TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија: Нови 359 случаи на Ковид-19, шест лица починаа, на респиратор 81 пациент

ТВ21 - 02.07.2020

До денеска до 15 часот во Србија се регистрирани нови 359 случаи на коронавирус, и со тоа и натаму расте бројот на новозаразени кај нашиот северен сосед. Во изминатите 24 часа направени се 9.013 тестови.

Каде е сега Филипче: 15 починати од ковид-19, 173 се нови случаи

Република - 02.07.2020

Петнаесет лица починаа, а нови 173 се регистрирани како од ковид-19 од изработени 1.653 тестa последните 24 часа, потврдија од Институтот за јавно здравје на РМ за „Плусинфо“. Излекувани се 150 пациенти.

Ситуацијата во Србија се влошува: Нови 359 случаи на коронавирус, шест лица починаа

Слободен Печат - 02.07.2020

Во Србија денеска се регистрирани 359 позитивни случаи на Ковид-19, а во последните 24 часа починале 6 лица. Со тоа вкупниот број на позитивни случаи порасна на 15.195, додека од последниот извештај биле тестирани 9.013 лица.

Можно затворање на границите со Србија и Косово

Кумановски м. - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести утре ќе разговара за евентуално повторно ограничување на протокот на патници на границите со Србија и Косово, а можно е и целосно затворање на граничните премини со двете држави, пишуваат националните медиуми, ...

Во земјава над 60% од случаите со Ковид-19 евидентирани во јуни

Алсат-М - 02.07.2020

Во јуни се регистрирани 62% од досегашниот биланс на заразени со Ковид-19 во Северна Македонија во извештајот за првите три месеци од пандемијата. Од 26 февруари, кога беше регистриран првиот случај, па сè до 31 мај, земјава регистрираше 2.315 ...

Починаа 15 пациенти од ковид-19, најмногу досега, нови 173 заразени

+инфо - 02.07.2020

Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти.

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, син на претходно заболен

24 Вести - 02.07.2020

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, на возраст од 57 години, е син на претходно заболен 80-годишен кавадарчанец. Од кавадаречкиот центар за јавно здравје, потврди ја дека новозаболеното лице претходно било во изолација, заради потврдениот ...

Во БиХ нови 180 случаи на зараза со коронавирусот

Нетпрес - 02.07.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 180 нови сличаи на инфекција со коронавирусот, објавија во четвртокот заводите за јавно здравство на Федерацијата БиХ и на Републка Српска.

Во Хрватска денес 81 нови заболени од корона, две лица починаа

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 81 нови случаи на инфекција од корона вирусот, од кои најголемиот број е во Славонија. Бројот на активни случаи изнесува 647. Вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата е 2.912.

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

360 степени - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести утре ќе дискутира за евентуално затворање на северната граница со Србија и Косово, најавија здравствените власти. „Со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на ...

Како Заев „танцуваше“ со короната: Македонија во врвот на Европа по смртност од КОВИД-19

Курир - 02.07.2020

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. За поголемиот дел од светот, смртноста се брои токму според бројот на починати на милион жители, само Заев и Филипче не го практикуваат тоа, затоа што ...

Словенија последните 24 часа бележи најголем број новозаразени од април

Нетпрес - 02.07.2020

Во Словенија во последното деноноќие тестирани се 1.198 лица а новиот коронавирус е потврден кај 21 лице, осум повеќе од ден претходно што е најголема бројка забележана од средината на април, соопшти во четвртокот словенечката влада.

Утре ќе се одлучува за повторно воведување режим со границите на Србија и Косово

Телма - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со корона вирусот во регионот и соседните земји и можното враќање на мерките е во насока на превенција од потенцијални ризици по здравјето на населението во Северна Македонија.

Нов црн рекорд: Од Ковид за 24 часа починаа 15 лица

Expres - 02.07.2020

Нови 173 заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институтот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Претходно медиуми јавија за 13 ...

Комисијата за заразни болести утре решава дали ќе бидат затворени границите со Србија и Косово

+инфо - 02.07.2020

Причина за ваквата најава е состојбата со коронавирусот во двете земји. Комисијата за заразни болести на утре ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, ...

Нови 13 починати од КОРОНА во последните 24 часа и над 170 заразени

Пулс24 - 02.07.2020

Не стивнува епидемијата, туку се чини дека се позабрзано галопира и секој ден зема се повеќе жртви. Вчера е забележан нов неславен рекорд – 13 починати. Вкупниот број позитивни случаи во Македонија сега достигна високи 6625 ...

МЛАДИ ВНИМАВАЈТЕ: Може да имате слаба точка за која не сте ни знаеле, короната ја напаѓа и потоа го слабее целиот ...

Фактор - 02.07.2020

И младите луѓе на возраст над 20 години можат да имаат потешка клиничка слика од коронавирусот. Може да се случи тие да не знаат дека вирусот им оштетил некој од органите и дека неговата работа е нарушена, се додека новиот вирус не го ослабне целиот ...

