TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сè уште не се знае дали албанските партии ќе успеат да најдат консензуален кандидат со СДСМ

Алсат-М - 10.02.2019

Албанските политички партии и понатаму немаат конкретен одговор за повикот на премиерот Зоран Заев за заеднички консензуален кандидат. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вчера изјави дека двете партии ќе се обидат да најдат начин за заеднички кандидат со ...

Албанската опозиција му одговори на Ахмети: ДУИ ретерира, ајде да ги измериме силите на избори

ТВ21 - 10.02.2019

Албанската опозиција ја нарече пишманење вчерашната изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети во врска со консензуален кандидат. Од Движење Беса залудна ја сметаат поканата на Ахмети за било каков кандидат, бидејќи, како што велат тие, постои заедничко ...

СДСМ и ДУИ сепак со заеднички кандидат за Претседател?

Канал5 - 10.02.2019

Интегративците ја враќаат во игра опцијата за консензуален претседателски кандидат. Ако се надминат недоразбирањата во владината коалиција, вели лидерот на ДУИ Али Ахмети, можно е да падне договор со Зоран Заев да излезат со заеднички предлог за ...

О зоти Ахмети…

Либертас - 10.02.2019

Моќта на твоите 10 пратеници ја чувствуваме сите, највеќе Заев. Тој немаше да стане премиер со неговите 49 пратеници, да не беа твоите 10. Ниту власта на чело со Заев ќе го истуркаше преспанскиот договор, промените на Уставот, промената на името, и, ...

О зоти Ахмети…

+инфо - 10.02.2019

Барате консензуален претседателски кандидат? Велите тоа ќе биде најдобро за државата? Зошто, тогаш, не го прифатите оној што СДСМ ќе го предложи, онака, авансно, како реванш на сѐ што досега Заев направи за тебе и за твојата ...

Дали лошиот рејтинг ќе ги натера СДСМ и ДУИ со заеднички кандидат да истрчаат на изборите?

еМагазин - 10.02.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ретерира во ставовите и одлуката на партијата со свој кандидат да настапи на претседателските избори, а консензуален кандидат не исклучи и премиерот Зоран Заев кој неодамна изјави дека се уште се размислува за оджување и ...

ВИДЕО: Али Ахмети зборува на македонски јазик

Скопје1 - 10.02.2019

(Архива) Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети прозборе на македонски јазик на средба со граѓани во Пласница во рамки на кампањата за референдумот. Ова е прв јавен настап на Ахмети на првиот службен јазик во Македонија.

Ахмети ја враќа во игра можноста за консензуален претседател со СДСМ

Алсат-М - 09.02.2019

Претседателот на ДУИ Али Ахмети ги омекна ставовите за претседателскиот кандидат. По средбата со премиерот Зоран Заев, кој вчера рече дека е подготвен да ги сплоти силите со сите политички партии за соодветен кандидат, Ахмети денеска со став – ...

Ахмети се уште се надева дека со Заев ќе постигнат договор за консензуален претседателски кандидат

24 Вести - 09.02.2019

Али Ахмети е разочаран од албанските опозициски партии бидејќи не сакаат да соработуваат за претседателските избори и вели дека се уште се надева на консензуален кандидат со коалицискиот партнер Зоран Заев за да се надминат коалициските проблеми.

Ахмети: ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат

Телма - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат изјави денеска партискиот лидер Али Ахмети. Не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со ...

Димитров за претседател, Шекеринска и Пендаровски министри?

Курир - 09.02.2019

Никола Димитров да биде кандидат за претседател, Радмила Шекеринска да го заземе неговото место во Министерството за надворешни работи, Стево Пендаровски да се трансферира во Министерството за одбрана, а Оливер Спасовски да остане „прв полицаец“.

Ахмети: За доброто на државата е да имаме консензуален кандидат

Press24 - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат изјави денеска партискиот лидер Али Ахмети. Не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.

