TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постигнат е договор за уставните измени- пратениците се враќаат во собраниската сала

Телма - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Заев и Беса се договорија, постигнато 2/3 мнозинство во Собранието

Алсат-М - 11.01.2019

Постигнат е договор меѓу премиерот Заев и политичката партија БЕСА за обезбедување на двотретинско мнозинство во Парламентот потребно за усвојување на уставните измени. Повеќе детали ...

Постигнат договор меѓу Беса и Заев

CivilMedia - 11.01.2019

Пратениците почнаа да се враќаат во собраниската сала каде треба да започне седницата за уставни измени која требаше да продолжи денеска во 12 часот. Според информациите, премиерот Зоран Заев и двајцата пратеници од Беса.

Стоилковски:Власта врши жесток притисок врз пратеници да ги поддржат уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Нова ТВ - 11.01.2019

Се уште нема информации кога же продолжи собраниската седница на чиј дневен ред се уставните измени со цел имплементација на Договорот од Преспа. Но, извори од Беса за НОВА велат дека во тек се преговори околу нивните барања со која е условена ...

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Макфакс - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Трет ден во исчекување на мнозинство за уставните измени

Глас на Америка - 11.01.2019

Собраниската седница е закажана во 12 часот. Крилото на БЕСА на Биљал Касами останува на своите барања со кои ги условува гласовите на двајцата пратеници. Официјално не е обезбедено двотретинското мнозиство неопходно за уставните измени СКОПЈЕ – ...

Интензивни преговори во Собранието за промена на името - во игра нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.01.2019

На половина час по терминот во кој беше закажана денешната седница за промена на името, во Собранието течат интензивни преговори. Извори од таму за Press24 откриваат дека две групи претставници на власта водат преговори и со Касами и со пратениците ...

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

+инфо - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското ...

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

ТВ21 - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

Заев има мнозинство и без Беса

Независен - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Високи владини извори: Државјанството ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Локално - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Заев без поддршката од Беса: Нема 2/3 мнозинство за измените после кои ќе бидеме Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Извесно е дека партијата Беса која делува како опозициска во Парламентот, нема да му даде поддршка на премиерот Зоран Заев и владеачката гарнитура за последната фаза од уставните измени. Точно напладне треба да почне седницата за уставни измени за ...

Утре нов обид за двотретинско мнозинство

Телма - 10.01.2019

Утре нов обид за обезбедување 80 гласови за уставните измени. Собраниските клупи во текот на целиот ден останаа празни. Седницата се одложуваше неколку пати. Договор со БЕСА на Касами не се постигна.

Пропаднаа разговорите Беса – Заев, се бара еден пратеник за да поминат уставните измени

+инфо - 10.01.2019

Пропаднаа разговорите меѓу Беса и премиерот Зоран Заев за поддршка на уставните измени, потврдија за „Плусинфо“ учесници во разговорите. Од Беса велат дека дефинитивно нема да гласаат за уставните амандмани доколку Заев не го прифати нивниот предлог.

Двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Критични моменти во Собранието. Двотретинското мнозинство се уште неизвесно... Собраниската седница за денеска е откажана. Преговорите помеѓу Заев и Касамни од беса продолжуваат и вечерва.

Избеганиот пратеник Никола Груевски ги повика пратениците уште еднаш да размислат за уставните измени

Сакам да кажам - 10.01.2019

Избеганиот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево преку Фејсбук ги повика пратениците од мнозинството уште еднаш да размислат и да се премислат околу гласањето за уставните измени во Собранието.

Груевски со апел до пратениците: Подобар и пофер договор е возможен, од вас зависи

Телма - 10.01.2019

Груевски се јави преку фејсбук од Будимпешта. Поранешниот премиер ги коментира моментите пред гласањето за промената на Уставот. Груевски додава дека бил поддржувач за НАТО и ЕУ членството и дека се залагал за разумен компромис.

На Заев му фали еден пратеник, Беса не попушта

А1 On - 10.01.2019

Продолжуваат маките на Зоран Заев и неизвесноста дали ќе успее да ја достигне бројката од 80 пратеници за менување на Уставот. А1он дознава дека премиерот во моментов го нема потребното мнозинство.

