TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев, Макрадули и Шилегов поубаво им е да спијат и играат игри отколку да превземат нешто

Курир - 10.12.2018

Време е СДСМ да престане со лаги, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Владата на СДСМ да превземаше мерки против загаденоста на воздухот немаше Македонија да биде една од најзагадените земји во светот.

ВМРО-ДПМНЕ:Скопје со денови е најзагаден град во Европа, власта не презема ништо

Макфакс - 10.12.2018

СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не ...

Истражување од Лондон: Честички од загадениот воздух завршуваат во плацентата на мајките

+инфо - 09.12.2018

Научниците го пронашле првиот доказ дека честичките од загадениот воздух патуваат низ белите дробови на бремените жени и се сместуваат во плацентата, пренесува Факултети.мк . Токсичниот воздух веќе е силно поврзан со штетата кај фетусите, но како е ...

Аirvisual: Скопје вчера со најзагаден амбиентален воздух во Европа и 5-ти во светот

Сител - 09.12.2018

Алармантни се податоците од синоќешното загадување. Скопје беше петти најзагаден град во светот, а прв во Европа. На листата на СЗО на десетте најзагадени во Европа три града се од Македонија – Скопје Тетово и Битола.

Скопје минатата ноќ најзагаден град во Европа

Телма - 09.12.2018

Скопје синоќа повторно во врвот на најзагадени градови во светот. Веб страницата еир висуал кој ја објавува листатат на најзагадени градови го смести на петто место Скопје како најзагаден град во Европа.

Скопјани по чист воздух на Водно – „1350 смртни случаи од загаденост во Македонија“

ТВ21 - 09.12.2018

Скопје синоќа се најде на врвот по загаденост во Европа и на петто место во светот според извештајот на Светска банка. Голем број Скопјани спас бараат на Водно. Поради големата гужва немаше место каде да се паркираат.

Скопје беше најзагаден град во Европа

+инфо - 09.12.2018

Скопје минатата ноќ беше во врвот на листата на најзагадени градови. Според „Аirvisual“, македонскиот главен град се најде на петотто место на најзагадени градови во светот. Пред него беа само „конкуренти“ од Индија, Бангладеш и Пакистан.

ПОВТОРНО НА ВРВОТ: Скопје трет најзагаден град во светот

Вечер - 09.12.2018

Македонскиот главен град е на трето место во светот по аерозагадување, веднаш по главните градови на Бангладеш и Индија, покажуваат мерните станици. Веќе две ноќи во Скопје граѓаните дишат екстремно загаден ...

Нема чист воздух ни по полноќ кога нема зголемен сообраќаен метеж

Курир - 09.12.2018

Шилегов и СДСМ под итно да го решат проблемот со аерозагадувањето. Карпош, Центар, Ректорат, но и дел од другите општини во Мекедонија. Кичево, Струмица, Гостивар и Кочани се дел од градовите во кои синоќа по полноќ беа регистрирани висока ...

Скопје најзагаден град во Европа, а петти во светот

МКД - 09.12.2018

Податоците објавени на страницата „Ер Вижал” покажуваат аларамантни податоци дека и синоќа и денес Скопје бил најзагаден град во Европа, а петти по загадување во светот. Од европските градови на 15 место е Сараево, а на 19 Приштина, додека Белград е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се директна жртва на енормно загадениот воздух

24 Вести - 09.12.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта и натаму на темата аерозагадување калкулира и собира дневно политички поени, и си игра со животите на сите. Власта и натаму не ги прифаќа итните мерки за справување со аерозагадувањето кои ги предложи ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните на Кочани денеска на протест против власта

Макфакс - 09.12.2018

Доказ дека Заев и неговата власт не преземаат ништо за спречување на загаденоста на воздухот е листата од десетте најзагадени градови во Европа, каде што дури Македонија има три, Скопје, Битола и Тетово, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Скопје вечера 5ти најзагаден град во светот – прв во Европа

