TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев од Бутел: Испорачавме одлични економски резултати, имаме повеќе од 40 странски инвестиции, повеќе од 70.000 нови ...

Centar - 13.10.2021

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на граѓанската трибина „Најдоброто за мојата општина” во Општина Бутел зборуваше за економските параметри на државата и истакна дека македонската економија е стабилна и дека државата ќе ја продолжи ...

Заев тврди сме биле реткост во светот по економски параметри – растеле платите, невработеноста паѓала

Република

Заев: Испорачавме одлични економски резултати

Press24

(Видео)Заев: Испорачавме одлични економски резултати, имаме повеќе од 40 странски инвестиции, повеќе од 70.000 нови работни места

24Инфо

Ретко каде во светот се случуваат вакви економски параметри, изјави Заев за македонската економија

Lider

Заев се пофали со одлични економски резултати

Денешен

Заев: 69 нови ветерни турбини, гринфилд инвестиција вредна 500 милиони евра, најголема од независноста до денес (ВИДЕО)

Frontline - 13.10.2021

– На македонските полиња ќе се гради ветерен парк на потегот од Куманово кон Крива Паланка, кој ќе биде најголемиот капацитет од обновливи извори на енергија во Северна Македонија, со 69 нови ветерни турбини, објави премиерот Зоран Заев.

Инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници заврши во вестите на странски медиуми

Бриф

Странските медиуми пишуваат за инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници

Независен

Инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници заврши во вестите на странски медиуми

Press24

Инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници заврши во вестите на странски медиуми

24Инфо

Странските медиуми со осврт за инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници

Бизнис Вести

Странските медиуми со пофалби за инвестицијата од 500 милиони евра во ветерници

CivilMedia

Канал5 +инфо Иновативност 365 Вечер Прес MakPress

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – пофалби за земјава за намерата да се користи ...

Centar - 13.10.2021

Повеќе светски медиуми известија за големата инвестиција на германската ВПД во ветерна електрана во Северна Македонија, која ќе произведува 450 мегавати чиста и зелена енергија. Медиумите се осврнуваат на стратегијата на Владата на Северна ...

Странските медиуми со оценка дека С. Македонија го исполнува зеленото сценарио на ЕУ со инвестицијата од 500 милиони евра

Centar

Странските медиуми со оценка дека С.Македонија го исполнува зеленото сценарио на ЕУ со инвестицијата од 500 милиони евра

Бриф

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – пофалби за земјава за намерата да се користи чиста енергија

Frontline

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – пофалби за земјава за намерата да се користи чиста енергија

Тера

Инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници, доби пофалби во странскиот печат: Пример за користење чиста енергија

Слободен Печат

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – со фалби за намерите на земјава да користи чиста енергија

Нова ТВ

Ќе се гради нова ветерна електроцентрала во Македонија

Н.Македонија - 13.10.2021

Изградба на 415 мегаватна ветерна електроцентрала на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Крива Паланка, инвестиција од околу 500 милиони евра, најавија премиерот Зоран Заев и германската амбасадорка Анке Холштајн.

Се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија – 69 ветерници од 500 милиони евра на германската ВПД, зелената агенда во полн ек

24Инфо

СДСМ: Се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија – 69 ветерници од 500 милиони евра на германската ВПД, зелената агенда во полн ек

Centar

СДСМ: Се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија

Press24

СДСМ: 69 ветерници од 500 милиони евра на германската ВПД, зелената агенда во полн ек

Канал5

Зелената агенда е во полн ек: Се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија

Локално

Заев: Најголемата гринфилд инвестиција, ветерниот парк „Вирови“ ќе обезбеди нови работни места и илјадници евра за буџетот на Крива Паланка

Centar

Lider Centar