TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителката Стефанова на распит за случајот „Рекет“: Дадов исказ во својство на сведок

Глас на Америка - 13.08.2019

Се чека на повикот за Јанева да се појави на распит и да објасни ги објасни одлуките и потезите во „Империја“. Судот им го продолжи притворот на осомничениот двоец рекетари. СКОПЈЕ – Пет часа траеше распитот на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска и овоможи на Јанева да уништува докази

Телма - 13.08.2019

Русковска и обвинителството мора да сносат одговорност за пропустите во истрагата за „Рекет“, а претседателот Пендаровски ја пуштил низ вода Катица Јанева во обид да создаде алиби, се обвинувањата кои денеска ВМРО-ДПМНЕ ги упати на адреса на ...

Скандалот „Рекет“ вовед во „Пржино 2“

Нетпрес - 13.08.2019

Еден месец скандалот „Рекет“ ја тресе владата на премиерот Зоран Заев преку информациите дека предметите за СЈО се користеле за да се извлекуваат милионски суми од бизнисмени – осомничени во случаите на специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Добивање сведок или обид на Јанева да избегне одговорност за „Рекет“

Р.С.Европа - 13.08.2019

Обвинител може да повика лица на разговор и потоа мора да направи службена белешка, но не смее тоа да го прави преку телефон, коментираат правни експерти за тврдењето на обвинителката на СЈО Катица Јанева дека преку посредници разговарала со лица за ...

Анкета на Макфакс: Граѓаните бараат апс за Јанева

Expres - 13.08.2019

Анкета на истражувачкиот центар на „Макфакс“ покажува дека преовладува мислењето дека шефицата на СЈО, Катица Јанева треба да одговара за своите постапки кои се откриваат во објавените снимки на италијанската „Ла Верита“ а поврзани со скандалот ...

Катица Јанева во среда на распит па во притвор?

Магазин - 13.08.2019

Веќе неколку недели обвинителството не одговара ниту пак превзема нето во врска со случајот Рекет. Многумина реагираа дека обвинителката Рускоска во време на скандал заминала на годиен одмор, што создава можност за влиајение на сведоците.

Kолку пари и имот пријавила Катица Јанева додека работела за четирите години во СЈО?!

Бизнис Вести - 13.08.2019

Речиси четири години колку што е на чело на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева нема пријавено никаква промена во имотната состојба. Гевгелиската обвинителка која во 2015 година се пресели во Скопје, а сега е дел од милионската афера ...

Децата на Катица Јанева во 2015 на подарок добиле два станови, а таа има кредити од неколку милиони

Скопје1 - 12.08.2019

По случајот „Рекет“, името на специјалната обвинителка Катица Јанева секојдневно се споменува во медиумите, но и јавноста. Сите се прашуваат, дали таа рекетирала, помагала или нема поврзаност со рекетот за кој Обвинителството ги сомнички Боки 13 и ...

Реакции на прес конференцијата на Пендаровски и за случајот „Рекет“

Сител - 12.08.2019

Коректна, државничка изјава, неоптоварена со политички квалификации. Вака аналитичарите ја оценуваат прес конференцијата на претседателот Пендаровски, додавајќи дека испратените пораки се позитивни и покажуваат неутралност од ставовите на ...

Катица Јанева утрово се појави на работа во СЈО

Канал5 - 12.08.2019

Бомбите втор ден мируваат, но “Рекет” продолжува да ја бранува јавноста. Специјалната обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор денеска се врати на работа. Не е познато дали и кога таа би била повикана на распит во Обвинителството за аферата ...

Катица Јанева се врати на работа и нема добиено покана за распит во ОЈО

МКД - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од денеска и официјално е на работа по искористениот годишен одмор. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во Јавното обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за ...

Јанева денеска се врати на работа во СЈО

Фокус - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска се врати на работа во СЈО, откако неколку дена беше на одмор. Оваа информација за „Фокус“ официјално ја потврдија од обвинителството. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во ...

Јанушев: Пендаровски ја пушти Катица низ вода

+инфо - 12.08.2019

Генералниот секретар на ВРМО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, коментирајќи го денешното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, рече дека тој ја пуштил Катица Јанева низ вода и оти веројатно таа ќе биде жртвено јагне.

Катица Јанева се врати на работа потврдуваат за Канал 5 од СЈО

Канал5 - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат за Канал 5 од СЈО. Не е познато дали и кога таа би била повикана на распит во Обвинителството за аферата “Рекет”.

Катица Јанева се врати на работа, нема добиено покана за распит во ЈО

А1 On - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е вратена од годишен одмор и од денеска е официјално на работа, но засега не е повикана да даде исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“.

Јанева сѐ уште не е повикана да даде исказ во ЈО

Deutsche Welle - 12.08.2019

И покрај информациите во јавноста, специјалната обвинителка Катица Јанева сѐ уште не е формално повикана од Јавното обвинителство да даде изјава за случајот Рекет. Се чекаат исказите на други лица.