Седницата за уставните измени одложена за утре

Нова ТВ - 10.01.2019

Седницата за уставните измени по неколку обиди да почне и по неколку презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре во 12 часот.

Одложена собраниската седница - нема договор за уставни амандмани

Р.С.Европа - 10.01.2019

Седницата на Собранието на која треба да бидат донесени уставните амандмани е одложена за утре. Премиерот Зоран Заев се уште е во разговори со Беса за техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за ...

Седницата за уставните измени одложена за 15 часот

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани е одложена за во 15 часот, јавува известувачот на Радио Слободна Европа од Собранието. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на ...

Преговорите меѓу Заев и Касами го одложија стартот на седницата – ќе обезбеди ли премиерот 2/3 мнозинство

Алфа - 10.01.2019

Премиерот Заев ги пребројува пратениците за да си обезбеди двотретинско мнозинство за менување на Уставот – не знаел дали има 80 на своето конто. Покрај Беса на Касами која не отстапува од својот ултиматум околу државјанството дополнителна ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за во 15 часот

А1 On - 10.01.2019

75-тата собраниска седница на чиј дневен ред се четирите амандмани и нивна дискусија, наместо во 13 часот, ќе почне во 15 часот. Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осуммината независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, како и со ...

Уставните измени повторно на дневен ред, преговорите за мнозинство сè уште траат

Глас на Америка - 10.01.2019

Официјално сè уште не е постигнато двотретинското мнозинство за усвојување на уставните измени и промена на името на државата. БЕСА останува на своите барање во замена на гласовите нивните пратеници.

Неславен почеток на „историската“ седница

Н.Македонија - 10.01.2019

Почетокот на 73-та пленарна собраниска седница, на која некако ѝ се наметнува атрибутот „историски пресвртна“ (за некои во позитивен, додека за други во негативен контекст), беше закажан за вчера, во 12 часот.

Продолжува собраниската седница за уставните амандмани

Алсат-М - 10.01.2019

Седницата на Собранието на Македонија на која треба да бидат донесени уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува денеска во 13 часот. Пратениците треба да го утврдат предлогот на амандманите кој се донесува со ...

Почетокот на седницата за уставните амандмани одложен за во 15 часот

365 - 10.01.2019

Иако почетокот на продолжението на 75. собраниска седница – на која на дневен ред се четирите уставни амандмани, беше закажан за во 13 часот, истата е одложена за во 15 часот. Директна причина за одложувањето се средбите на премиерот Зоран Заев со ...

Заев: Канческа-Милевска ги знае сите детали, но не знам дали ќе гласа

+инфо - 10.01.2019

Има информации дека пратеничката Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени, дали е тоа точно и дали го загрозува двотретинското мнозинство, е едно од прашањата на кои премиерот Зоран Заев одговараше во пресрет на продолжението на ...

Касами не попушта, Заев брка мнозинство

А1 On - 10.01.2019

На ден пред гласањето за измените во Уставот, се уште „виси“ 2/3 мнозинство. И според премиерот Зоран заев, 80 позитивни пратенички гласови се уште не се обезбедени. Неизвесна е поддршката на БЕСА.

Постигнат е договор – пратениците се враќаат во собраниската сала, се очекуваат 81 глас

Либертас - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот, објави Телма .

Денеска нова шанса за гласање на уставните амандмани, Касами не остапува од барањата на Беса

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Беса: Не гласаме за уставни промени без да се исполнат нашите барања

Нетпрес - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани за спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот. На денешното продолжение на седницата пратениците треба да го утврдат предлогот на амандманите за што се ...

Стоилковски: Власта врши жесток притисок врз пратеници, нивни роднини и пријатели, за да ги поддржат уставните измени

Курир - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда, истакна Наум ...

Има ли 80 пратеници за усвојување на уставните амандмани?

