TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што договорија премиерите Заев и Ципрас за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името. Со предложеното решение за спорот за името, што го договорија ...

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација

Deutsche Welle - 12.06.2018

За премиерите - иднина и успех, за опозициите - предавство и капитулација. Фактот дека опозициите во двете земји обвинуваат за отстапки, укажува дека нема губитник, туку двајца добитници, велат аналитичари.

Мицкоски: Договорот е капитулација за Македонија

Сител - 12.06.2018

Договорот на Заев и Ципрас е таканаречен договор за капиулација на Македонија, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Партискиот лидер вели дека уште од далеку се гледа каков пораз е ова за Македонија Мицкоски потенцираше дека неговата партија ...

Мицкоски: Заев потпиша капитулација, јас ќе гласам „против“ на референдумот

Република - 12.06.2018

За Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ, она што го потпишал Зоран Заев е капитулација, додавајќи дека ставовите на ВМРО-ДПМНЕ се познати, непроменети и прецизни. – ВМРО-ДПМНЕ нема да отстапи од своите принципи и нема да поддржи промена на ...

Мицкоски: Договорот е Капитулација, пораз!

Телма - 12.06.2018

За ВМРО-ДПМНЕ договорот за промена на името е ,, капитулација“, а не победа во преговорите со Грција. Ова е тежок ден за Република Македонија. Прифатени се сите грчки позиции, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски и побара договорот да му ...

Мицкоски го побара договорот на Заев и Ципрас, но вели дека не отстапуваат од нивните позиции

Фокус - 12.06.2018

Тежок ден за Република Македонија. Зоран Заев се обиде поразот да го покажува како победа. Она што е стекнато како право, правото на јазик и идентитет се покажува како извојувана победа во преговорите со нашиот јужен сосед, тоа е загарантирано многу ...

Мицкоски: Ова е капитулација, а не достоинствено решение

МКД - 12.06.2018

Ова е тежок ден за Република Македонија, е првата реакција на Христијан Мицкоски, претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по денешната објава на Владата дека е постигнат договор со Грција за промена на името.

Мицкоски: Договорот на Заев со Ципрас е капитулација

Алсат-М - 12.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, постигнатиот договор помеѓу Скопје и Атина го нарече лажна победа и договор за капитулација. “Денеска е тежок ден за Република Македонија. Видовме прес на кој поразот се прикажува за лажна победа.

Мицкоски ќе гласал против договорот на референдум, но не кажа што за него е достоинствено решение

Фокус - 12.06.2018

Јас на референдумот ќе гласам против таканаречениот догворот. Грчките медиуми во 13 точки ја покажаа капитулацијата која Заев се обиде да ја протне, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хирстијан Мицкоски.

Заев потпиша капитулација, Јас ќе гласам против на референдумот, кажа Мицковски

Сакам да кажам - 12.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека премиерот Зоран Заев потпишал капитулација со договорот со Грција и дека на евентуален референдум за промена на името ќе гласа против. Тој кажа дека опозицијата не била вклучена во процесот и дека ...

Мицковски: Јас ќе гласам против на референдумот

Press24 - 12.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека премиерот Зоран Заев потпишал капитулација со договорот со Грција и дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, не се прифаќа промена на Устав со цел промена на уставно име.

ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот со Грција, бара задолжителен референдум

Макфакс - 12.06.2018

Потребно е разјаснување на целата ситуација за надлежностите на институцијата за водење на процесот, односно која институција е надлежна да случува меѓународни договори од ваков тип -Владата или преседателот на државата.

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова е капитулација, мора да има задолжителен референдум

А1 On - 12.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека ова е тежок ден за Македонија и дека премиерот Заев се обидува поразот да го прикаже како победа. Тој рече дека Заев прифатил капитулација и побара задолжителен референдум.

(Видео) Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Макфакс - 12.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Мицкоски – Не прифаќаме промена на Уставот со цел промена на уставното име

Р.С.Европа - 12.06.2018

Договорот за името меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас е пораз, оцени претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека денеска е тежок ден за Република Македонија.

Мицковски: Не прифаќаме промена на Устав, Заев веднаш да ни го достави договорот

Press24 - 12.06.2018

Лидерот на опозицијата Христијан Мицковски излезе на прес-конференција и истакна дека Заев поразот го прикажал како победа. - Колку и да се смее Заев се гледа дека ова е пораз. Се водеше се во тајност и со егзибиционизам, вели Мицковски.

Мицкоски жестоко одговори: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име, договорот на ...

