TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Сител - 28.05.2024

Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во вечерашното интервју за ...

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

А1 On

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер за името и дека ќе го користи во и вон земја

Канал5

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Бриф

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Frontline

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

365

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името на неговата земја е Северна Македонија

Локално

Zoom Независен ТВ21 Во Центар MakPress ММС

Мицотакис: Се обидовме да соработуваме со С.Македонија, но мора да го почитуваат европското законодавство

Локално - 28.05.2024

Имав реални проблеми со Договорот од Преспа што го склучи претходната влада, но го почитував, изјавил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Тој во поткастот на поранешниот портпарол на британската влада, Алистер Кембел и поранешниот државен секретар, ...

Нова порака од Мицотакис: Северна Македонија мора да го почитува европското законодавство

Слободен Печат

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и ...

Макфакс - 28.05.2024

„Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја“ рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за ...

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Опсервер

Мицотакис очекува новиот премиер да го почитува Договорот од Преспа

Н.Македонија

НОВИОТ ПРЕМИЕР ЈАСНО И ГЛАСНО ДА КАЖЕ ДАЛИ ЌЕ КОРИСТИ „СЕВЕРНА“ Мицотакис му постави предизвик на Мицкоски

+инфо

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Кајгана

Мицотакис до Мицкоски: Новиот премиер јасно и гласно да каже дали ќе користи „Северна“

4NEWS

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Точка

Press24 Денар

Мицотакис очекува од новиот македонски премиер да се изјасни дека ќе го почитува Договорот од Преспа

24Инфо - 28.05.2024

„Очекувам од новиот премиер на С. Македонија да се изјасни дека ќе го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја ќе го користи во и надвор од неговата земја, рече Кирјакос Мицотакис, грчкиот премиер во вечершното интервју за ...

Мицотакис со порака до Мицкоски: Очекувам да даде јасна изјава дека го почитува Преспанскиот договор и дека името Северна Македонија ќе го користи секаде

360 степени