале што се пишувало.

Ракитиќ светски рекордер по број на одиграни натпревари сезонава

Екипа - 12.07.2018

Иван Ракитиќ имал температура од 39 степени помалку од 24 часа пред полуфиналниот натпревар со Англија, но асот на Барселона успеа да се опорави за да настапи и да биде еден од клучните играчи во историската победа.

Ракитиќ: Ако треба, ќе играм во финале и со една нога

Кајгана - 12.07.2018

На натпреварот помеѓу Англија и Хрватска, дефинитивно го видовме најразочарувачкиот настап на Иван Ракитиќ на ова Светско првенство досега. Иван Ракитиќ одигра лошо, иако во досегашниот дел од првенството во Русија прикажа фантастични партии.

Луѓе или машини? Ракитиќ пред мечот со Англија имал температура од 39°C

Gol.mk - 12.07.2018

Иван Ракитиќ, по завршувањето на дуелот со Англија откри со какви проблеми се соочувал пред почетокот на полуфиналниот дуел на „Лужњики“ во Москва. Имено, еден од најважните фудбалери на Златко Далиќ пред почетокот на мечот имал температура од 39°C ...

Ракитиќ откри што му се случувало ноќ пред натпреварот со Англија: Едвај собрав сила да играм

Дерби - 12.07.2018

Иван Ракитиќ на изненадување на многумина беше еден од најлошите актери на вчерашниот натпревар против Англија. Сепак, за среќа на „коцкестите“ тоа не влијаеше многу на целокупниот развој на настаните, па Хрватска обезбеди историски пласман во ...

Модриќ откри што ќе направи цела репрезентација на Хрватска доколку станат светски шампиони

24Фудбал - 12.07.2018

Лука Модриќ вели дека им се остварил сонот со пласманот во финалето на Светското првенство и најави дека сите во репрезентацијата на „Коцкастите“ ќе ги обојат косите доколку во недела слават над Франција Хрватска стана само 13.

Ракитиќ: Англија мислеше дека веќе е во финале... нека продолжат да летаат ние ќе играме против Франција!

24Фудбал - 12.07.2018

Иван Ракитиќ ги пецна „Трите Лава“ откако Хрватска вчера направи голем пресврт и со голот на Марио Манџукиќ во продолженија стигна до триумф од 2-1 за историско финале на Светските првенства „Коцкастите“ ќе се борат за златото откако вчера во Москва ...

,,Марка” го испофали успехот на Хрватска преку Модриќ: Тоа е фудбалерот кој…

Дерби - 12.07.2018

Хрватската репрезентација со победата против репрезентацијата на Англија испиша нова страница во својата историја и за прв пат ќе игра во големо финале на Светските првенства. Резултатот на „коцкестите“беше заслужен и победата над Англија со 2-1 по ...

Ракитиќ имал температура 39, ама не ни помислил да не игра

SportMedia - 12.07.2018

Популарната „Ракета“ цела ноќ пред мечот се „борел“ со висока температура Кога Лука Модриќ и Иван Ракитиќ се на теренот, се знае дека тие царуваат на средината од игралиштето. Токму двете ѕвезди од Реал Мадрид и Барселона се главни во историскиот ...

Како хрватските пожарникари го игнорираа пеналот на Ракитиќ

Оff.net - 12.07.2018

Хрватска не дише со Светсково и нема човек на кој му е дојдено до работа или било што друго освен фудбал. Ама тоа не важи за сите. Ракитиќ, Модриќ, Манџукиќ гинат во Русија за својата земја, ама во буквална смисла таква им е должноста на овие момци.

Мила ми е Хрватска, ама служба си е служба

Оff.net - 12.07.2018

Противпожарна станица во Загреб за време на четвртина финалето меѓу Хрватска и Русија. Пожарникари пред телевизор, а на терен се изведуваат пенали. Русинот Кузјаев само што даде гол и резултатот е 3:3.

Модриќ го посочи „виновникот“ за победата над Англија

Дерби - 12.07.2018

Репрезентацијата на Хрватска испиша нова страница во својата историја и за прв пат ќе игра во големо финале на Светските првенства. Овој резултат „коцкестите“ го остварија со победата над Англија со 2-1 по продолженијата, па во недела ќе излезат на ...