Курир - 12.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашната прес-конференција имаше жестока реакција, а по повод објава на премиерот Зоран Заев дека е постигнат договор за решение за името, Република Северна Македонија – ерга оменс, што подразбира ...

Мицкоски: Предавство, нема да дозволиме уставни измени

Независен - 12.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ го оцени како „тежок ден за Република Македонија“, денешното известување дека владите во Скопје и во Атина договориле новото име на нашата држава да биде Република Северна Македонија.

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Стандард - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

ВМРО ДПМНЕ: Тоа е договор за капитулација, бараме услови за избори веднаш

Локално - 12.06.2018

Ова е тежок егзибиционизам на штета на сопствената држава. Бараме т.н. договор кој за нас е само капитулација, веднаш да ни го достави истакна лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, на вечерашнава прес конференција по обелоденувањето на ...

Мицкоски: Во грчките медиуми во 13 точки ја има објаснето капитулацијата на Македонија

Фактор - 12.06.2018

Во грчките медиуми во 13 точки ја има објаснето капитулацијата на Македонија, изјави на прес-конференција вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој вели дека на референдум ќе гласа против, и дека решението не е достоинствено.

Мицкоски: Ова е договор за капитулација,на референдум ќе гласам против

Нова ТВ - 12.06.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на прес конференција изјави дека неговата партија нема да го промени ставот дека е против промена на Уставот, за промена на уставното име.

Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Тера - 12.06.2018

Ова е тежок ден за Република Македонија, е првата реакција на Христијан Мицкоски, претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по денешната објава на Владата дека е постигнат договор со Грција за промена на името.

Мицкоски: Таканаречениот договор на Заев со Ципрас е капитулација

Република - 12.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, постигнатиот договор помеѓу Скопје и Атина го нарече лажна победа и договор за капитулација. – Денеска е тежок ден за Република Македонија. Видовме прес на кој поразот се прикажува за лажна победа.

Мицкоски ќе гласал против договорот на референдум, но не кажа што за него е достоинствено решение

iPortal - 12.06.2018

Јас на референдумот ќе гласам против таканаречениот догворот. Грчките медиуми во 13 точки ја покажаа капитулацијата која Заев се обиде да ја протне, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хирстијан Мицкоски.

Мицкоски: Јас на референдум ќе гласам против договорот за капитулација

Курир - 12.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека премиерот Зоран Заев потпишал капитулација со договорот со Грција и дека на евентуален референдум за промена на името ќе гласа против. Тој кажа дека опозицијата не била вклучена во процесот и дека ...

ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот со Грција, бара задолжителен референдум

Слободен Печат - 12.06.2018

Потребно е разјаснување на целата ситуација за надлежностите на институцијата за водење на процесот, односно која институција е надлежна да случува меѓународни договори од ваков тип -Владата или преседателот на државата.

Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Слободен Печат - 12.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Мицкоски: Ова е капитулација, Заев веднаш да ни го достави договорот ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. Ова е тежок ден за Македонија. Тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Ова е тежок ден за Република Македонија

Република - 12.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ го оцени како „тежок ден за Република Македонија“, денешното известување дека владите во Скопје и во Атина договориле новото име на нашата држава да биде Република Северна Македонија. – Кај граѓаните има чувство на потиштеност и горчина.

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Сител - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува договорот со Грција, бара задолжителен референдум

Sky - 13.06.2018

Потребно е разјаснување на целата ситуација за надлежностите на институцијата за водење на процесот, односно која институција е надлежна да случува меѓународни договори од ваков тип -Владата или преседателот на државата.

Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Точка - 12.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Мицкоски: Договорот на Заев е капитулација, ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи

Мета - 12.06.2018

Ако постигнатиот таканаречен договор на Зоран Заев е прифаќање на промена на уставот, и внатрешна и надворешна употреба на новото име, тогаш тоа е договор на Зоран Заев за капитулација, рече Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на ...

Мицкоски: Ова е капитулација, тежок ден за Македонија

Таратур - 12.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија, пред малку видовме прес конференција со која поразот се прикажува за лажна победа, а она што е стекнато многу порано како наше природно и неспорно право, правото на јазик и националност да се прикаже како ...

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Кајгана - 12.06.2018

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Шеталиште - 12.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

еМагазин - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

(Видео) Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Sky - 13.06.2018

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

(ВИДЕО) Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Либертас - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Вечер - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Н.Македонија - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

МК News - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицковски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

24 Вести - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Канал5 - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Бриф - 12.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мицковски: Договор кој подразбира уставни промени е капитулација

Радар - 13.06.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го достави договорот со Грција за решавање на спорот за името.