Нови 173 случаи на корона, починаа 13 лица

Expres - 02.07.2020

Во последните 24 часа починаа 13 пациенти а регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19, по извршени 1.653 тестирања. Најмногу новозаразени одново има во Скопје – 75. Следат Струга – 14, Охрид – 10, Куманово и Тетово по 9, Штип – 8, ...

Расте бројот на заразени во БиХ – денеска 180

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Федерацијата Босна и Херцеговина регистрирани се 122 новозаразени со корона вирус, покажуваат податоците од Заводот за јавно здравје. Тестирани се 1.447 примероци денеска, а вкупно од почетокот на епидемијата 57.176, додека ...

Најголем пораст на новозаразени од Ковид-19 во САД, повеќе од 50.000

Курир - 02.07.2020

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот Џонс Хопкинс. Најголем пораст на заразени има во јужниот и западниот дел на земјата, каде земјите ...

Двајцва вработени во две фабрики во Кавадарци позитивни на Корона вирус

Телма - 02.07.2020

Позитивни на корона вирус се двајца работници во две кавадарчки фабрики. Првиот е вработен во Дрекслермаер а вториот во Фени и двете фабрики кои вработуваат илјадници луѓе. Од центарот за јавно здравје во Кавадарци потврдуваат дека двајцата се со ...

Бројот на заразени со коронавирусот во Индија надмина 600.000

Канал5 - 02.07.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Индија деенска надмина 600.000, со вкупно 17.834 смртни случаи, додека властите се борат да го ограничат ширењето на пандемијата, истовремено олеснувајќи ги рестриктивните мерки, соопшти Министерството за ...

Шестмина новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 02.07.2020

Шест новозаразени лица од ковид-19 се регистрирани во Прилеп во изминатите 24 часа. Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека станува збор за контакти на веќе потврдени позитивни случаи, од познати кластери.

Во Русија за еден ден се регистрирани 6.760 заразени со Ковид-19

Фокус - 02.07.2020

Во Русија во изминатите 24 часа се регистрирани 6.760 новозаразени со вирусот Ковид-19, со што вкупниот број изнесува 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на корона вирусот починаа ...

Словенија ги враќа мерките, сѐ личи на почетокот на епидемијата во март

МКД - 02.07.2020

Словенија по два месеци остри мерки како затворање на земјата и сите локали освен продавниците за храна, аптеките и болниците воведува нови мерки. Словенија успеа да го сведе бројот на заразените од крајот на мај до 20 јуни на нула инфицирани, но во ...

Словенија врати дел од мерките, состојбата слична како почетокот на епидемијата во март

Макфакс - 02.07.2020

По два месеца остри мерки како затворање на земјата и сите локали освен продавниците, аптеките и болниците, Словенија воведува нови мерки, јавува РТС. Словенија успеа да го намали бројот на заразени од крајот на мај до 20 јуни на нула инфицирани, но ...

СЗО: Критична ситуација со Ковид-19 на Блискиот Исток

Опсервер - 02.07.2020

Женева, 2 јули 2020 () – Блискоисточните земји достигнале „критичен праг“ во одговорот на пандемијата на новиот коронавирус, откако мерките за карантин постепено се ублажени со отворање на границите, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Македонија втора во Европа по смртност од коронавирусот

Сител - 02.07.2020

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. Според последната статистика од вчера само во Велика Британија има поголем број на починати лица на еден милион жители.

Во Словенија 21 новозаболен, најголем дневен раст од средината на април

Макфакс - 02.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани за коронавирус 1.198 лица, а потврдени се 21 нов случај на инфекција, осум повеќе од претходниот ден, потврди словенечката влада во четвртокот.

Во Русија за еден ден преку 6,5 илјади заразени од Ковид-19

Независен - 02.07.2020

Медицинари ги облекуваат заштитните скафандери пред да влезат во „црвената зона“ во болница во Москва каде што се третираат боолни од корона вирусот Во Русија денеска се пријавени 6.760 новозаразени со вирусот Ковид-19, со што вкупниот број изнесува ...

Во Русија за еден ден преку 6,5 илјади заразени од Ковид-19

Сител - 02.07.2020

Во Русија денеска се пријавено 6.760 нови случаи на Ковид-19 со што вкупниот број се искачи на 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на коронавирусот починаа 9.683 ...

Во Русија над 6,5 илјади новозаразени со коронавирус

Канал5 - 02.07.2020

Русија објави нови податоци за бројот на починати и нови случаи на коронавирус. Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надминат бројот на 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во Русија за едно деноноќие над 6,5 илјади заразени од ковид-19

+инфо - 02.07.2020

Во Русија денеска се пријавени 6.760 новозаразени со вирусот ковид-19, со што вкупниот број изнесува 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на коронавирусот починаа 9.683 ...