Катица Јанева се врати на работа

Н.Македонија - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се вратила на работа по еднонеделниот одмор, објавуваат повеќе македонски медиуми, повикувајќи се на информации добиени од СЈО. Уште е неизвесно дали и кога Јанева би била повикана на распит во ...

Јанева се врати од одмор, од денеска е пак на работа

365 - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го заврши еднонеделниот одмор и од денеска повторно е на работа во СЈО, пренесуваат медиумите. Информацијата за „Фокус“ ја потврдија и од самото обвинителство.

Катица Јанева се врати на работа

+инфо - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат од СЈО за телевизијата Канал 5 . Сѐ уште не се знае дали и кога Јанева ќе биде повикана да даде исказ во врска со аферата „Рекет“ во Јавното ...

СЈО: Катица се врати, вистина се врати!

Денешен - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која пред еден месец си поднесе оставка, од денеска е повторно на работа, информираат во СЈО. Таа сѐ уште не добила покана да се појави на распит во Јавното обвинителство за гонење на организиран ...

„Фокус“: Јанева се појави на работа

Expres - 12.08.2019

Катица Јанева денеска се појавила на работа во Специјалното јавно обвинителство, јави Фокус откако оваа вест им била потврдена од СЈО. Шефицата на СЈО на 15 јули поднесе оставка, за која подоцна се испостави дека била само усна, а ја услови со ...

Пендаровски: Не сум се чул со Заев за „Рекет"

Press24 - 12.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска на прес-конференција говореше за случајот Рекет, истакна дека никој не е над законот, и секој вмешан ќе одговара. На новинарско прашање дали се чул со премиерот Зоран Заев кој се споменува во објавените видеа, ...

Катица Јанева се врати на работа во СЈО

еМагазин - 12.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева се врати на работа, потврдија денескa од Специјалното јавно обвинителство по барање на медиумите. Таа се уште не добила покана да даде исказ во Обвинителството за случајот „Рекет“, иако нејзиниот глас се слуша ...

Јанева сѐ уште не е повикана да даде исказ во обвнинителството

Република - 12.08.2019

И покрај информациите во јавноста, специјалната обвинителка Катица Јанева сѐ уште не е формално повикана од Јавното обвинителство да даде изјава за случајот Рекет. Се чекаат исказите на други лица, пишува „Дојче веле“.

Катица Јанева се врати на работа во СЈО

PressingTV - 12.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева се врати на работа, потврдуваат за Пресинг Тв од СЈО. Досега Јанева не добила покана да даде исказ во Обвинителството за случајот „Рекет“, иако нејзиниот глас се слуша во снимките кои ги објави италијанскиот ...

Јанева не е повикана од Русковска да каже за нејзината улога во „Рекет“

Скопје1 - 12.08.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, не е повикана во Обвинителството со кое раководи Вилма Русковска да даде исказ за случајот „Рекет“. Неофицијално, таа ќе биде повикана откако претходно изјави во својство на сведоци ќе дадат останатите нејзини колеги ...

АНКЕТА НА МАКФАКС: Апсолутно мнозинство анкетирани граѓани сметаат дека Катица Јанева наместо на чело на СЈО треба да ...

Денешен - 13.08.2019

Истражувачкиот центар на Макфакс спроведе анкета која покажува дека преовладува јавното мислење кај граѓаните дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да одговара за своите постапки кои се откриваат во објавените снимки на ...

„Рекет“ главна тема во политиката – „Го предупредив Заев, ќе има уште изненадувања“, вели Вучиќ

ТВ21 - 11.08.2019

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ повторно бара истрагата да не остане само на двајцата осомничени со цел да се сокријат како што велат високи функционери на Власта. „Сепак овој скандал е огромен и има влијание на нашите евроинтеграции па нема така ...

Рускоска се враќа од одмор, Јанева ќе дава исказ

Нетпрес - 11.08.2019

Шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, в среда се враќа од одмор на работа, потврдија од обвинителството за организиран криминал за ТВ Сител.

Судство: Катица Јанева в среда оди на распит, па во притвор

Република - 13.08.2019

Веќе неколку недели обвинителството не одговара ниту пак превзема нето во врска со случајот Рекет. Многумина реагираа дека обвинителката Рускоска во време на скандал заминала на годиен одмор, што создава можност за влиајение СУДСТВО.МК.

Реакции на прес конференцијата на Пендаровски и за случајот „Рекет“

4NEWS - 12.08.2019

Коректна, државничка изјава, неоптоварена со политички квалификации. Вака аналитичарите ја оценуваат прес конференцијата на претседателот Пендаровски, додавајќи дека испратените пораки се позитивни и покажуваат неутралност од ставовите на ...

Катица Јанева се врати на работа – Ќе ги детонира ли 10-те истраги кои можат да направат нов потрес на политичката ...