Ахмети: Бараме пат за да излеземе со консензуален кандидат

+инфо - 09.02.2019

По средбата со премиерот Зоран Заев, кој вчера рече дека е подготвен да ги сплоти силите со сите политички партии за соодветен кандидат, Али Ахмети денеска со став – заеднички бараат пат за да излезат со консензуален кандидат, пренесува „ Алсат-М ...

Ахмети: Нема предвремени парламентарни избори, верувам во кандидат за претседател прифатлив за сите

ТВ21 - 09.02.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, сѐ уште верува во кандидат кој ќе биде прифатлив за сите политички партии. Тој за ТВ21 рече дека ќе ги повика партиските органи да одлучат дали ќе настапат со свој или пак со заеднички кандидат со СДСМ.

Ахмети повторно размислува на опцијата за консензуален кандидат за претседател со СДСМ

Слободен Печат - 09.02.2019

Лидерот на ДУИ изјави дека е подготвен на тоа да се договори со Заев да излезат со консензуален кандидат заедно со СДСМ, наведува Алсат-М . – Одржав средби со претседателот на најголемата партија во земјава г.

Али Ахмети: Разговаравме со Заев, можно е да се надминат недоразбирањата

Фактор - 09.02.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги омекна ставовите околу изборот на претседателскиот кандидат. По средбата со премиерот Зоран Заев, кој вчера рече дека е подготвен да ги здружи силите со сите политички партии за соодветен кандидат, Ахмети вели дека ...

Албанската опозиција му одговори на Ахмети: ДУИ ретерира, ајде да ги измериме силите на избори

4NEWS - 10.02.2019

Албанската опозиција ја нарече пишманење вчерашната изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети во врска со консензуален кандидат. Од Движење Беса залудна ја сметаат поканата на Ахмети за било каков кандидат, бидејќи, како што велат тие, постои заедничко ...

Димитров за претседател, Шекеринска и Пендаровски министри?

iPortal - 10.02.2019

Никола Димитров да биде кандидат за претседател, Радмила Шекеринска да го заземе неговото место во Министерството за надворешни работи, Стево Пендаровски да се трансферира во Министерството за одбрана, а Оливер Спасовски да остане „прв полицаец“.

Ахмети: За добро на државата е да имаме заеднички кандидат за претседател

Фокус - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.

Ахмети: Нема предвремени парламентарни избори, верувам во кандидат за претседател прифатлив за сите

4NEWS - 09.02.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, сѐ уште верува во кандидат кој ќе биде прифатлив за сите политички партии. Тој за ТВ21 рече дека ќе ги повика партиските органи да одлучат дали ќе настапат со свој или пак со заеднички кандидат со СДСМ.

Ахмети остава отворена врата за консензуален претседател со СДСМ

Независен - 09.02.2019

Лидерот на ДУИ Али Аџмети, по средбата со премиерот Зоран Заев, изјави дека е подготвен на тоа да се договори со Заев да излезат со консензуален кандидат заедно со СДСМ, пренесува Алсат-М .

Албанската опозиција му одговори на Ахмети: ДУИ ретерира, ајде да ги измериме силите на избори

Либертас - 10.02.2019

Албанската опозиција ја нарече пишманење вчерашната изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети во врска со консензуален кандидат. Од Движење Беса залудна ја сметаат поканата на Ахмети за било каков кандидат, бидејќи, како што велат тие, постои заедничко ...

Ахмети остава можност за консензуален кандидат

24Инфо - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат изјави денеска партискиот лидер Али Ахмети. Тој не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.

Ахмети: За доброто на државата е да имаме консензуален кандидат

Нетпрес - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат изјави денеска партискиот лидер Али Ахмети. Не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.

Ахмети сè уште се надева на консензуален кандидат

Вечер - 09.02.2019

Али Ахмети се уште се надева на консензуален кандидат со коалицискиот партнер Зоран Заев за да се надминат коалициските проблеми. Но, сепак, вели последната одлука ќе ја има раководството во Мала Речица.

Ахмети: За добро на државата е да имаме заеднички кандидат за претседател

Либертас - 09.02.2019

ДУИ остава отворена врата за одлука за консензуален кандидат, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој не верува дека ќе има и предвремени парламентарени избори заедно со претседателските.