Р.С.Европа - 10.01.2019

Седницата на Собранието на Македонија на која треба да бидат донесени уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува денеска. Истовремено пред Собранието е најавено продолжување на протестите против договорот со ...

Уставните измени во финална фаза пред пратениците, двотретинското мнозинство ќе се знае на денот на гласањето

Локално - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Твитер „зовре“ за уставните измени: Уште колку прсти ќе се отвора Уставот за да се роди Северна Македонија?

еМагазин - 10.01.2019

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната собраниска седница за уставните измени која заврши со говорот на премиерот Зоран Заев, а треба да продолжи денеска кога ќе се види и дали власта обезбедила двотретинско мнозинство гласови ...

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

А1 On - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Заев: Имавме инклузивен процес, треба да заврши со двотретинско гласање, граѓаните и светот очекуваат државничка одлука

Канал5 - 09.01.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се обрати на почетокот на седницата за усвојување, донесување и прогласување на уставните амандмани и на Уставниот закон, којашто почна со Утврдување на предлог амандманите 33, 34, 35, 36 на Уставот.

Заев ги образложи уставните амандмани, пратениците ќе гласаат утре

Сакам да кажам - 09.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува утре во 13 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери, откако премиерот Зоран Заев ги образложи уставните ...

Мицковски ги повлече пратениците во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.01.2019

Христијан Мицкоски, за денес свика седница на Извршниот комитет и состанок со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на денешниот ден, тие ќе заседаваат за актуелната состојба поврзана со уставните измени.

Заев од собраниската говорница: Грција повеќе не го оспорува нашето право за самоопределување

Фокус - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев во моментов се обраќа пред пратениците на седницата на која ќе се гласаат уставните измени. -Имаме кристална и недвосмислена потврда за македонскиот идентитет. Грција повеќе не го оспорува нашето право за самоопределување.

Заев: Пратениците да ја препознаат историската одлука

Р.С.Европа - 09.01.2019

Собраниската седница на која на дневен ред се уставните измени започна денеска попладне со обраќање на премиерот Зоран Заев, кој пратениците ги повика да донесат историска одлука која ќе ја однесе Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи во спротивно ...

Заев има мнозинство и без Беса

iPortal - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Заев побара позитивна одлука за уставните измени, седницата продолжува утре во 13 часот

Локално - 09.01.2019

-Имаме кристална и недвосмилена потврда за македонскиот идентитет, Македонец, Македонка, Македонци, како дома, така и во странство преведено без ограничувања на сите јазици во светот. Македонски идентитет за севкупна употреба.

Заев ги повика повика пратениците на државничка одговорност

1tv - 09.01.2019

Со договорот од Преспа се потврдува македонскиот идентитет за севкупна употреба, Грција повеќе нема да го оспорува нашето право на самопределување, македонскиот јазик ќе се користи секаде, ќе имаме наши обележја како Република Северна Македонија, ...

Утре ќе се гласа за промена на Уставот, Заев ги убедуваше пратениците да го поддржат

Република - 09.01.2019

Амандманите кои ги поднесoa, а произлегуваат од Договорот од Преспа, но и барањата на албанските опозициски партии денеска ги образложи премиерот Зоран Заев пред пратениците. Утре во Собранието е финалната фаза, односно гласањето.

Заев и Џафери во паника: Им извиси двотретинското мнозинство, немаат доволно гласови за да го сменат Уставот?

Курир - 09.01.2019

Одложена за утре е седницата на која денес требаше да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија. Владејачката СДСМ беше убедена дека над 80 пратеници ќе гласаат ЗА, со што ќе го обезбедат двотретинското мнозинство кое е ...

Нов обид за гласање на уставните измени, се бара уште еден пратеник

+инфо - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Заев со моќна порака пред пратениците: Да се издигнеме над делбите и да гледаме како се вее нашето знаме пред Брисел

Centar - 09.01.2019

Да се издигнеме над делбите и да гледаме како се вее нашето знаме пред Брисел, порача премиерот Зоран Заев на продолжението на денешната собраниска седница за уставните амандмани и ги повтори аргументите дека со уставните измени се гарантирани ...