TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лога: Очекувам следнава недела турските власти да го земат во процедура нашето барање

24 Вести - 09.12.2023

Очекуваме релативно брза екстрадиција на Палевски од Турција, ова денеска го изјави министерот за правда Кренар Лога, кој додаде дека во Турција се испратени документи неколку пати - преку ДХЛ, по електронски пат, преку нашето МНР и Амбасадата.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за пропусти во истрагата за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска

Телма

Со свеќи во рацете и минута молчење: Одвај десетмина на протестот „Правда за Вања и Панче“

Глас на Америка

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

Фактор

Никој несака да ги брани: „Се крие идентитетот на адвокатот на осомничените за убиството на Вања и Панче“

Во Центар

„Надлежните очигледно ја насочуваат јавноста кон некои информации, а реално не знаеме ништо“ вели судски вештак за убиствата на Вања и Панче

Република

ОДРЕДЕН ПРИТВОР НА ВОЗАЧОТ КОЈ ГО ПРЕВEЗУВАЛ ОСОМНИЧЕНИОТ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА ОД БГ во ТУРЦИЈА! Стефан Димковкси доби кривична пријава!

Во Центар

Мета Слободен Печат Алфа Слободен Печат 360 степени Во Центар Во Центар 24 Вести

Убиецот и убиствата се користат за дневна политика – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат да бараат одговори една од друга

ТВ21 - 09.12.2023

Иако не помина една недела откако беше погребена малолетничката Вања Ѓорчевска, која беше киднапирана и убиена, политичките партии веќе неколку дена со меѓусебни обвинувања, бараат одговорност и зборуваат за нивната поврзаност со убиецот.

(Видео) Само 12 граѓани протестираа денеска за убиството на Вања

еМагазин

Мал број на граѓани бараа правда за Вања – „толку малку народ за толку големо злосторство“

ТВ21

(Видео) Четириесетина камери по трасите низ кои е носена убиената Вања – колку од нив искористи МВР?

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Власта има одговорност за трагедијата и за неказнивоста кон Палевски

24Инфо

Само три лица се појавиле на протестот „Правда за Вања“ пред домот на девојчето

Локално

Три лица се појавија пред домот на убиената Вања на протест – локацијата обезбедувана и од полицијата

Скопје1

+инфо Канал5 Канал5 Фокус Во Центар Скопје1 Мета ТВ21

Ковачки: Клучно за пропустот на МВР е прашањето зошто не била распишана централна објава по возилото на Панче, ...

360 степени - 09.12.2023

Ова, како што велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е важно затоа што доколку МВР распишало централна објава по возилото тогаш тоа би било регистрирано од камерите на системот „Сејф сити“ по што би било лоцирано, убијците на велешанецот би биле фатени, ...

Ковачки до Спасовски: Дали имате податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје од 24ти, три дена пред убијците да ја убијат Вања, и дали не сте ги фатиле затоа што немало централна објава?

4NEWS

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици

Во Центар

Ковачки до Спасовски: Дали имате податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје од 24ти, три дена пред убијците да ја убијат Вања, и дали не сте ги фатиле затоа што немало централна објава?

Курир

Ковачки до Спасовски: Возилото на убиениот Панче било три дена во Скопје пред убиството на Вања

МКД

Ковачки: Дали МВР има податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје три дена пред убиството на Вања, и дали не се приведени затоа што немало централна објава

Нетпрес

Ковачки до Спасовски: Дали имате податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје од 24ти

Канал5

А1 On +инфо Скопје инфо Денешен Локално Република 24 Вести

„МАКЕДОНИЈО, ЗАСРАМИ СЕ!“ На протестот за воведување смртна казна дојдоа само тројца

+инфо - 09.12.2023

Нермина Кочан која беше меѓу тие што протестираа вели дека не е во ред никој да нема на протестот кој беше најавен за воведување смртна казна и за поддршка на мајката на киднапираната и убиена Вања Ѓорчевска.

ВИДЕО: Срамота е да нема никој на собирот за поддршка на мајката на Вања, вели една од десетината собрани граѓани

А1 On

Македонијо засрами се, Скопје засрами се бидејќи не е во ред да нема никој на протестов, порача присутен граѓанин.

Скопје1

„Македонијо засрами се, само три лица дојдоа на протест за правда на Вања“

4NEWS

Македонијо засрами се, само три лица дојдоа на протест за правда на Вања“, реагираат организаторите

Фокус

Нермина Кочан: Скопје засрами се, само три лица дојдовме на најавениот протест за правда за Вања

ТВ21

„За три дена заборавивме на Вања“ - организаторите гневни, на протестот се појавија само три лица

Скопје инфо

24 Вести

Дали и кога Палевски ќе биде екстрадиран во Македонија е неизвесно

Алфа - 09.12.2023

Најрано во февруари Љупчо Палевски Палчо би стапнал на македонска територија доколку ништо не се искомплицира. Два до три месеци е рокот кој го дава фелата за враќањето на првоосомничениот Палевски од Турција во Македонија.