ТВ21 - 09.12.2018

Алармантни се податоците кои ги покажуваат мерните станици за квалитет за воздухот. Синоќа Скопје беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа. Ништо подобра не е состојбата во другите градови од Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се директна жртва на енормно загадениот воздух

Сител - 09.12.2018

Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а власта предводена од аболицираниот Заев не превзема ништо да го реши овој горлив проблем на граѓаните. На листата од десетте најзагадени градови во Европа, Македонија има дури три, Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДСМ преземаше мерки, немаше да бидеме меѓу најзагадените

Макфакс - 10.12.2018

Време е СДСМ да престане со лаги. Владата на СДСМ да превземаше мерки против загаденоста на воздухот немаше Македонија да биде една од најзагадените земји во светот, реагира опозицијата. „Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте ...

Македонцуте се гушат во екстремно загаден воздух

Денар - 09.12.2018

Цела Мекедонија се гуши во загаден воздух. Викендов мерните станици повторно покажуваат висока концентрација на ПМ10 честички. Граѓаните од ден на ден се повеќе се револтирани поради неможноста на власта да се справи со еден од најголемите проблеми ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нивото на загаденост на воздухот е од пет до десет пати над дозволеното

А1 On - 10.12.2018

„СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не презема.

Скопје вечерва најзагаден град во Европа и петти во Светот (ФОТО)

ТВ21 - 09.12.2018

Скопје вечерва е најзагаден град во Европа, а петти во Светот. Позагадени од Скопје вечерва беа градовите Лахоре, Калкута, Делхи и Дака. После два дена во кој воздухот беше почист поради ветерот, повторно се враќа загаденоста во Скопје кое веќе ...

(ФОТО) КИЧЕВО, КАРПОШ, ВОДНО: Ги „урнаа“ рекордните на мерните станици од загадениот воздух

Фактор - 09.12.2018

Кичево, Струмица, Гостивар, но и скопски Центар, Карпош, Ректорат се дел од градовите и општините кои токму во овој момент 01 часот по полноќ се гушат во загден воздух. Ништо подобро не е ниту на Водно каде ПМ10 честичките во моментов се ...

Локалната самоуправа на Кочани презема мерки за намалување на загадувањето на воздухот

Сител - 08.12.2018

Кочанчани дишат најзагаден воздух на истокот. Според извршените мерења, просечната дневна загаденост е 63 микрограми ПМ честички на метар кубен, што е далеку од горната максимална граница од 200 микрограми, кога и се препорачуваат мерки.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните во недела во Кочани на протестен марш

А1 On - 08.12.2018

„Македонија се гуши во неспособноста на Владата. Граѓаните се трујат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното загадување на воздухот. Црнила надвиснаа над нашата држава, црнила кои буквално ги гушат нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Откако е на власт, СДСМ не направи ништо за спречување на загаденоста

А1 On - 08.12.2018

„СДСМ откако е на власт ништо не направи за спречување за загаденоста на воздухот. Додека граѓаните се трујат со загадениот воздух, СДСМ се однесува како опозиција. Наместо да се преземат конкретни мерки кои ќе ја намалат загаденоста, тие спијат или ...

Какви маски се најефикасни за заштита од загадувањето на воздухот

Н.Македонија - 08.12.2018

Штом ќе се регистрираат алармантни податоци за енормните количества на ПМ честичките што се присутни во воздухот, граѓаните итаат да купат заштитни маски. Во намерата да се заштитат од влијанието на ПМ честичките се случува да изберат маски што не ...

(Видео) Аерозагадувањето урива рекорди – партиите се препукуваат кој е виновен

1tv - 08.12.2018

Аерозагадувањето во земјава се чини никако да се стави под контрола. Социјалните мрежи вријат од коментари на темата, здруженијата реагираат институционално, а граѓаните постојано објавуваат фотографии од загадувачите индустриските гиганти, кои ги ...