Маж вработен во ФЕНИ позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Фокус - 02.07.2020

Маж на возраст од 57 години е новиот регистриран случај на корона вирус во Кавадарци. Лицето е син на пациент кој пред пет дена беше регистриран како позитивен, па поради тоа бил земен брис.

Повеќе од 50.000 новозаболени од коронавирус за 24 часа во САД

Макфакс - 02.07.2020

Во САД во изминатите 24 часа се пријавени најмалку 52.898 новозаболени, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците објавени од универзитетот „Џон Хопкинс“. По овие нови случаи на инфекција, вкупниот број случаи на ...

Зошто фабриките за месо се жаришта на ковид-19?

Н.Македонија - 02.07.2020

Рестрикциите поради ковид-19 нарушија голем број животно важни сектори, меѓу кои и прехранбената индустрија на глобално ниво. Изминатиот период светската јавност беше сведок на информации и вести од ударот на пандемијата во прехранбената индустрија, ...

Во Русија над 6.500 новозаразени

Макфакс - 02.07.2020

Русија ги објави новите податоци за бројот на починати и заразени од коронавирус. Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надмината бројката од 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во САД рекордни над 50.000 заразени од коронавирус во еден ден

Канал5 - 02.07.2020

Во Соединетите држави, во изминатите 24 часа се пријавени најмалку 52.898 нови инфекции, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците објавени од универзитетот „Џон Хопкинс“.

Во кавадаречките индустриски гиганти ФЕНИ и „Дрекслер маер“ први позитивни на КОВИД-19

Фактор - 02.07.2020

Двајца работници во две фабрики кои вработуваат илјадници луѓе во Кавадарци, се позитивни на коронавирусот. Оваа информација за Фактор ја потврдија и од Центарот за јавно здравје на Кавадрци, како и од Општината, од каде уверуваат дека сега нема ...

Над 600 илјади заразени со коронавирус во Индија

Опсервер - 02.07.2020

Њу Делхи, 2 јули 2020 () – Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина 600.000 откако здравствените власти соопштија за нови 19.114 заразени во изминатите 24 часа. До денеска, во Индија се регистрирани 604.641 заразени лица, од кои ...

Во Кина повторно нови случаи на коронавирус

Макфакс - 02.07.2020

Во Кина се регистрирани три нови случаи на коронавирус, од кои два се увезени од странство, соопшти денеска кинеската Здравствена комисија. Сепак, добра вест е што не се пријавени нови смртни случаи, пренесува АП.

Повеќето луѓе заразени со коронавирус не го шират. Зошто само мал дел заразуваат многу нови?

Факултети - 02.07.2020

По една роденденска забава во Тексас на 30 мај, еден човек наводно заразил со коронавирус 17 члена на неговата фамилија. Читајќи вакви вести, можеби ќе помислите дека вирусот е пожар кој инстантно предизвикува епидемија каде и да се појави.

30,3% од заразените со Ковид-19 во Македонија без симптоми, 66,2% имале контакт со потврден случај

еМагазин - 02.07.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) покажуваат дека 30,3% од заразените со Ковид-19 во Македонија се без симптоми. “Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=5.956; 95,9%), кај 1.805 или 30,3% од дијагностицираните лица не се ...

Штип и Ресен имаат најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители

еМагазин - 02.07.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 28. јуни, покажуваат дека најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители имаат Штип и Ресен. “Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип со 626,5 заболени ...

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: По борбата со карцином забременила, а пред породувањето се заразила со Covid-19 – бебето ...

Pedijatar.mk - 02.07.2020

Кејт се заразила со коронавирус во последните недели од бременоста, а вирусот го добила од сопругот. Развила симптоми по неколку дена и кренала висока температура две недели пред породувањето К ејт се заразила во последните недели од бременоста, а ...

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Макфакс - 02.07.2020

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци. Последниот рекорд е забележан на 2 мај, кога биле потврдени 154 нови случаи, пренесе јапонската агенција „Кјодо“.

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем до есен, предупредуваат експертите

Pedijatar.mk - 02.07.2020

Многу експерти се загрижени за потенцијалното поклопување на порастот на бројот на заразени лица меѓу помладите, понекогаш асимптоматски, но заразни луѓе, и почетокот на сезоната на грип со првите студени денови Л етото не го донесе очекуваното ...

ДОБАР СОВЕТ ОД ДОКТОР КОН: Секој кого ќе го сретнете, сметајте го за заразен!

Магазин - 02.07.2020

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека активноста на коронавирусот се зголемува и дека во моментот е максимумот што ќе трае најмалку уште една недела. Основно е што вирусот се пренесува преку директни контакти, а ситуацијата сега е таква што може да ...

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен

Опсервер - 02.07.2020

Кавадарци, 2 јули 2020 () – Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, на возраст од 57 години, е син на претходно заболен 80-годишен кавадарчанец. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, утрово ...