„Марка“ го слави реаловецот Модриќ: Заслужи финале, титула, „златна топка“ и – сè што постои!

Sport 1 - 12.07.2018

Најугледниот шпански спортски весник „Марка“ не можеше да не го испофали реаловиот мотор Лука Модриќ, капитенот на хрватската репрезентација, откако со „коцкестите“ обезбеди финале на 21-то Светско првенство во Русија.

Д-р Лука Модриќ, ѕвер

Република - 12.07.2018

Лука Модриќ е фудбалски ѕвер. Според статистиката на мечот Хрватска – Русија Модриќ имал една асистенција, четири клучни додавања, осум успешни дриблинзи, четири изнудени прекршоци и 102 додавања.

Модриќ: Навистина сакав Роналдо да остане во Реал

TopSport - 12.07.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ на својот доскорешен соиграч Кристијано Роналдо му посакал среќа во понатамошната кариера. Португалецот по девет години го напушти Реал и реши кариерата да ја продолжи во Јувентус.

Ракитиќ откри каква драма преживеал пред мечот со Англичаните

Република - 12.07.2018

Хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ на шпанските медиуми им откри каква драма преживеал пред историското полуфинале со Англичаните. – Имав многу јака грозница, имав температура 39 степени. Лежев во кревет и собирав сила. Вредеше.

Целиот свет се воодушевува- хрватските пожарникари добија повик во решавачката минута, а нивната реакција ќе ве остави ...

Курир - 12.07.2018

Противпожарната станица во Загреб за време на четвртина финалето меѓу Хрватска и Русија го воодушеви светот откако за време на изведувањето пенали добија повик за интервенција. Пожарникарите додека седеа пред телевизорот на терен се изведуваа пенали.

Тој е херој на нацијата: Ракитиќ ноќта пред мечот против Англија имал речиси 40 температура

Курир - 12.07.2018

Иван Ракитиќ откри како маки проживувал ноќта пред натпреварот во кариерата. Малку недостасувало Хрватска во полуфиналето да остане без еден од најважните играчи поради висока температура.

Модриќ: Не сакаме да застанеме тука, бидејќи дојдовме по нешто повеќе

24Фудбал - 12.07.2018

Главната ѕвезда на Хрватска, Лука Модриќ вели дека откако тој е во репрезентацијата никогаш не почувствувал поголема верба во соиграчите, смета дека можат и до големиот трофеј. Лука Модриќ не се задоволува со финалето, сака уште една победа за крај ...

Мијатовиќ: Модриќ е најдобриот фудбалер во историјата на Балканот

Макфакс - 11.07.2018

Предраг Мијатовиќ, легендата на Реал Мадрид и на фудбалот на поранешна Југославија, во интервју за хрватскиот „Индекс“ вели дека „круната“ на најдобар фудбалер во историјата на Балканот може да ја понесе само Лука Модриќ.

ВИДЕО: Да гаснат пожар или да гледаат фудбал – хрватските пожаркинари добија повик за време на пеналите

А1 On - 11.07.2018

Пожарникари во Хрватска добиле аларм за узбуна додека го гледале натпреварот Хрватска-Русија, односно изведувањето на пенали во четвртфиналниот натпревар. Тие стануваат и истрчуваат на задача во моментот кога Иван Ракитиќ го изведува одлучувачкиот ...

ВИДЕО: Невидена дисциплина – ги гледаа пеналите на Хрватска, па во секунда им се случи…пожар, пожар!

Спортклуб - 11.07.2018

Хрватските пожарникари покажаа високо ниво на професионалност во моментите на еуфорија во нивната земја. Гледајки го четвртфиналето на Хрватска, кога „коцкестите“ ја победија селекцијата на Русија на пенали, но поради тоа што им беше јавено дека ...

Ракитиќ шутира пенал, алармот ѕвони за пожар, а ти си хрватски пожарникар на смена (видео)

365 - 11.07.2018

Како и сé што има нешто хрватско во себе, така и хрватските пожарникари беа залепени за телевизорот кога на пенали се решаваше дали Русија или Хрватска ќе оди во полуфиналето на Светското.