Centar - 12.08.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева се врати на работа. Од денеска таа ја почна работната недела, откако го искористи годишниот одмор, за кој медиумите тврдеа дека го искористила надвор од земјава, односно на грчките плажи.

Катица Јанева се врати на работа во СЈО

24 Вести - 12.08.2019

Катица Јанева денеска се врати на работа во СЈО, откако неколку дена беше на одмор. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, за истрагата „Рекет“, во која засега има ...

Јанушев: Пендаровски ја пушти Катица Јанева низ вода

PressingTV - 12.08.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев запрашан за коментар на обраќањето на престедателот Стево Пендаровски за случајот „Рекет“ вели дека специјалната обвинителка е пуштена низ вода.

Катица Јанева се врати на работа

Бриф - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат за Канал 5 од СЈО. Не е познато дали и кога таа би била повикана на распит во Обвинителството за аферата “Рекет”.

Катица Јанева се врати на работа, нема добиено покана за распит во ЈО

Независен - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е вратена од годишен одмор и од денеска е официјално на работа, но засега не е повикана да даде исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“.

ДВ: Јанева сѐ уште не е повикана да даде исказ во ЈО

Либертас - 12.08.2019

Иако медиуми шпекулираа дека Катица Јанева ќе биде прва повикана на распит во Обвинителството, засега од Обвинителството нема официјална потврда за тоа. Тоа води кон претпоставка дека нејзиниот исказ ќе уследи откако претходно ќе дадат искази сите ...

Катица Јанева се врати на работа, потврдуваат од СЈО

24Инфо - 12.08.2019

Катица Јанева се врати на работа, потврдуваат од СЈО Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат од СЈО за телевизијата Канал 5 .

Катица Јанева се врати на работа

Сител - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска се врати на работа во СЈО, информираат од Обвинителството за Фокус. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а во ...

Катица Јанева се врати на работа во СЈО

Република - 12.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева се врати на работа, потврдуваат за Пресинг Тв од СЈО. Досега Јанева не добила покана да даде исказ во Обвинителството за случајот „Рекет“, иако нејзиниот глас се слуша во снимките кои ги објави италијанскиот ...

„Рекет“ главна тема во политиката – „Го предупредив Заев, ќе има уште изненадувања“, вели Вучиќ

4NEWS - 12.08.2019

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ повторно бара истрагата да не остане само на двајцата осомничени со цел да се сокријат како што велат високи функционери на Власта. „Сепак овој скандал е огромен и има влијание на нашите евроинтеграции па нема така ...

Рускоска во среда се враќа од одмор, прва на распит ќе биде Катица Јанева

CivilMedia - 12.08.2019

Шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, в0 среда се враќа од одмор на работа, јавува ПЛУС ИНФО . Од обвинителството велат дека сите инволвирани во случајот „Рекет“ ќе бидат повикани на распит, ...

РУСКОСКА СЕ ВРАЌА ОД ОДМОР ВО СРЕДА: Кој прв ќе седне на обвинителската клупа?

Магазин - 12.08.2019

Шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во среда се враќа од одмор на работа, потврдија од обвинителството за организиран криминал за ТВ Сител.

(Видео) Јанушев: Пендаровски ја пушти Катица Јанева низ вода

Макфакс - 12.08.2019

На новинарско прашање како го коментира говорот на претседателот Пендаровски, кој повика на завршување на истрагите, на подигнувања обвиненија, дури и на политичка одговорност во случајот „Рекет“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, ...

Катица Јанева се врати на работа

Либертас - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат за Канал 5 од СЈО. Не е познато дали и кога таа би била повикана на распит во Обвинителството за аферата “Рекет”.

Катица Јанева се врати на работа, нема добиено покана за распит во ЈО

MTM - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е вратена од годишен одмор и од денеска е официјално на работа, но засега не е повикана да даде исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“.

Јанева сѐ уште не е повикана да даде исказ во ЈО

Вечер - 12.08.2019

И покрај информациите во јавноста, специјалната обвинителка Катица Јанева сѐ уште не е формално повикана од Јавното обвинителство да даде изјава за случајот Рекет. Се чекаат исказите на други лица.

Катица Јанева се вратила на работа во СКО

Нетпрес - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор се врати на работното место, потврдуваат од СЈО за телевизијата Канал 5 . Сѐ уште не се знае дали и кога Јанева ќе биде повикана да даде исказ во врска со аферата „Рекет“ во Јавното ...

Катица Јанева се врати на работа, кога ќе дава исказ ОЈО не кажува!

Вечер - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по еднонеделниот одмор денеска се врати на работа, потврдуваат од СЈО. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а во однос ...

Јанушев: Пендаровски ја пушти Катица Јанева низ вода

24Инфо - 12.08.2019

На новинарско прашање како го коментира говорот на претседателот Пендаровски, кој повика на завршување на истрагите, на подигнувања обвиненија, дури и на политичка одговорност во случајот „Рекет“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, ...