„Вања била таргетирана жртва“ – цела Македонија ја чека екстрадицијата на Палевски од Турција

ТВ21

30 дена притвор за возачот на Палчо

Сител

Одреден 30 дневен притвор за струмичанецот кој го транспортираше Палевски до Турција

Телма

Стоп за невнимателните изјави што може да ја спречат екстрадицијата

Н.Македонија

Кога Палевски ќе биде екстрадиран во Македонија, за еден месец или за повеќе?

еМагазин

„Палевски само го зголемува кругот на луѓе кои ги инволвира во овој случај“, рече професорката Николоска

ТВ21

Бизнис Вести Либертас Сител Во Центар Бриф Слободен Печат Frontline Н.Македонија

Вања била ставена во вреќа за спиење во подрумот на нејзината зграда

Сител - 08.12.2023

14-годишната Вања Ѓорчевска била врзана и ставена во вреќа за спиење во подрумот на нејзината зграда, па потоа била изнесена од зградата, потврдуваат за ТВ 24 извори од истрагата. Првоосомничениот Љупчо Палевски, кој поседувал имот во истиот објект, ...

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА КИДНАПРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА ВАЊА ЃОРЧЕВСКА: Ја ставиле во вреќа за спиење, па во подрум – Еве како сето тоа го направиле НЕЗАБЕЛЕЖАНО

Во Центар

Вања била врзана и ставена во вреќа за спиење во подрумот на зградата каде што живеела

24Инфо

Извори од истрагата потврдиле: Вања била врзана и ставена во вреќа во подрумот на зградата, објави ТВ24

365

Вања била врзана и изнесена од зградата преку подрумите во зградата каде живееше?

еМагазин

Вања била извадена од подрумски простории на зградата каде живеела

Бриф

Нови детали од истрагата: Вања била изнесена низ подрумските простории на зградата

Вечер Прес

Слободен Печат +инфо Република Либертас Фактор Во Центар Пулс24 Женски магазин

Русковска: „Не може, но и не смее случајот со Палевски да добие политичка конотација. Турските власти да имаат во ...

Телма - 08.12.2023

Почнува постапката за екстрадиција пред турските органи на прогонот откако министерството за правда синоќа ја испрати преку три официјални канали. Палевски ќе има адвокат по службена должност, а првиот чекор на бранителот е да се жали на ...

Русковска: Случајот со Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Р.С.Европа

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Канал5

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

А1 On

ПОЛИТИКАТА ДА ГИ ТРГНЕ РАЦЕТЕ ОД СЛУЧАЈОТ СО УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Треба да се утврди вистинската позадина, порача Русковска

+инфо

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Zoom

Русковска со став: На грозоморните убиствата на Вања и Панче не смее да им се даде политичка конотација

Телма

Локално Фокус Слободен Печат Бриф Н.Македонија Независен Курир ТВ21

Европски Сојуз за промени: Дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“?!

А1 On - 08.12.2023

Неодамнешните трагични случувања со убиството на 14-годишното девојче и 74-годишниот велешанец, отвораат дополнителни сомнежи за делата што главниот осомничен за организацијата на делото, Љупчо Палевски, познат по прекарот Палчо, беше вклучен и во ...

КАДЕ БИЛ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ-ПАЛЧО НА 24 АПРИЛ 2012 ГОДИНА, КОГА СЕ СЛУЧИ „МОНСТРУМ“ - Европскиот сојуз со прашања до МВР

Фактор

Дали Палевски е вмешан и во организацијата на „Монструм“, прашува албанската опозиција

Фокус

Европски сојуз за промени: Дали Палевски е вмешан во организација на случајот Монструм?

МКД

ДАЛИ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ Е ВМЕШАН И ВО СЛУЧАЈОТ „МОНСТРУМ“? Европскиот сојуз за промени бара одговори од институциите

+инфо

„Европски сојуз за промени“: Логично е да се сомневаме дека истите организатори на убиството на Вања, се вмешани и во случајот „Монструм“

360 степени

„Европски сојуз за промени“: Логично е да се сомневаме дека истите организатори на убиството на Вања, се вмешани и во случајот „Монструм“

Либертас

Република

Страшно! Нови сознанија за мајката и сестрата на убиената Вања

Мастило - 08.12.2023

Зорица Ѓорчевска, мајката на свирепо убиената 14-годишна Вања, заедно со помалата ќерка од пред некој ден се наоѓаат на една од скопските клиники, дознава „ 24инфо “. Порталот тврди дека ја знае и конкретната клиника на која се сместени мајката и ...

Мајката и сестрата на Вања хоспитализирани на една скопска клиника

24Инфо

Мајката на Вања со тажна порака: Животот ми се претвори во пекол!

Пулс24

Мајката и сестрата на убиената Вања хоспитализирани на една скопска клиника

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот

Курир - 08.12.2023

Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот. Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство, овој пат на Вања, се вели во партиското соопштение на опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство, овој пат на Вања, истрагата за жал потфрли

4NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ ДО СПАСОВСКИ: Зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство?

Денешен