Алармантно-каде и колу е загадено

Пулс24 - 08.12.2018

Загаденоста на воздухот во Македонија станува се поалармантна. Граѓаните испраќаат фотографии од загадувачите и „го мерат” квалитетот на воздухот на разни локации од градот, со цел да ги “разбудат“ надлежните за да преземат нешто.

Скопјани по чист воздух на Водно – „1350 смртни случаи од загаденост во Македонија“

4NEWS - 09.12.2018

Скопје синоќа се најде на врвот по загаденост во Европа и на петто место во светот според извештајот на Светска банка. Голем број Скопјани спас бараат на Водно. Поради големата гужва немаше место каде да се паркираат.

Загадување на воздухот и без сообраќајните шпицеви

Нетпрес - 09.12.2018

Повеќекратното над нормалното ниво загадување на воздухот ширум земјата, мора да биде итно решенм, бараат граѓаните загрижени за своето и здравјето на своите блиски. Скопските општини Карпош, Центар, Ректорат, но и дел од другите општини во ...

Скопје повторно на врвот на листата по загаденост

Пулс24 - 09.12.2018

Колку состојбата со загадувањето во Скопје е алармантна покажуваат податоците објавени на страницата „Ер Вижал”. И синоќа и денес Скопје бил најзагаден град во Европа, а петти по загадување во светот.

ВМРО-ДПМНЕ: Ги повикуваме граѓаните денес во Кочани на протестен марш против криминалната власт

24Инфо - 09.12.2018

Доказ дека Заев и неговата власт не преземаат ништо за спречување на загаденоста на воздухот е листата од десетте најзагадени градови во Европа, каде што дури Македонија има три, Скопје, Битола и Тетово, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Скопје вечера 5ти најзагаден град во светот – прв во Европа

4NEWS - 09.12.2018

Алармантни се податоците кои ги покажуваат мерните станици за квалитет за воздухот. Синоќа Скопје беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа. Ништо подобра не е состојбата во другите градови од Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Црнилата се во воздухот кој го дишеме, во власта која не превзема ништо

Курир - 09.12.2018

Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а власта предводена од аболицираниот Заев не превзема ништо да го реши овој горлив проблем на граѓаните. На листата од десетте најзагадени градови во Европа, Македонија има дури три, Скопје, ...

„Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а власта која ветуваше многу не презема ништо“

Курир - 10.12.2018

СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не презема.

Скопје вечерва најзагаден град во Европа и петти во Светот (ФОТО)

4NEWS - 09.12.2018

Скопје вечерва е најзагаден град во Европа, а петти во Светот. Позагадени од Скопје вечерва беа градовите Лахоре, Калкута, Делхи и Дака. После два дена во кој воздухот беше почист поради ветерот, повторно се враќа загаденоста во Скопје кое веќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Годишно повеќе од илјада луѓе се директна жртва на неспособноста на власта

Сител - 08.12.2018

Македонија се гуши во неспособноста на Владата. Граѓаните се трујат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното загадување на воздухот. Црнила надвиснаа над нашата држава, црнила кои буквално ги гушат нашите ...

Истражување на Нова Македонија: Какви маски се најефикасни за заштита од загадувањето на воздухот

Скопје24 - 08.12.2018

Штом ќе се регистрираат алармантни податоци за енормните количества на ПМ честичките што се присутни во воздухот, граѓаните итаат да купат заштитни маски. Во намерата да се заштитат од влијанието на ПМ честичките се случува да изберат маски што не ...

(Видео) Аерозагадувањето урива рекорди – партиите се препукуваат кој е виновен

Либертас - 08.12.2018

Аерозагадувањето во земјава се чини никако да се стави под контрола. Социјалните мрежи вријат од коментари на темата, здруженијата реагираат институционално, а граѓаните постојано објавуваат фотографии од загадувачите индустриските гиганти, кои ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се трујат поради неспособноста оваа власт

А1 On - 09.12.2018

„Доказ дека Заев и неговата власт не преземаат ништо за спречување на загаденоста на воздухот е листата од десетте најзагадени градови во Европа, каде што дури Македонија има три, Скопје, Битола и Тетово.