Лука Модриќ - од бегалец до еден од најславните фудбалери на денешницата

Факултети - 11.07.2018

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација, Лука Модриќ, се смета за амајлија на тимот. Но, како станал тоа што е денес? Неговиот живот всушност воопшто не бил лесен. Кога Модриќ имал само шест години, неговиот сакан дедо бил застрелан од ...

Фудбалери од мали нозе: Ракитиќ, Ловрен, Ковачиќ, Крамариќ и Ребиќ (ФОТО)

1tv - 11.07.2018

Кога си дете имаш многу амбиции, посакуваш да бидеш пилот, фудбалер, доктор и што ли уште не. Ако имате силни амбиции како овие момци тогаш твојата желба ќе стане реалност. Дел од хрватските фудбалски репрезентативци посакувале да станат фудбалери и ...

Зошто Модриќ им даде предност на Русите во изведувањето пенали?

Локално - 11.07.2018

Можноста да се бира дали први ќе изведувате пенали за решавање на натпреварот е голема предност. Можноста да изберете да изведувате пенали први, а да им ја дадете предноста на другите, може да се покаже како голема грешка.

(Фото) Фудбалерите на Хрватска како деца

Репортер - 11.07.2018

Медиумите се полни со слики на фудбалери и нивните оформени мускулести тела и секој од нас барем еднаш „фрлил око“ да види како неговиот омилен играч изгледа без дрес. Сега можете да ги погледнете хрватските репрезентативци како изгледале како деца ...

Модриќ: Англичаните не покажаа почит кон нас

Точка - 12.07.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ рекол дека тој и неговите колеги од репрезентација биле уште повеќе мотивирани да победат во полу-финалето, поради разните написи и коментари во англиските медиуми.

Ракитиќ: Ако треба, ќе играм во финале и со една нога

24Инфо - 12.07.2018

На натпреварот помеѓу Англија и Хрватска, дефинитивно го видовме најразочарувачкиот настап на Иван Ракитиќ на ова Светско првенство досега. Иван Ракитиќ одигра лошо, иако во досегашниот дел од првенството во Русија прикажа фантастични партии.

Ракитиќ откри што му се случувало ноќ пред натпреварот со Англија: Едвај собрав сила да играм

Точка - 12.07.2018

Иван Ракитиќ на изненадување на многумина беше еден од најлошите актери на вчерашниот натпревар против Англија. Сепак, за среќа на „коцкестите“ тоа не влијаеше многу на целокупниот развој на настаните, па Хрватска обезбеди историски пласман во ...

Ракитиќ ги „пецна“ Англичаните: Мислеа дека веќе се во финале... но ние ќе играме во недела!

МКД - 12.07.2018

Иван Ракитиќ вели дека самоувереноста на Англичаните им се удрила од глава и најави дека ќе го дадат максимумот во недела против Франција за да стигнат до трофејот од Светското првенство „Коцкастите“ ќе се борат за златото откако вчера во Москва на ...

Модриќ: Навистина сакав Роналдо да остане во Реал

Макфакс - 12.07.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ на својот доскорешен соиграч Кристијано Роналдо му посакал среќа во понатамошната кариера. Португалецот по девет години го напушти Реал и реши кариерата да ја продолжи во Јувентус.

Фудбалери од мали нозе: Ракитиќ, Ловрен, Ковачиќ, Крамариќ и Ребиќ (ФОТО)

Либертас - 11.07.2018

Кога си дете имаш многу амбиции, посакуваш да бидеш пилот, фудбалер, доктор и што ли уште не. Ако имате силни амбиции како овие момци тогаш твојата желба ќе стане реалност. Дел од хрватските фудбалски репрезентативци посакувале да станат фудбалери и ...

Модриќ: Навистина сакав Роналдо да остане во Реал

Точка - 12.07.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ на својот доскорешен соиграч Кристијано Роналдо му посакал среќа во понатамошната кариера. Португалецот по девет години го напушти Реал и реши кариерата да ја продолжи во Јувентус.