Скопје 5-ти најзагаден град во светот – прв во Европа

Press24 - 09.12.2018

Синоќа Скопје беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа. Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), на листата на десетте најзагадени градови во Европа, пет се на Балканот, од кои три се од Македонија – Скопје, Тетово ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се директна жртва на енормно загадениот воздух

А1 On - 09.12.2018

„Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а власта предводена од аболицираниот Заев не превзема ништо да го реши овој горлив проблем на граѓаните. На листата од десетте најзагадени градови во Европа, Македонија има дури три, Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ:Скопје со денови е најзагаден град во Европа, власта не презема ништо

24Инфо - 10.12.2018

СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не ...

КАРПОШ, ВОДНО: Ги „урнаа“ рекордните на мерните станици од загадениот воздух (фото)

Скопје инфо - 09.12.2018

Кичево, Струмица, Гостивар, но и скопски Центар, Карпош, Ректорат се дел од градовите и општините кои токму во овој момент 01 часот по полноќ се гушат во загден воздух. Ништо подобро не е ниту на Водно каде ПМ10 честичките во моментов се 348.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се трујат поради неспособноста на власта

Centar - 08.12.2018

Македонија се гуши во неспособноста на Владата. Граѓаните се трујат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното загадување на воздухот. Црнила надвиснаа над нашата држава, црнила кои буквално ги гушат нашите ...

Скопје вечера 5ти најзагаден град во светот – прв во Европа

Либертас - 09.12.2018

Алармантни се податоците кои ги покажуваат мерните станици за квалитет за воздухот. Синоќа Скопје беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа. Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), на листата на десетте најзагадени ...

ВМРО-ДПМНЕ бара од СДСМ да ги прифати нивните предлози за справување со аерозагадувањето

Макфакс - 09.12.2018

Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а власта предводена од аболицираниот Заев не презема ништо да го реши овој горлив проблем на граѓаните. На листата од десетте најзагадени градови во Европа, Македонија има дури три, Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје со денови е најзагаден град во Европа, власта не презема ништо

Нетпрес - 10.12.2018

СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не ...

КАРПОШ, ВОДНО: Ги „урнаа“ рекордите на мерните станици од загадениот воздух (ФОТО)

Курир - 09.12.2018

Кичево, Струмица, Гостивар, но и скопски Центар, Карпош, Ректорат се дел од градовите и општините кои токму во овој момент 01 часот по полноќ се гушат во загден воздух. Ништо подобро не е ниту на Водно каде ПМ10 честичките во моментов се 348.

ВМРО-ДПМНЕ: Годишно повеќе од илјада луѓе се директна жртва на неспособноста на власта

Алфа - 08.12.2018

Македонија се гуши во неспособноста на Владата. Граѓаните се трујат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното загадување на воздухот. Црнила надвиснаа над нашата држава, црнила кои буквално ги гушат нашите ...

Скопје вчера на рекордно 5 место по загаденост, прво во Европа

Скопје24 - 09.12.2018

Алармантни се податоците кои ги покажуваат мерните станици за квалитет за воздухот, пренесени од апликацијата „Ер Вижуал“. Скопје вчеравечер беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа.

Скопје синоќа првак во загаденост во Европа – 5-ти во свет

1tv - 09.12.2018

Алармантни се податоците кои ги покажуваат мерните станици за квалитет за воздухот. Синоќа Скопје беше 5-ти најзагаден град во светот, а прв во Европа. Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), на листата на десетте најзагадени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се директна жртва на енормно загадениот воздух

Канал5 - 09.12.2018

Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а власта предводена од аболицираниот Заев не превзема ништо да го реши овој горлив проблем на граѓаните. На листата од десетте најзагадени градови во Европа, Македонија има дури три, Скопје, ...